Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedi Bakımında En Sık Yapılan 5 Hata

Kedi Bakımında En Sık Yapılan 5 Hata

Artık hepimizin bildiği gibi kediler dünyanın en fazla bakılan evcil hayvanı. Bugün dünyanın dört bir yanında toplam 500 milyon kadar ev kedisi olduğu biliniyor. Ancak bu kadar çok bakılması ve sevilmesi kedi bakımında hatalar yapılmasını engelleyemiyor. Kedi bakımında yapılan hatalar kimi zaman umulmayacak denli ciddi sonuçlara yol açabiliyor, bu nedenle sevgili pisilerimize doğru şekilde bakabilmemiz için kedi bakımı hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Kedi bakarken en sık yapılan hatalar hakkında bilgi sahibi olmamız bu hataları yapmamızı engelleyerek kedilere daha doğru şekilde bakmamızı sağlayacak. İşte o hatalar.

1-Kedim büyüdü artık aşıya gerek yok

Her yaşta kedi aşılanmalı!

Birçok kedi sahibi kedilerini yavruluk döneminde aşılatıp kedi büyüdüğünde aşı yaptırmayı bırakıyor. Bunun altında yatan neden viral enfeksiyonların kedileri yalnızca yavruyken etkileyeceği inancı. Oysaki bu inanç kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Aşılama kedilerin hayatını korumak için vazgeçilmez ve hayatları boyunca devam etmesi gereken bir süreç. En ölümcül 5 kedi hastalığı yazımızda aşısız kedilerin yakalanabileceği ve ölmelerine yol açabilecek hastalıklar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

2-Süt vermek

Kedilere süt verilmez!

Kedi denilince hemen herkesin aklına gelen ilk şeylerden biri süt. Sokakta aç bir kedi gördüğümüzde hele de yavruysa yaptığımız ilk hareket ona süt vermek oluyor. Oysaki süt kediler için zararlı, hatta eğer laktoz intoleransı varsa bağırsaklarında biriken laktoz bakteri oluşumuna ve devamında enfeksiyon ile ölüme bile neden olabiliyor. Ayrıca kedilerde laktozu sindirecek laktaz enzimi olmadığı için süt içen kedilerde sindirim sorunları ortaya çıkıyor.

3-Parazit aşısı yaptırmamak

Kedi bakımında yapılan hatalar arasında parazit aşısını önemsememek ve yaptırmamak da önemli bir yer tutuyor. Diğer aşılar senede bir tekrarlanırken parazit aşısı 3 ayda bir tekrarlanıyor ve belki de bu nedenle birçok kedi sahibi kedisine parazit aşısı yaptırmıyor. Oysaki parazit aşısı kediler için hayati önem taşıyor ayrıca kedilerden insanlara hastalık bulaşmasını da engelliyor.

4-Kısırlaştırma yapmamak

Kısırlaştırmamak kedilere yapılan bir iyilik değil.

İşte yine çok büyük bir hata! Kedileri kısırlaştırmamak bu hayvanlara yapılan bir iyilik değil, zira kısırlaştırma yalnızca istenmeyen gebelikleri dolayısıyla sokaklarda heder olacak yavruların dünyaya gelmesini engellemiyor aynı zamanda hem dişi hem de erkek kedilerde görülen birçok genital hastalığın ortaya çıkma riskini de minimuma indiriyor, hatta ortadan kaldırıyor. Yeri gelmişken “bir kere doğursun” düşüncesinin de makul olmadığını eklemeden geçmeyelim. Sokaklar “bir kere doğursun” denilen kedilerin perişan yavruları ile dolu.

5-Yanlış besinler vermek

Kedilere çiğ et vermek toksoplazma riskini de betraberinde getiriyor.

Kedi bakımı konusunda yapılan hatalardan biri de kedilere yanlış yiyecekler vermek. Bu yanlış yiyecekler arasında çiğ et, çiğ balık, tavuk kemiği, balık kılçığı, ev yemeği artıkları sayılabilir. Çiğ balık kedilerde tiamin eksikliğine, çiğ ciğer ya da diğer sakatatlar A vitamini fazlalığına, tavuk kemiği ve balık kılçığı batma neticesinde ölümlere, ev yemekleri içerisinde yağ nedeni ile hazımsızlığa, sarımsak ve soğan nedeni ile anemiye, çiğ et ise kedilere parazit geçmesine neden olabiliyor. Bu nedenle en ideali kediyi kuru mama ile beslemek, ancak arada diyetine yaş mama da ekleyerek hem farklı bir lezzet almasını hem de değişik gıdalar tüketmesini sağlamak.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

4 Yorumlar

  1. Doğan yılmaz

    Ben kisirlastirmak işine karşıyım hayvanların psikolojisini bozuyor şekli değişiyor ayrıca devamlı kuru mamaları da iyi değil sonuçta canlı bu kuru mamaları yemek mide sorunlarına yol açar yorumlarınızdan anladığım veterinerlere para kazandırın demek istiyorsinuz diğer aşılar hepsi tabiki yapilmali en iyisi hayvan bence bahçede beslenir

    • Yalnız kısırlaştırma olmazsa hayvan mahvoluyor,her ameliyatla gelen riskler zaten işin ehli veterinerlerle azaltılıyor. Oturup da bunu kendi başına yapamazsın değil mi. Adam orada insani unsurları hayvanlarla karıştırmayın diye kaç kez yazılarında anlattı acaba, algı kapasiteni bir geliştir derim. Sen de mesela hormonların ve icgudulerin verdiği bir hisle ve üstüne açlık susuzluk insanların verdiği zararla yaşamaya çalışan bir hayvan olsan,bütün hastalık risklerini üzerine çeksen ve yavruların olursa onlara tam bakamayıp heder olsan nasıl hissedersin? Çoğu sokak hayvanı bunu yaşıyor ve hiç de psikolojilerini olumlu etkileyen bir durum değil. Kilo almaları ameliyat etkisi fakat egzersiz bunun önüne geçebilir.

  2. emine çiçekbahçe

    yazınızı okudum ve ben yeni yavru kedi aldım 1-2 kere süt verdim şimdi vermiyorum birde bilmek istediğim kedilerle ilgili birçok yazı okudum hiç birinde kedilere banyo yaptırmakla ilgili bir şey yazmıyor. Kedilere banyo yaptırılır mı ben kedi yavrusunu okul bahçesinde buldum çok bakımsızdı ölmesin diye eve getirdim banyo yaptırdım veterinere götürdüm . parazit aşısı yaptılar şimdi kedim iyi toplandı bu arada yavru kedi maması ve arada tavuk eti veriyorum. merak ettiğim kedimi yıkarsam iyimi kötümü olur bilemedim.? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir