Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Uçan / Kamuflaj Ustası Şeffaf Kelebek

Kamuflaj Ustası Şeffaf Kelebek

Kelebekler doğanın en güzel parçalarından biri, gerçi doğanın hangi parçası çirkin ki? Kelebeklerin bizlerin çok hoşuna giden rengarenk kanatları ve kanatlarındaki desenler aslında estetik bir görünüm için değil kamuflaj için varlar. Yani kelebeklerin kanatlarındaki renkler ve desenler yaşadıkları ortamda kamufle olabilmelerini böylelikle düşmanlarından ve tabi ki avcılardan korunabilmelerini sağlıyor. Yazımızın konusu olan şeffaf kelebek ise şeffaf olduğu için kamufle olma konusunda diğer tüm kelebeklere fark atıyor.

8-12 hafta yaşayabiliyorlar

Şeffaf kanatlı kelebekler muhteşem görünüyor

Kelebeğin ömrü bir gündür lafını hemen herkes duymuştur, oysa ki bu doğru değil, evet sadece bir gün yaşayan kelebek türü de var ama bütün kelebeklerin ömrü bir gün değil. Şeffaf kanatlı kelebek (glasswing butterfly) başına herhangi bir kaza gelmediğinde ve iyi beslendiğinde 6-12 hafta kadar yaşayabiliyor.

Sanıldığı kadar kırılgan değiller

Tüm kelebekler gibi çok kırılgan görünmesine karşın şeffaf kelebekler sanıldığı kadar kırılgan değiller, hatta şeffaf kanatlı kelebekler için son derece dayanıklılar bile denilebilir.

Orta Amerika’da yaşıyorlar

Cam kanatlı kelebek Orta Amerika’da yaşıyor

Şeffaf kanatlı kelebekler Orta Amerika’da yaşıyorlar ve şeffaf kanatları nedeni ile cam kanatlı kelebek ismiyle de biliniyorlar.

Hay Allah Orta Amerika’da yaşıyormuş göremem diye hayflananlar için dip not: Türkiye çok sayıda muhteşem kelebek türüne ev sahipliği yapıyor, başka birçok muhteşem canlıya da yaptığı gibi. Evet, şeffaf kelebek buralarda yok ama önce etrafımızdaki güzelliklerin farkına varalım, ne dersiniz?

Ayrıca bakınız

Dünyanın Bilinen En Yaşlı Albatrosu Anne Oldu

Dünyanın en yaşlı albatroslarından biri olan ve 1956 yılında işaretlenen dişi albatros tam 66 yaşında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir