Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Köklenen / Işık Saçan Mantar

Işık Saçan Mantar

Doğanın her parçası büyüleyici ancak bazı parçalarının daha büyüleyici olduğunu kabul etmek gerekiyor. İşte yazımızın konusu olan ışık saçan mantar da bu süper büyüleyici canlılardan biri. Dünyada 1,5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülüyor ancak bugüne dek keşfedilen mantar türlerinin sayısı 69 bin civarında. Işıklı mantar, bilimsel ismi ile Mycena lux-coeli bu 69 bin mantardan biri ve sadece Japonya’da yetişiyor.

Gerçek değilmiş gibi görünüyorlar!

Japonya’da yetişen ışıklı mantar bu dünyadan değilmiş gibi görünüyor!

Işıklı ya da diğer ismi ile parıltılı mantarlar gerçek değilmiş gibi görünseler de gayet gerçekler. Japonya’da bulunan Wakayama bölgesinde yetişen ışıklı mantar yağmur mevsiminin gelişi ile beraber filizlenmeye başlıyor.

Işıklı mantarlar yağmur mevsimi ile birlikte ortaya çıkıyorlar.

Japonya’da yetişen ve kayıngiller ailesinden bir ağaç olan chinquapin ağacında filizlenmeye başlayan ışıklı mantarlar bu sırada son derece ilginç bir kimyasal tepkime sayesinde geceleri parıldama özelliği kazanıyorlar. Işık üretimi yapan bir pigmentin de dahil olduğu bu kimyasal tepkime sonucunda ışıklı mantarlar geceleri ışık saçmaya başlıyorlar.

Işıklı mantar yalnızca bir kaç gün yaşayabiliyor.

Işıklı mantarlar ne yazık ki yalnızca bir kaç gün yaşayabiliyorlar. Bunun sebebiyse bu mantarların susuzluğa karşı çok dayanıksız olmaları. Bu nedenle yağmur mevsimi ile birlikte ortaya çıkan parıltılı mantar yağmur sürdüğü sürece yaşayabiliyor. Yağmurun kesilmesi ile birlikte bu güzel mantarlar da ömürlerini tamamlamış oluyor.

Şapkasının çapı 2 santime kadar ulaşabilen parıldayan mantar yenilebilen bir mantar türü de değil bu arada.

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

Bir Ağaç Kesitini Plak Gibi Dinleyince Ortaya Çıkan İnanılmaz Müzik

Deneysel”, insanı vezir de eder rezil de… Fakat korkmayın, bugün deneysel işlerin en güzellerinden biriyle karşınızdayız. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir