Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedi burnu hakkında 6 şaşırtıcı bilgi

Kedi burnu hakkında 6 şaşırtıcı bilgi

Kedi denilince aklınıza ne geliyor? Sevimli, cana yakın, oyuncu dünyalar tatlısı bir hayvan değil mi? Haklısınız, bunların hepsi doğru ama bunlar kedilerin yalnızca küçük bir parçası. Oysaki kediler doğanın en iyi işlerinden, hatta eserlerinden biri! Öyle ki kediler her koşula uyum sağlayabilecek yapıları, kusursuz avlanma yetenekleri ile evcil hayvanlar arasında farklı bir yere sahipler; zira kediler evcil ama özlerinden de tamamen kopmuş değiller. Evlerde yaşayan kediler bile içlerindeki avlanma içgüdüsü nedeni ile sinek, böcek gibi canlıları karınları tok olsa dahi avlamaktan asla vazgeçmiyorlar. Konumuza yani kedi burnuna dönersek kedilerin kusursuz oluşlarında tabi ki burunlarının rolü çok büyük. Hatta kedilerin hayatlarını sürdürmesinde en önemli rolü oynayan organlarından birinin burunları olduğunu söylemek bile pek de abartı sayılmaz. Buyurun, kedi burnu hakkındaki inanılmaz gerçekleri okuyun ve kendiniz karar verin!

1- Burun kedilerin en önemli duyu organıdır

kedi-burnu

Tüylü kankalarımızın öpmeye doyamadığımız kadife burunları bu güzel canlıların en önemli duyu organıdır. Halk arasında köpeklerin kedilerden iyi koku aldığına ilişkin yaygın bir inanış vardır. Oysaki bir burunun iyi koku alması burnun içindeki reseptörlere bağlıdır. Bir insanın burnunda 1000 kadar koku reseptörü vardır, kedilerin burnundaki reseptör sayısı ise 200 milyondur! En iyi koku alabilen köpek ırkları dahi bu sayıya yakınlaşamaz. Yani kediler sadece insanlardan değil köpeklerden de daha iyi koku alırlar. Bu reseptörler öyle güçlüdür ki kedilerin avlarının kokusunu çok uzaktan bile alabilmesini, aynı şekilde düşmanların kokusunu duyabilmesini ve kaybolduklarında evlerini bulabilmesini sağlarlar.

2- Kedilerin burnu onlara etraftaki diğer kediler hakkında birçok şey söyler

kedi-burnu-2

Kedilerin burnu onlara etraftaki diğer kediler hakkında çok şey söyler. Diğer kedilerin idrar ve dışkılarından yayılan koku ile cinsiyetlerini, hasta olup olmadıklarını ve tabi ki çiftleşmeye hazır olup olmadıklarını anlarlar. Kedilerin dünyasının iletişim aracı burundur demek bu açıdan bakınca pek de yanlış olmaz.

3- Karşılıklı koklama kedi selamlaşmasıdır

koklaşan-kediler

Kedilerin birbirlerine yaklaşıp karşılıklı koklaşmaları selamlaşmadır. Ama aslında buna selamlaşmadan çok birbirlerine “iyi dileklerini” sunmak olduğunu da söyleyebiliriz.

4- Kediler kokuları sevmezler

kedi-burnu-3

Kedilerin burnunun çok hassas olması beraberinde kokulardan hoşlanmamalarını getirir. Zira kokular kediler aşırı derecede etkiler. İşte tam da bu nedenledir ki KEDİLERE PARFÜM SIKMAK, KOKULU KEDİ KUMU KULLANMAK, YANLARINDA DEODORANT YA DA DİĞER KOKULU SPREYLERİ SIKMAK BU HAYVANLARA YAPILAN BİR İŞKENCEDİR ADETA! Ayrıca kedilerin kum kabını kirli bırakmak da bu hayvanların kokudan aşırı rahatsız olmasına yol açar!

5- Kedilerin burun rengi tüy rengi ile doğrudan ilgilidir

kedi-burnu-5

Kedilerin burnu ile kürklerinin rengi arasında direkt ilişki vardır. Yani siyah ama pembe burunlu bir kedi yoktur, aynı şekilde siyah burunlu bir sarman ile karşılaşmak da mümkün değildir. Bu arada sarman kediler hakkında 5 ilginç gerçek yazımızda da bahsettiğimiz gibi başta sarmanlar olmak üzere bazı kedilerin burnunda aynı insanlarda olduğu gibi çiller bulunur.

6- Her kedinin burun izi eşsizdir

kedi-burnu-6

Kedi patisi hakkında 5 ilginç gerçek yazımızda her kedinin pati izinin farklı olduğunu paylaşmıştık sizlerle, aynı şey kedi burnu için de geçerlidir; her kedinin burun izi aynı parmak izi gibi eşsizdir!

Yazımızı bitirirken kedinizin göbeği hakkında 5 ilginç gerçek ve kedi dili hakkında 4 şaşırtıcı gerçek yazılarımıza da göz atmadan geçmemenizi tavsiye ediyoruz 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. 200 milyon reseptör mü şok oldum ya inanılmaz. ya peki burunlarının parmak izi gibi olması 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir