Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedi patisi hakkında 4 ilginç bilgi

Kedi patisi hakkında 4 ilginç bilgi

Bir kedi sever için kedilerin her yeri ayrı güzel olsa da patilerin kalbimizdeki yeri farklıdır, çünkü kedilerin patileri dünyadaki en estetik ve en sevimli şeylerden biridir. Belki de bu nedenle olsa gerek birçok kedi aşığında kedi patisi dövmesi vardır; yani kedi patisi kedi severliğin de evrensel nişanelerinden biridir aynı zamanda. Tabi çoğu kişinin yalnızca ressam olarak bildiği oysaki dünyanın gelmiş geçmiş en önemli dehalarından biri olan Leonardo da Vinci’nin “doğanın başyapıtı” olarak tanımladığı kedilerin patilerinin yalnızca sevimli bir görüntüsü yoktur, o patiler ki bu canlıların kusursuzluğunda büyük rol oynarlar. İşte kedi patisi hakkında şaşırtıcı gerçekler.

1- Kediler topuklarına basmazlar

kedi-patileri

Bizler yürürken hem parmaklarımızdan hem de topuklarımızdan yararlanırız oysaki kediler yalnızca pati yastıklarını ve parmak uçlarını kullanarak yürürler. Aslında şöyle bir düşününce bu bilginin kedilerin yürürken neden çok estetik göründüklerini de açıkladığını fark edeceksiniz; çünkü kediler adeta birer balerin gibi parmak uçlarında yürürler, tabi pati yastıklarını da kullanırlar.

2- Her kedinin pati izi eşsizdir!

kedi-patisi-2

Aynı insanların parmak izi gibi kedilerin de pati izleri eşsizdir! Yani sevgili kedinizden eşsiz bir hatıra saklamak için pati izini almanız yeterli.

3- Kedilerin tırnakları kemiktir

kedi-tırnağı

Bizlerin tırnakları ile kedilerin ki çok farklıdır çünkü kedilerin tırnakları uzayarak parmak uçlarından çıkan birer farklılaşmış kemik olarak tarif edilebilir. Bunun içindir ki kedilerin tırnaklarının içinde canlı doku vardır ve herhangi yaralanma bu canlı dokunun kanamasına ve çok da acımasına neden olur.

4- Kedilerin ateşi olduğunu patilerinden anlayabilirsiniz

kedi

Yapılan araştırmalar patilerinin altı aşırı sıcak olan kedilerin ateşi olduğunu gösteriyor. Yani kedinizin ateşinin yükseldiğini pati yastıklarının ısısını kontrol ederek anlayabilirsiniz.

Evet, gördüğünüz gibi kedilerin her yeri gibi patileri de ilginç, artık pisinizin muhteşem patileri hakkında çok daha fazla şey biliyorsunuz, o patileri öperken bunlar da gelir umarız aklınıza 🙂

Bu arada kedinizin göbeği hakkında 5 ilginç gerçek yazımıza da göz atmadan geçmeyin 🙂

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir