Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / İlginç Hayvanların En İlginci Yıldız Burunlu Köstebek

İlginç Hayvanların En İlginci Yıldız Burunlu Köstebek

Dünyada o kadar çok ilginç hayvan yaşıyor ki insan hangi birine şaşıracağını hatta hangi birinden büyüleneceğini şaşırıyor doğrusu. İşte ilginç hayvanlar arasında yer alan ve gönül rahatlığı ile ilginç hayvanların en ilginci diyebileceğimiz bir hayvan kardeş ile karşınızdayız; yıldız burunlu köstebek. Bu sevimli hayvan adından da gayet net anlaşılacağı üzere bir köstebek ancak onu diğer köstebeklerden ayıran çok önemli bir özelliği var; yıldız şeklindeki burnu.

Aslında “yıldız burunlu” değil

Yıldız burunlu köstebek ilginç olduğu kadar başarılı da bir canlı.

Adı her ne kadar yıldız burunlu olsa da köstebekgiller familyasının bu kendine has elemanına adını veren o yıldız biçimli şeyler burun değil çok hassas birer duyarga.

Duyargalar binlerce sinir ile donatılmış

Yıldız burunlu köstebeklerin duyargaları çok hassas!

Yıldız burunlu köstebeklerin yıldız şeklindeki duyargalarında Eimer organı ismi verilen ve süper hassas sinir kümeleri bulunuyor ve bu kümelerin sayısı tam 25.000! Bu da yıldız burunlu köstebek kardeşi diğer tüm köstebeklerden daha hassas duyargalara sahip kılıyor zira diğer köstebeklerde bulunan sinir kümelerinin sayısı 2000.

Amerika ve Kanada’da yaşıyor

Yıldız burunlu köstebek Amerika ve Kanada’da yaşıyor.

İlginç hayvan yıldız burunlu köstebek bataklıklarda ve sulak alanlarda yaşıyor ayrıca kendisi mükemmel bir yüzücü oluşu ile de tanınıyor. Bu arada ilginç hayvanlar ilginizi çekiyorsa ve yıldız burunlu köstebeği çok göresiniz geldiyse hemen söyleyelim ne yazık ki ana vatanı Amerika ve Kanada olan bu sevimli canlıyı buralarda görmek imkansız.

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir