Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Gözü iltihaplı yakalanamayan kediler için bir çözüm önerisi

Gözü iltihaplı yakalanamayan kediler için bir çözüm önerisi

Merhaba, aslında bugün tekrar yazmayacaktım,ama çok önemli olduğunu düşündüğüm bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum; gözü iltihaplı ama yakalanamayan kediler için bir çözüm önerisi. Bu çok önemli çünkü ne yazık ki kedilerde göz enfeksiyonları ile çok sık karşılaşılıyor ve birçoğunu da yakalayıp gözüne damla damlatmak ya da antibiyotik içirmek mümkün olmuyor. İşte bunun için bir kedi sever tarafından paylaşılan ve denenmiş bir yöntemi ben de sizlerle paylaşmak istedim.

Bu eczanelerde satılan bir antibiyotik ve son derece ucuz. Zitromax pediatrik şurup. Bu şurubu alıyoruz üzerindeki tarifi uygulamayıp bir litrelik süte bir çay kaşığı toz halinde şurubu karıştırıp gözü enfeksiyonlu kedi ya da kedilerin ulaşıp içebileceği bir noktaya bırakıyoruz. Kediler sütü içtikleri zaman ilacı da içmiş oluyorlar. Bu işlemi 1 hafta boyunca tekrarlıyoruz ve kedilerin gözlerindeki enfeksiyon iyileşiyor. Yalnız 1 çay kaşığından fazla katmamaya özen göstermelisiniz. Bu arada bu yöntem ile yalnızca göz enfeksiyonları değil diğer birçok enfeksiyon da iyileşebiliyor. Lütfen sokaklarda hasta, burnu akan, gözü enfeksiyonlu kediler gördüğünüzde arkanızı dönüp gitmeyin ve bu pratik yöntem ile onlara yardım edin. Şimdiden teşekkürler…
Not: Birçok yerde yaptığım araştırma ile Zitromax‘in veterinerlerce de önerilen bir ilaç olduğunu doğruladıktan sonra bu yazıyı paylaşıyorum.
Bu ve diğer tüm sarmankushi yazıları kişisel blogumdan alıntıdır 🙂 .
SON BİR NOT: GÖZLERİ İLTİHAPLI BİR KEDİ GÖRDÜĞÜMÜZDE İLK ÖNCE KEDİYİ YAKALAYIP VETERİNERE GÖTÜRMEYE ÇALIŞMAMIZ DAHA DOĞRUDUR. BU YÖNTEMİN ANCAK HİÇ BİR ŞEKİLDE YAKALANAMAYAN KEDİLER İÇİN KULLANILMASI MAKULDÜR!

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

4 Yorumlar

  1. Sayın kedi sever
    bir sokak kedımız ve 3 yavrumuz oldu malum ufak kedılerde göz iltıhaplanması oldu cay ve goz damlası ve teramısın merhem surerız faydası olur lakın sızın bu metodu yavru kedıler ıcın uygulamakda sorun varmı
    ılgınız ıcın tesekkur ederım

  2. Selamlar, öncelikle pisilere yardım ettiğiniz için çok teşekkürler. Sonrasındaysa yazıda da belirtildiği üzere bu yöntem yakalanamayan kediler için son çare. Oysa siz zaten en doğru şekilde müdahale etmişsiniz yavrulara, yani bunu uygulamanıza gerek yok, aynı şekilde devam etmeniz eğer durumda düzelme olmazsa sa veterinere başvurmanız bence en doğrusu. Sevgiler.

  3. Komple sütü tek hayvan içip bitirmiş olsa bi nebze ama başka koşullarda dozlama noolcak? Yetersiz alması sadece hayvanın karaciğerini yorar hastalığa iyi gelmez… Yakalanmayan kedi yoktur yakalayamayan insan vardır! Bizim elimiz yüzümüz paramparça olsada yakalama filesi, voyager, bahçe eldiveni v.s. 5 saat uğraşıp bir şekilde yakalayıp kliniğe alıyoruz! Bence yanlış yönlendirme olmuş…

  4. Aslıhan Aslım

    Hayvanlara yardım etmek gerek. Yardım edenleri de tebrik ediyorum. Ben de yardımcı olmaya çalışıyorum hayvanlara ve tüm canlılara, elimden geldiği kadar. Sizin dediğiniz bu yöntemde, hasta olmayan kedilerin de bu ilacı içmesi ihtimali var. Acaba bu tehlikeli olur mu? Bunu merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir