Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedi Gözü Hakkında Bilmedikleriniz

Kedi Gözü Hakkında Bilmedikleriniz

Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri kedi gözü. Çünkü kedi gözü hem çok estetik hem de muhteşem özelliklerle donanmış bir organ. Ancak kedi gözü hakkında söylenen birçok şey gerçeği yansıtmıyor, ya da gerçeğin eksik bir tezahürü. Kedilerin kusursuz birer avcı olmasında, doğada hayatta kalmayı başarabilmesinde tabi ki muhteşem gözlerinin rolü çok büyük. Kedi gözü hakkında ilginç bilgiler size bu söylediklerimizin ne denli geçerli olduğunu kanıtlayacak. İşte sevimli tüylü kankanızın bakmaya doyamadığınız o güzel gözleri hakkında sizi şaşırtacak hatta beli de büyüleyecek bilgiler ile karşınızdayız, tadını çıkartın ? .

1- Kediler tamamen karanlık ortamlarda göremezler

kedilerin-gözleri-geceleri-neden-parlar

Kedi gözü denilince çoğu kişinin aklına gelen ilk şey kedilerin gözleri geceleri neden parlar sorusudur. Bunun sebebi kedilerin noktürnal canlılar olmasıdır. Kedilerin gözünde tapetum lucidum adı verilen ve ışığı yansıtan bir tabaka vardır. Bu tabaka kedilerin çok düşük ışıklarda bile görebilmesini sağlar. Ancak hep dile getirilen “kediler karanlıkta görür” iddiası tam olarak gerçeği yansıtmaz zira evet, kediler çok düşük ışık kaynaklarından en iyi şekilde yararlanarak geceleri görebilirler ancak söz konusu mutlak bir karanlık olduğunda yani ortamda hiç bir ışık kaynağı yokken kediler de bizler gibi hiç bir şey göremezler.

2- Kediler renk körü değildir!

kediler-renk-körü-mü

Hemen herkes “kediler renk körüdür” denildiğini en az bir kere duymuştur, peki kediler renk körü mü gerçekten? Bu sorunun yanıtının hayır olduğunu artık biliyoruz. Kediler renk körü değiller ancak renk vizyonları sınırlı. Yapılan araştırmalar kedilerin mavi ve sarı rengi son derece iyi algıladıklarını, kırmızı ve yeşili ayırt edebildiklerini ortaya koymuş. Yani kediler renk körü değiller!

3- Kediler detayları bizler kadar iyi göremezler

kedi-gözü

Evet, kedi gözü muhteşemdir ancak kediler detayları özellikle de yakın mesafede bizler kadar iyi göremezler. Birçok araştırmacı kedilerin 2-3 fit yani en az 1 metre uzaklarındaki nesneleri net olarak görebildiği konusunda hemfikirler. Bunun sebebiyse kedilerin avcı canlılar olması ve uzaktaki avları daha iyi görebilmeleri. Kedilerin net olarak göremedikleri mesafelerdeyse devreye burunları ve bıyıkları giriyor. Kedilerin kusursuzluk sırrı kedi bıyığı ve kedi burnu hakkında 6 şaşırtıcı gerçek yazılarımıza göz atarak kedilerin bu harika organları hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz bu arada ? .

4- Kedi gözünün şekli güzellik için değildir

kedi-gözü-2

Kedi gözünün son derece estetik olduğunu herkes kabul eder, ancak kedilerin bu muhteşem görünümlü gözlere sahip olmasının nedeni güzel görünmelerini sağlamak değildir. Kediler bizlerin aksine hem gündüz hem de gece aktif canlılardır ve gözleri de buna uygun şekildedir. Dikey göz bebeleri kedilerin düşük ışıklardan daha fazla yararlanabilmesini sağlar. Yani, kedi gözü hem çok güzeldir hem de hiper işlevseldir ? .

Yazımızı bitirirken kedilerin gözleri bize neler anlatır konumuza da bakmadan geçmeyin diyoruz :).

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. Gerçekten harika bilgilerdi kediler hakkında bilmediklerimizi bir bir yazmışınız teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir