Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Görme Engelli Kedilerin Beyaz Bastonu: Bıyıklar

Görme Engelli Kedilerin Beyaz Bastonu: Bıyıklar

Kediler dünyanın en sevilen canlısı olsalar da tabi ki herkes hayatını kedilerle paylaşmıyor, kedileri sevenlerin bile birçoğu hayatını bu muhteşem canlılarla paylaşma konusunda zaman ayıramama endişesi, iyi bakamama korkusu gibi çeşitli nedenlerle çekimser davranıyor. Yani dünyanın en sevilen hayvanı olsalar da dünyada milyonlarca kedi evsiz ve çok zor koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor ve sağlıklı kedilerin bile yuva bulması zorken söz konusu engelli kediler olduğunda bu tatlı canlıların yuva bulma olasılığı neredeyse yok denebilecek kadar az. Yazımızın konusuysa görme engelli kediler, daha doğrusu görme engelli kedilerin bu duruma ne denli büyük bir başarı ile uyum sağlayabildikleri ve bu uyum sağlama başarısının gizli kahramanı kedi bıyıkları. Bıyıklar görme engelli kedilerin gerçekten de beyaz bastonu. İşte görme engelli kediler ve muhteşem bıyıkları.

Bıyıklar mükemmel birer duyu organıdır

Kedi bıyıklarının bilimsel ismi vibrissae ve bu farklılaşmış tüyler kelimenin tam manası ile mükemmel birer duyu organı. Kediler bıyıkları ile çevrelerindeki havada oluşabilecek en ufak titreşimleri dahi algılayabilirler, hatta nesnelerin kendilerinden ne kadar uzakta olduğunu, biçimlerini dahi bıyıkları sayesinde algılarlar.

Görme engelli kediler bıyıkları sayesinde çevrelerini gayet rahat algılarlar

Görme engelli kediler yolunu nasıl bulur diye hemen herkes merak etmiştir, kör kedilerin yollarını bulmalarını sağlayan da işte bu harika duyu organları yani bıyıklardır. Gözleri olmasa da bıyıklarının beyinlerine ilettikleri sinyaller sayesinde etraflarındaki cisimlere olan uzaklıklarını hesaplayabilir, cisimlerin canlı mı cansız mı olduğunu anlayabilir, büyüklüklerini ve şekillerini canlandırabilirler.

Görme engelli kediler ev hayatına kusursuz uyum sağlarlar

İşte tüm bu nedenlerle bıyıklar için görme engelli kedilerin beyaz bastonu demek hiç de yanlış değildir, beyaz baston görme engelli insanların yollarını bulmalarını sağlar, nesnelere çarpmalarını engellerken kediler bütün bunlar için bıyıklarından faydalanırlar ve bu sayede görme engelli kediler ev yaşamına da kusursuz biçimde uyum sağlarlar. Bu arada görme engelli kedilerin işitme ve koku alma duyuları da çok daha gelişmiştir ve elbette yaşamlarını gayet rahat sürdürmelerinde bu duyularından da faydalanırlar.

Bu benim görme engelli kızım Ray ve görüldüğü gibi kendisi masaya bile çıkabiliyor ve hatta masada uyuyor 🙂

Görme engelli kedilere evinizi ve kalbinizi açmaktan çekinmeyin

Ne yazık ki kedilerde en sık görülen engellerden biri görme engeli. Bunun en önemli sebebiyse kedi popülasyonunun yoğunlaşması ile birlikte viral yani virüs kaynaklı enfeksiyonların büyük bir hızla yayılıyor oluşu. Hemen her kedi sever birçok kez sokakta gözleri aşırı çapaklanmış, enfeksiyonlu özellikle yavru kediler görmüştür, işte bu kediler müdahale edilmediği takdirde ne yazık ki gözlerini kaybediyor. Sokaklarda yetişkin kör kedi görmekse tahmin edebileceğiniz gibi çok zor zira arabaların, açlığın ve daha birçok sorunun olduğu bir ortamda gözleri olmayan bir yavru kedinin büyüyecek kadar yaşaması imkansız.

Bu nedenle öncelikle sokaklarda gözleri enfeksiyonlu yavru kedi gördüğünüzde lütfen yakalayıp veterinere götürmeye çalışın zira bu şekilde belki gözlerini kaybetmesini önleyebilirsiniz ve eğer bir gün karşınıza görme engelli bir kedi çıkarsa ona kalbinizi de evinizi de açmaktan çekinmeyin çünkü onlar hem çok güzel, hem çok sevilesi hem de ev hayatında inanamayacağınız kadar uyumlular. 

Bu arada kedilerin muhteşem bıyıkları ile daha fazla bilgi edinmek için kedilerin kusursuzluk sırrı kedi bıyığı yazımıza, görme engelli bir kedi ile yaşamanın nasıl olduğu konusunda gözleri olmayan tüylü kankam Ray ile yaşadığım deneyimlerden yola çıkarak yazdığım keyifli bir okuma yapmak içinse kör kedi ile yaşamak yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir