Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / İnsanlardan kedilere bulaşan hastalıklar

İnsanlardan kedilere bulaşan hastalıklar

Özellikle bizim toplumumuzda çoğu kişi hayvanların hastalık taşıdığına dair bir inanışa sahip ve bu aslında kimi zaman doğru olsa da bizlerin hayvanlardan hastalık kapma olasılığımız yediğimiz yiyeceklerden, içtiğimiz sudan ve diğer insanlardan kapma olasılığından daha yüksek değil. Zira hastalıklar genellikle türe özel oluyor, yani kedi hastalıkları kedilere, köpek hastalıkları köpeklere, insan hastalıkları ise insanlara geçiyor. Ancak bu durumun istisnası olan bazı hastalıklar da var, yani türler arasında paylaşılan hastalıklar ve bu hastalıklara zoonoz hastalıklar ismi veriliyor. Zoonoz hastalıklar hayvanlardan insanlara geçebildiği gibi insanlardan da hayvanlara geçebiliyor. Bu bilgi ışığında “insandan kediye hastalık geçer mi?” sorusunun yanıtının evet olduğunu söyleyebiliriz. Evet, sürekli kedilerden hastalık geçer diyen insanların belki de hiç düşünmediği ancak aslında hayatın gerçeği olan bir şey bu; insanlardan da kedilere hastalık bulaşabiliyor. Peki, insanlardan kedilere hangi hastalıklar geçiyor? İşte bu sorunun yanıtı yazımızda.

Kedi tırmığı hastalığı

Kedi tırmığı hastalığı bakteriyel bir enfeksiyon. Etkeni , Bartonella henselae isimli bir bakteri olan hastalık ilk kez 1899 yılında  Henri Parinaud tarafından tanımlanmış ve 1950 yılında Dr. Robert Debré hastalığın vektörünün yani son konağının kediler olduğunu iddia etmiş. Ancak ilerleyen yıllarda hastalığın kedi kaynaklı olmadığı anlaşılmış. Hastalığın etkeni olan bakteriyi kediler taşıyabildiği gibi enfekte bir kediyi ısıran kenenin ya da pirenin ısırdığı insanlar da taşıyıcı olabiliyor ve taşıyıcı insandan da kedilere bulaşabiliyor. Yani kedi tırmığı hastalığının adı kedi tırmığı olsa da aslında kedilerden insanlara bulaşabildiği gibi insanlar da bu hastalığı kedilere bulaştırabiliyor.

Tularemi

insanlardan-kedilere-bulasan-hastaliklar

Tularemi de bakteri kaynaklı bir hastalık ve etkeni Francisella tularensis isimli bir bakteri. Bu bakterinin neden olduğu enfeksiyon insanlardan kedilere bulaşabildiği gibi diğer türler arasında da yayılabiliyor. Örneğin tavşandan fareye, fareden köpeğe de geçebiliyor. Hastalığın en önemli taşıyıcılarıysa sivrisinekler ve diğer eklem bacaklılar. Yani tularemi hastası bir insanı sokan sivrisinek kediyi de soktuğunda hastalığı insandan kediye bulaştırmış oluyor. Bu arada bu hastalığın insanlar ve tavşanlarda ölümcül seyretmese de bazı türlerde ölüme neden olabilme riski taşıdığını da belirtelim.

Toksoplazma

toksoplazma

İşte halk arasında en fazla konuşulan kedilerle insanların paylaştığı hastalık; toksoplazma. Bu hastalığın gebelik döneminde düşük riskine yol açması nedeniyle her yıl sayısız kedi anne adayı sahipleri tarafından sokağa atılıyor! Oysaki AŞILARI DÜZENLİ OLARAK YAPTIRILAN KEDİLERDE TOKSOPLAZMA HASTALIĞI OLMASI İMKANSIZ! Üstelik bununla da kalmıyor, zira toksoplazma insanlardan da kedilere bulaşabiliyor. Şunu da ekleyelim; toksoplazmaya neden olan Toxoplasma gondii isimli tek hücreli paraziti kediden kapma olasılığı sebzelerden, meyve ve az pişmiş etten kapma olasılığından çok daha düşüktür.

Kuduz

kuduz

Hayvanlardan geçmesi konusunda en korkulan hastalık şüphesiz ki kuduz. Ölümcül bir hastalık olan kuduzun yalnızca hayvanlardan insanlara bulaştığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Zira kuduz insandan insana bulaşabildiği gibi insandan kediye de bulaşıyor. İnsanlardan kedilere bulaşan hastalıklar içinde en tehlikelisi olan kuduzun bulaşması için kuduz virüsü ile enfekte olmuş bir insanın vücut sıvılarının kedinin derisinden ya da mukozalarından içeri girmesi gerekiyor. Bu arada ülkemizde kuduz hastalığının hemen hemen tamamen ortadan kalkmış olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Peki, insandan kedilere grip geçer mi?

kedilerde-grip

Halk arasında oldukça sık dile getirilen endişelerden biri de insanlardan kedilere grip bulaşabileceği. Hatta sevgi dolu kedi sahipleri bu korku nedeni ile grip olduklarında kedilerine yaklaşmamaya çalışıyorlar tüylü kankalarının sağlıklarını korumak için. Ancak insandan kediye grip geçer mi sorusunun yanıtı hayır. Bunun sebebiyse yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi virüslerin çoğunun türlere özel oluşu. Eğer grip olduysanız ve kedinizde de grip hastalığı belirtileri varsa yapmanız gereken kesinlikle veterinere başvurmak. Çünkü sizin kendinizden geçtiğini düşündüğünüz grip hastalığının belirtileri sandığınız semptomlar kedinizdeki daha ciddi başka bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

Yazımızı bitirirken insandan kediye ya da kediden insana hastalık geçmesini engellemenin yolunun kedilerin iç-dış parazit uygulamaları da dahil olmak üzere tüm aşılarının düzenli olarak yaptırılması olduğunu belirtelim.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir