Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Halkalı Kuyruklu Kedi

Halkalı Kuyruklu Kedi

Değişik görüntüsü ile kafamızdaki “kedi” kavramına pek uymayan halkalı kuyruklu kedi ya da diğer isimleri ile Miner kedisi, Halka kuyruk adı her ne kadar kedi olsa da aslında kedigiller familyasının değil rakungiller familyasının bir üyesi. Memeli bir hayvan olan bu rakungile neden kedi denildiği ise tam bir muamma 🙂 Doğrusu kendisi kediden ziyade tilkiye benziyor bizce. Bu arada tikli demişken en güzel 5 tilki cinsine göz atmak isterseniz şuraya tıklamanız yeterli. Evet, konumuza dönelim…

Meksika ve ABD’de yaşıyor

Halkalı kuyruklu kedi tilkiyi andırıyor

Halkalı kuyruklu kedi Meksika’da ve Amerika’nın Alabama ve Oregon eyaletlerinde yaşıyor. Halkalı kuyruk ismini tahmin edebileceğiniz üzere siyah halkalı, muhteşem kuyruğu nedeni ile almış. Tilkiye çok benzediğini siz de fark etmişsinizdir :).

Mağaralarda ve kayalıklarda yaşayan halkalı kuyruklu kedi gündüzleri hemen hiç dışarı çıkmadığı için bu sevimli canlıyı doğal ortamında görmek pek mümkün değildir.

Küçük memelilerle beslenir

Geceleri ortaya çıkan halka kuyruklu kedi etraftaki fare gibi küçük memelileri ve böcekleri avlayarak beslenir. Bu nedenle bazı kişiler bu hayvanları besleyerek etraftaki farelerden ve böceklerden kurtulma yoluna giderler.

Ayrıca süper bir tırmanıcı oluşu sayesinde meyve ağaçlarına çıkıp meyve toplayıp yer bu sevimli hayvan. Evet, bir ilginç hayvan yazımızın daha sonuna geldik :). Bir daha ki yazıda buluşmak üzere.

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir