Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedi dili hakkında 4 şaşırtıcı gerçek

Kedi dili hakkında 4 şaşırtıcı gerçek

Sanıyoruz hayatta sıkılmayacağımız nadir şeylerden biri kedileri sevmek, kedilerle yaşamak ve kedilerle ilgili yazmak, bu nedenle olsa gerek sitemizde en çok kediler hakkında malumat var 🙂 . Her ne kadar kediler hakkında ilginç bilgiler olarak genel bir yazımız olsa da bunun bu her yerleri birbirinden enteresan canlıları ne anlatmak ne de tanımak için yeterli olmadığını fark etmemiz pek de uzun bir zaman almadı. Sizlerle geçtiğimiz günlerde kedinizin göbeği hakkında ilginç bilgiler ve kedi patisi hakkında ilginç bilgiler yazılarımızı paylaşarak bu muhteşem canlıları bölge bölge inceleyeceğimizin sinyalini vermiştik ve işte şimdi de kedi dili hakkında ilginç bilgiler ile karşınızdayız 🙂 . Tadını çıkartın 🙂 .

1- Kedi dili papilla yuvasıdır

kedi-dili

Hayatını kedilerle paylaşan herkes bu harika canlılar tarafından yalanma şerefine nail olmuştur ve kedi yalamasının tende zımpara sürtünmesi gibi bir his bıraktığını bilir. Bunun sebebi kedi dilinde papilla ismi verilen ve insanların tırnaklarında da bulunan keratin isimli bir maddeden oluşan geriye dönük dikenler olmasıdır. Papillalar şüphesiz ki işlevseldir, yani kedilerin dilinde bulunmaları bir tesadüf değildir ve esas işlevleri kedilerin kendilerine tımar yapması ve avcı bir canlı olan kedilerin avlarının kemiklerinin üzerindeki etleri sıyırabilmesini sağlamaktır.

2- Kediler stresli olduklarında dilleri ile kendilerine zarar verebilirler

kedi-dili-1

Kedilerde stres aynı bizlerde olduğu gibi takıntılı olarak tanımlanabilecek bazı davranışlara yol açabilir ve bu davranışların başında da aşırı yalanma gelir. Aşırı yalanma kedi dilindeki papillalar nedeni ile yer yer tüy dökülmesine hatta yaralanmalara neden olabilir. Yani kediler stresli olduklarında dilleri ile kendilerine sandığımızdan çok daha ciddi şekilde zarar verebilirler. Bu arada kedilerin stresli olduğunun 5 işareti yazımıza göz atarak tüylü dostunuzun stresli olduğunu nasıl anlayabileceğiniz hakkında ipuçları edinebilirsiniz.

3- Kedilerin dilleri doğada hayatta kalmalarını sağlar!

kendini-yalayan-kedi

Bazı okurların “haha, bu editör de ne kadar zekiymiş; herhalde kediler dilleri ile su içip mama yiyemeseler nasıl hayatta kalacaklar, bu mu yani bize verdiğiniz yeni bilgi?” diyerek bizi kınadığını duyar gibiyiz 🙂 . Ama tabi ki vereceğimiz bilgi bu değil. Hepimizin bildiği gibi kediler doğadaki en iyi avcılardan biridir, ancak kediler aynı zamanda birçok hayvanın doğal besin kaynakları arasında yer alır, yani kediler hem av hem de avcıdır. Bir kedi avlandıktan ve avını parçalayıp yedikten sonra doğal olarak üzerine kan bulaşır ve kan kokusu çevredeki olası avcıları kediye çeker. İşte kedinin muhteşem dili burada devreye girer ve kediler avlandıktan sonra papillalarının yardımı ile tüylerini avdan kalan kanlardan ve kokulardan tamamıyla arındırırlar ve böylece av olma olasılıklarını azaltırlar.

4- Kediler tatlı tadı alamazlar

pasta-yiyen-kedi

Kedilerin dillerinde bizlerden çok daha az tat alan tomurcuk vardır ve bu tomurcuklar tatlı tadını alamazlar. Bunun nedeni kedilerin etobur olmasıdır, etobur kedilerin dili de etin tadını alacak şekilde evrimleşmiştir. Yine de geçen bunca zamanda kedilerin tatlı tadını almaya başlamış olabileceğini düşünenler de var. Ancak tatlı her şekilde kedilere zararlıdır; hem dişlerine zarar verir hem de diyabet hastası olma riskini yükseltir.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

3 Yorumlar

  1. 2 Siyam, 3 Chinchilla kedim vardı, maalesef şimdilerde sadece 3 Chinchillam var. Kendimi bildim bileli kedilerle iç içe büyüdüm. Hayatımda böylesine keyifli bir dostluk, böylesine ilginç anılar biriktirmemiştim anı sepetimde. Onlarla yaşadığım her an ilginç, her an şaşırtıcı derecede eşsiz. Her biri ayrı bir karakterde, özellikte. Şiddetle tavsiye ediyorum ki yaşamınıza bir kediyi ortak edin. Paylaşımlar için de sonsuz teşekkürler.

  2. Öncelikle editör olarak ben de hayatımı 5 kedi bir de kuçu ile paylaşıyorum 🙂 ve hayvansız ama özellikle de kedisiz bir hayatı yazısız kitaba benzetiyorum 🙂 . Sonrasındaysa takip ettiğiniz için biz size teşekkür ediyoruz. Tüylü dostlarınızı da kucaklıyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir