Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kafayı Bulmak İçin Kirpi Balıklarını Kullanan Yunuslar

Kafayı Bulmak İçin Kirpi Balıklarını Kullanan Yunuslar

Yunuslar şüphesiz ki suların (suların diyoruz zira yunuslar yalnızca denizlerde yani tuzlu suda yaşamıyorlar, az sayıda olsa da tatlı suda yaşayan nehir yunusları da var, hatta hem tatlı hem tuzlu suda yaşayabilen yunus türü bile olduğunu ekleyelim) en ilgi çekici canlılarından biri ve bununla da kalmıyor zira yunuslar gerçekten çok zekiler. Halk arasında balık olarak bilinse de aslında yunuslar memeli canlılar, yani balık değil deniz memelisi olarak sınıflandırılıyorlar. Sadece suların değil tüm hayvanlar aleminin en zeki canlısı oldukları düşünülen yunuslar ile ilgili çok ilginç bir gerçek ortaya çıktı; bazı yunuslar bir çeşit sinir gazı salgılayan kirpi balıklarını kullanarak kafayı buluyorlar. Evet, yanlış okumadını, yunuslar kirpi balığı ile kafayı buluyorlar ve kafayı bulan yunuslar her zamankinden farklı davranışlar sergiliyorlar.

Kirpi balığında bulunan tetrodotoksin insanlar ve birçok hayvan için öldürücü

Kirpi balığının sinir gazı salgılamanın yanı sıra cildinde, etinde ve iç organlarında da tetrodotoksin isimli bir madde bulunuyor ve bu madde insanlar ile birçok hayvan için ölümcülken söz konusu yunuslar olduğunda öldürmeyip “kafa yapıcı” bir etkiye sahip. Yunuslar da bu etkiyi keşfetmiş durumdalar ve hem kirpi balıklarını sıkıştırıp sinir gazı salgılamalarını sağlıyorlar hem de bu balıkları avlayıp etlerini çiğneyerek tetrodotoksin ile kafayı buluyorlar.

Arkadaşları ile de paylaşıyorlar

Belgeselci John Downer tarafından BBC One kanalı için çekilen  Yunuslar: Sürüdeki Casuslar isimli belgeselin çekimleri sırasında yunusların kirpi balığı ile kafayı buldukları kameralarca da belgelenmiş. Belgesel ekibi yunusların kirpi balığı etini aralarında paylaşıp çiğnedikten sonra rutin dışı davranışlar sergilediğine şahit olmuş. İnsanlardaki kafa iyiliğine benzeyen davranışlar sergileyen yunusların bu hale gelmek için bilinçli olarak kirpi balığı çiğnedikleri ve kirpi balığının etkisi ile kafayı bulan yunusların bir çeşit transa girdikleri belirtiliyor.

İzleyin 🙂

 

 

 

Ayrıca bakınız

Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sincap denince aklımıza gelen minnak, boz olarak tanımlanabilecek kendine has rengi ile süper sevimli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir