Cumartesi , Temmuz 20 2019

Kedi Kumu

Bugün özellikle evlerde,apartman dairelerinde yaşayan sevgili kedi kardeşlerim için neredeyse hayati önem taşıyan bir şeyden; kedi kumundan bahsedicem; biz kediler içgüdüsel olarak çişimizi ve kakamızı yaptıktan sonra üstünü örtmek isteriz ve bunun için tuvaletimizi toprağa ya da kuma yapmamız gerekir. Evlerde ve apartman dairelerinde bağ, bahçe, toprak olmadığı için kedi kumu kullanarak tuvalet ihtiyacımızı en rahat şekilde karşılamamızı sağlayabilirsiniz.

hangi-kedi-kumu-daha-iyi

Ben İstanbul’dayken canla birlikte 4.katta bir evde oturuyorduk ve bana geniş bir tuvalet kabı alıp içini kedi kumuyla doldurup, tuvalete koymuştu bu sayede istediğim zaman tuvalete gidip kumuma kakamı ya da çişimi yapıp, üstünü rahatça kapatabiliyordum. Bodrum’a geldikten sonra bahçeye çıkabildiğim için kedi kumuna da ihtiyacım kalmadı. Kedi kardeşlerimden biriyle birlikte yaşamaya karar verdiyseniz ilk öğrenmeniz gereken şeylerden biri budur; bebek bir pisi bile alsanız, tuvalet kabını kedi kumuyla doldurup içine bıraktığınızda kumun ne işe yaradığını hemen anlayacaktır. O yüzden bebek pisicik evinize geldiği anda tuvalet kabının da hazır olması gerekir ki eve hiç pislemeden direkt kuma kaka ve çiş yapmayı öğrenebilsin. Kedi kumunun faydaları bununla da bitmiyor, aynı zamanda tuvaletlerimizin kötü kokmasını da önleme özelliği var bu kumların, bu yönüyle de hem sizler hem bizler için büyük rahatlık sağlıyor. Ben çeşitli kedi kumları kullandım, daha doğrusu can baba çeşitli kedi kumları aldı. Bu kedi kumlarıyla ilgili deneyimlerimi sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum ki siz de pisi kardeşlerime tuvaletlerini en rahat şekilde yapabilecekleri ortamı sağlayabilin 🙂

kedi kumları bentonit, sepiolite ve diatomit maddelerinden üretiliyor.
DİATOMİT kumlar fazla tozlu ve patilere de yapışabiliyor, o yüzden her ne kadar fiyatları uygun olsa da bu kumları pek tavsiye etmiyorum.
SEPİOLİT kumlar ise topaklanmadığı gibi sıvıyı yani çişi de fazla emmiyor, sepiolittense diatomiti tercih ederim.
BENTONİT kumlar ise hem sıvıyı çok güzel emiyor, hem de çişin ve kakanın topaklanıp kurumasını sağlayarak kumumuzun çok daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı oluyor.
Bir de SİLİCA kedi kumları var ki, kristal kedi kumu olarak da biliniyorlar ancak bu kumlar her ne kadar kolay kullanım sağlasa da zararlı o nedenle Hande bizim için bu kumu kullanmıyor.
Biz şu an mısır peleti kullanıyoruz, bu mısır koçanından yapılan doğal bir ürün ve hem bizler için hiç bir zararı yok hem de doğada kolayca yok oluyor. Ayrıca çok da ucuzmuş, ucuz ne demek bilemem ama sanırım iyi bir şey çünkü Hande pek mutlu 🙂 .
Bu arada eğer kedi dostunuz için kristal kedi kumu kullanıyorsanız kristal kedi kumunun zararları yazısına da mutlaka göz atın, çünkü bu kum bizlere gerçekten çok zarar veriyor.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

3 Yorumlar

  1. Bir başka yazınızda silika kristal kum için çok zararlı tercih etmekten kaçının dememiş miydiniz???? Şimdi ise silika kristal kumu övmüşsünüz burada ki çelişkiyi çözemedim…

    • Kesinlikle haklısınız 🙂 Bu yazı oldukça eski, kişisel blogumda yazdığım bir yazı ve o zamanlar henüz silikanın zararları bilinmiyordu. Yazıyı revize etmeliyim, teşekkür ediyorum uyarınız için.

    • Gerekli düzeltmeyi yaptım, uyarınız ve hatırlatmanız için kediler adına çok teşekkür ederim 🙂 Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir