Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Hayvanlar aleminin atarlı elemanı bal porsuğu

Hayvanlar aleminin atarlı elemanı bal porsuğu

Geçtiğimiz yıllarda internet aleminde aslanlara, zebralara kafa tuttuğu videoları sayesinde kelimenin tam manası ile bir fenomen haline gelen bal porsuğu gerçekten de son derece ilginç bir canlı. Ormanlar kralı aslana kafa tutan hayvan denilince aklınıza iri kıyım bir canlı gelse de bal porsuğu gayet de minnak ve bu minnak hali kendisinin hayvanlar aleminin atarlı elemanı olmasını engelleyemiyor ve bal porsuklarının fantastik maceraları hala insanların ilgisini çekiyor ve izleniyor. Peki, bal porsuğu nedir? İşte minik atarlı bal porsuğu hakkında kapsamlı bilgi bulabileceğiniz bir yazı ile karşınızdayız.

Bilimsel ismi Mellivora capensis

bal-porsugu-1

Bal porsuğunun bilimsel ismi Mellivora capensis ve kendisi Hint porsuğu ismi ile de tanınıyor. Mellivora cinsi içindeki tek tür olan bal porsuğunun adında porsuk kelimesi geçse de aslında bu tür anatomik olarak porsuklardan çok gelinciklerle benzerlikler taşır.

Derisi oldukça kalındır

bal-porsugu-3

Bal porsuklarının derisi oldukça kalındır ve bu sayede yaralanmalara karşı korunurlar. Kalın derileri bal porsuklarını yırtıcıların saldırılarından korur.

Etçil bir tür

bal-porsugu-4

Bu sevimli görünüşlü canlılar tek kelime ile muhteşem birer avcıdırlar ve etoburdurlar. Kobradan kuşa ve fareye önlerine çıkan kendilerinden küçük hemen her şeyi avlayabilen bal porsukları avladıkları canlıları dakikalar içinde midelerine indirirler.

1860 yılında tanımlanmış

bal-porsugu-5

Bal porsuğu ilk kez 1860 yılında tanımlanmıştır ve porsukgiller familyasına dahil bir alt tür olduğu kabul edilmiştir.

Boyları 55-77 cm’ye ulaşır

bal-porsugu-6

Yetişkin erkek bal porsuklarının vücut uzunlukları 55-77 santim kadardır. Yani yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu hayvanlar minnaktırlar ve bu küçücük cüsseleri ile aslanlara dahi kafa tutmaları gerçekten de inanılmazdır. Dişi bal porsukları ise erkeklerden daha küçüktür. Dişi bal porsuklarının ağırlıkları 5-10 kilo arasında değişirken erkeklerin ağırlıkları 9-16 kilo arasındadır.

İzleyin ve görün 🙂

Bir ilginç hayvanlar yazımızın daha sonuna geldik 🙂 . En az bal porsuğu kadar ilginç olan yıldız burunlu köstebek ve dünyanın en küçük sürüngeni brookesia micra yazılarımıza da göz atın bizce 🙂 .

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir