Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / İzmit Depreminden 82 Saat Sonra 3 Yaşındaki Kızı Enkazdan Çıkartan Kahraman Köpek Mancs

İzmit Depreminden 82 Saat Sonra 3 Yaşındaki Kızı Enkazdan Çıkartan Kahraman Köpek Mancs

1999 yılının 17 Ağustos gecesi yaşanan ve binlerce kişiyi hayattan koparan depremin izleri hala silinebilmiş değil ve hala acılar taze. Korkunç deprem binlerce acı hikayenin yanı sıra yüzlerce mucize ve kahraman hikayesini de hatıra bıraktı ve bu hikayeler içinde belki de en bilinmeyeni Hatıra Kaplan isimli 3 yaşındaki kız çocuğunu tam 82 saat sonra enkaz altında canlı olarak kurtaran arama kurtarma köpeği Mancs‘ın öyküsü.

Mancs bir Alman çoban köpeği

1994 yılında Macaristan’da dünyaya gelen bir Alman çoban köpeği olan Mancs’ın isminin Türkçedeki karşılığı “pençe”. Bu muhteşem köpek özel olarak eğitildi ve arama kurtarma konusundaki inanılmaz yetenekleri ile Macaristan’ın en önemli arama-kurtarma ekibi Spider yani örümceğin bir parçası oldu.

 

Mancs üyesi olduğu ekiple dünyanın birçok yerinde arama-kurtarma çalışmalarına katıldı

Mancs depremlerde enkaz altında kalan insanların yerini belirlemekte ve bulduğu insanların yerini insanlara bildirmekte diğer birçok köpekten çok daha yetenekliydi ve bu yeteneğini üyesi olduğu ekiple birlikte dünyanın birçok yerindeki depremlere yardıma giderek kullandı.

Deneyimli Macar ekip 17 Ağustos depreminden Türkiye’deki depremzelere yardıma geldi

Mancs’ın da dahil olduğu Macar arama-kurtarma ekibi 17 Ağıstos 1999 depreminde göçük altında kalan insanların kurtarma çalışmalarına katılmak üzere İzmit’e geldi ve köpek Mancs büyük bir mucizeye imza atarak depremden tam 82 saat sonra enkaz altından 3 yaşındaki Hatıra Kaplan’ı bularak sağ olarak kurtulmasını sağladı.

2004 yılında heykeli dikildi

Başta Hatıra Kaplan olmak üzere onlarca kişiyi enkazdan kurtararak yaşam armağan eden Mancs’ın 2004 yılında Miskolc şehir meydanına dikildi ve kahraman köpek Mancs heykelinin dikilmesinden 2 yıl sonra ardında onlarca kahramanlık hikayesi bırakarak 12 yaşında zatürreden hayatını kaybetti.

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

2 Yorumlar

  1. Merhabalar.
    Mancs, Macarca’da aslında ‘pati’ anlamına gelmektedir. Sızın çevirdiğiniz ‘pençe’ bu sevimli köpek içiçn biraz daha ağır bir isim.
    Ama yazınız harika oldu. Bu güzel bilgiler için teşekkür ederiz.
    Sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir