Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedi Mırlamasının Faydaları

Kedi Mırlamasının Faydaları

Dünyanın en güzel şarkısı mutlu bir kedinin mırlamasıdır! Aslında kedi mırlaması sadece en güzel değil aynı zamanda en de faydalı şarkı çünkü yapılan araştırmalar mırlamanın insan sağlığı üzerinde şaşırtıcı etkileri olduğunu gösteriyor. Düşük frekanslı titreşimler yayan kedi mırlamasının insanların hem ruhsal hem de fiziksel sağlığına birçok olumlu katkısı var. İşte sevgili tüylü kankalarımızın şarkısı mırlamanın faydaları.

SAKİNLEŞTİRİYOR

kedi mırlamasının faydaları

Mırlamanın en önemli etkisi sakinleştirmesi. 20-50 hertz arasındaki düşük frekanslı uğultu yayan mırlama insanın sakinleşmesini sağlıyor. Bu arada kediler kendilerini sakinleştirmek istediklerinde de mırlıyorlar.

STRESİ ENGELLİYOR

mırlamanın faydaları

Kedilerin vücut ısısı bizlerden yüksek hem bu nedenle hem de mırlamanın yaydığı düşük frekansın yalnızca kulaklar ile değil deride bulunan sinirler yoluyla da beyne iletilmesi beyinde olumlu duyguların oluşmasını sağlıyor ve böylece stres engelleniyor ya da yok oluyor.

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

uyuyan yavru kedi

Kedi mırlaması sakinleştirdiği ve stresi engellediği, kişiyi mutlu ettiği için kalp krizi riskini de azaltıyor. Yapılan araştırmalar hayatını bu tatlı canlılar ile paylaşanların kalp krizi geçirme riskinin diğerlerinden %40 daha az olduğunu gösteriyor.

KASLARDAKİ AĞRILARI AZALTIYOR

kedi-mırlamasının-faydaları

Mırlamanın yaydığı titreşimler tendon ve kaslardaki ağrıları azaltıyor.

YARALARA DA ÇOK FAYDALI

kedi mırıltısının faydaları

Mırlama yaralara da olumlu etki yapıyor. Mırlamanın iyileştirici gücü sayesinde yaralarda enfeksiyon oluşma riski azalıyor ve şişlik oluşmasını da engelliyor pisilerin şarkısı.

SOLUNUM ZORLUĞU İLE SAVAŞIYOR

sarman kedi

Solunum zorluğu oldukça yaygın bir sorun ve yapılan araştırmalar kedi mırlamasının solunum zorluğu belirtilerini büyük ölçüde azalttığını ortaya koyuyor.

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜYOR

Cat_purr_2

Mırlama sakinleştirmenin yanı sıra kan basıncını da düşürür.

UYKUSUZLUĞU ENGELLİYOR

kedi mırlamasının faydaları-3

Eğer uykusuzluk çekiyorsanız bilmelisiniz ki en güzel ve etkili ninni kedi mırlamasıdır. Yaydığı titreşimler ve ses ile insanı rahatlatan mırlama uykuya dalmayı kolaylaştırır.

MUTLU EDİYOR!

kedi mırlamasının faydaları-2

Mutlu olmak için ne mi lazım? Tabi ki bir kedi! Çünkü kedi mırlaması beyinde mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar ve dolayısıyla insanı mutlu eder!

Bu arada kedilerin yaşlılara da çok faydası var. YAŞLILAR KEDİ TERAPİSİ İLE DAHA SAĞLIKLI VE MUTLU HALE GELİYOR yazımıza göz atarak bir huzur evinde yapılan kedili çalışmanın mucizevi etkileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir