Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedi kumu kokusu nasıl engellenir?

Kedi kumu kokusu nasıl engellenir?

Evde kedi bakımı denilince akla gelen ilk şeylerden biri tabi ki kedi kumu. Çünkü tüylü kankalarımızın tuvaletlerini rahat bir şekilde yapabilmesi için mutlaka kuma gereksinimleri var ve kedi kumu kedilerin bu ihtiyaçlarını karşılamak için en doğru seçenek. Ancak birçok kedili insanın ortak şikayeti kedi kumu kokusudur. Aslında bir kaç küçük önlem ile kedi kumu kokusu önlenebilir. İşte kedi kumunun kokmaması için yapmanız gerekenler.

Doğru kum seçimi

kedi-kumu-seçimi

İhtiyar sarman Kuşi’nin uzun yıllar süren kedi kumu kullanımı sırasında edindiği tecrübeleri paylaştığı kedi kumu yazısında sizlere kedi kumu çeşitleri hakkında kapsamlı bilgi vermiştik. Kedi kumu kokusuna karşı en etkili önlemlerden biri doğru kedi kumu seçimi. Kokuyu en iyi şekilde hapseden kedi kumu ise kristal kumlar. Yani kristal kedi kumu kullanmanız koku oluşmasını engellemek açısından oldukça etkili.

Doğru kum kabı seçimi

kedi-kum-kabı

Elbette kedi kumu kadar o kumu koyacağınız kum kabı da önemli. Kum kabı seçerken her şeyden önce kedinizin boyutlarına uygun olmasına özen göstermelisiniz, aksi takdirde yani kabın küçük olduğu durumlarda kediniz kumu eşelerken etrafa idrarlı ya da dışkılı kumlar sıçratacağı için kokuyu engellemeniz mümkün olmaz. Bugün kedi kum kabı seçenekleri son derece geniş, özellikle kapalı kum kapları kokuyu engelleme konusunda son derece etkililer.

Kum kabının konumu

kedi-kum-kabı

Evinizin kedi kumu kokmasını istemiyorsanız kum kabını koyacağınız yeri doğru seçmeniz gerekir. Kum kabını havadar bir yere koyup ortamı düzenli olarak havalandırmanız kum kokusunu engeller. Şayet balkonunuz varsa kedi kum kabını balkona koyabilirsiniz, tabi balkonun kediniz için güvenli olduğundan da emin olmak şartıyla.

Düzenli temizleme

kedi-kum-kabı-temizliği

Kedi kumu kokusunu engellemek için kumdaki dışkıları mutlaka her gün temizlemek gerekir. Hatta günde 2 kez kumdaki dışkıları almanız kumun kokmasını büyük ölçüde engeller.

En geç haftada bir kumu değiştirmek

kedi-kumu-kokusu-nasıl-engellenir

Kumdaki kakaları her gün temizleseniz bile bu çişleri temizlediğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle kedi kumunu en geç haftada bir kez tamamen değiştirmeniz ve bu işlem sırasında kum kabını yıkamanız gerekir.

Koku giderici kullanımı

deo-fresh

Eğer burnunuz çok hassassa ve tüm bu önlemleri almanıza karşın hala kedi kumu kokusu sizi rahatsız ediyorsa kedi kumu deodorantı alabilirsiniz. Koku giderici-engelleyici özelliği olan bu deodorantlar da etkili bir önlem. Ancak şunu da eklemeden geçmeyelim; kedi burnu da çok hassastır ve bu tip kokulu maddeler kedilerin hiç hoşuna gitmez. Bu nedenle koku gidericileri kullanmanızı çok da tavsiye ettiğimizi söyleyemeyiz.

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. Daha önce farklı bir kedi kumu kullanıyordum http://www.kurumama.com/kedi-kumu Adresinden royal caninde kedi kumu olduğunu görünce satın aldım. Gayet memnunum. Tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir