Pazartesi , Haziran 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Hangi Kediler Alerji Yapmaz

Hangi Kediler Alerji Yapmaz

Kedilere bayılıyorsunuz ama etrafınızda bu güzel canlılardan biri varken hapşırıklara boğuluyor, gözleriniz kaşınıyor ve sinüslerinizin ağırlaştığını hissediyorsanız dünya genelinde kedi alerjisi olan milyonlarca insandan birisiniz. Ama bunun için çok üzülmenize gerek yok zira alerji yapmayan kediler de var. Yani hayatınızı bir tüylü kanka ile paylaşmak için can atıyor ama kedi alerjisi yüzünden bu hayalinizi gerçekleştiremiyorsanız yapmanız gereken tek şey alerji yapmayan kedi ırkları içinden birini seçmek ve sahiplenmek. Evet, bazı kedi ırklarının alerjileri tetikleme olasılığı diğerlerine kıyasla çok daha düşük ve biz her ne kadar kedi ırkları arasında ayrım yapmaya karşıysak da söz konusu sağlıktan kaynaklanan bir mecburiyet olduğunda herhangi bir kedi yerine bu kedilerden birini sahiplenmek ve hayatını bu tatlı canlılarla sürdürmek gayet makul.

Kedi alerjisi neden kaynaklanır?

Kedi alerjisi sanıldığı gibi kedinin tüylü olup olmamasıyla direkt olarak ilişkili değildir. Kedi alerjisine neden olan FEL D1 isimli bir proteindir. Kediler kendilerini temizlerken bu proteini tüylerine bulaştırırlar ve bu da beraberinde tüylere maruz kalan alerjik kişilerin alerji semptomları göstermesine yol açar. Yani kedi alerjisi kedi tüyünden değil FEL D1 proteininden kaynaklanan bir sorundur. Bazı kedi ırklarında bu protein diğer kedi ırklarına kıyasla çok daha düşük miktardadır ve sanılanın aksine bu ırkların hepsi tüysüz ya da az tüylü değildir. İşte alerji yapmayan kedi ırkları.

Sibirya kedisi

İşte kedi alerjisinin tüy miktarı ile ilişkisi olmadığının en önemli kanıtı; tüylü topaç Sibirya kedileri alerji yapmayan kediler arasında yer alıyor. Bu kediler Fel D1 proteinini diğer kedilerden çok daha az salgıladığı için hipoalerjenik kedi ırkı olarak da tanınıyor.

Balinese ( Bali kedisi)

Muhteşem güzelliği ile hayran olunası bir kedi ırkı olan Balinese ya da bizim dilimizdeki ismi ile Bali kedisi de yine Fel D1 proteini daha az bulunan ırklardan biri. Dolayısıyla kedi alerjisi olanlar için mükemmel bir seçenek.

Bengal kedisi

Evcil kedi ile vahşi kedinin melezlenmesi ile ortaya çıkmış olan Bengal kedisinin inanılmaz derecede estetik olduğunu inkar etmek imkansız. Bu güzel kediler de düşük Fle D1 proteini ile alerji yapmayan kediler arasındalar, ancak Bengal kedisi aynı zamanda dünyanın en pahalı kedileri içinde yer alıyor. Bir kedinin alınıp satılmasını kesinlikle kabul etmiyoruz, bunu da eklemeden geçmeyelim.

Birmanya kedisi

Birmanya kedisi de pek az tüylü olmadığı halde düşük Fel D1 proteini salgılaması sebebiyle alerji yapmayan kediler arasında sayılıyor. Bu arada bu kediler çok yumuşak huylu oldukları için aile kedisi olarak da tanınıyor.

Cornish Rex

Fantastik görünüşü ile şaşırtan ama bir o kadar da sevimli Cornish Rex de hipoalerjenik kedi ırklarından biri. Son derece enerjik bir yapısı olan Cornish Rex bu nedenle sakin bir kedi düşleyenler için pek de uygun değildir, bunu da eklemeden geçmeyelim.

Devon Rex

Cornish Rex gibi rex kedilerinden biri olan Devon Rex de hem alerjiyi tetiklemeyişi hem de mükemmel karakteri ile tanınıyor. Bu kediler diğer hayvanlarla da çocuklarla da gayet başarılı şekilde ilişki kurabiliyor. Yani kedi alerjiniz ve geniş bir aileniz varsa Devon Rex kusursuz bir alternatif.

Oriental shorthair

Egzotik görünümünü koca kulaklarının kattığı sevimli hava ile tamamlayan Oriental shorthair şeker mi şeker bir kedi ırkı ve aynı zamanda alerji yapmayan kedi ırklarından da biri. Bu kedilerin tipik Siyam kedisi karakterine sahip olduklarını da söyleyelim.

Evet, alerji yapmayan kediler bunlar ancak bunların dışında da bir kaç kedi ırkının daha hipoalerjenik olarak tanındığını söyleyelim. Bu kedilerin hepsi nadir bulunan ve ne yazık ki para ile satılan kediler ve yine hepsi de oldukça pahalı. Yani alerjiniz nedeniyle kedisiz yaşamakla kedi satın alma gibi son derece yanlış bir davranışı sergilemek zorunda kalmak arasında ikileme düşebilirsiniz. Ne diyelim, belki bir gün karşınıza satın almayıp sahipleneceğiniz bir kedicik çıkar ve siz de alerjiniz olsa bile bir tüylü kanka ile yaşama şansı yakalarsınız.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. Bir kedinin alınıp satılmasına ben de karşıyım fakat alerjim var ve bu kedileri parasız sahiplenmek (bir tanıdığınız yoksa) imkansız gibi bir şey. Madem alerjisi olan birinin bile almasına karşısınız o zaman yayımlamasaydınız kimsenin sokaktan sahipsiz bir devon rex bulup sahiplenebileceğini sanmıyorum. Hem hep parayla satılan ırkları koymuşsunuz hem de parayla almayın diyorsunuz 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir