Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Havlayan / Gelmiş Geçmiş En Uzun Kulaklı Köpek Tigger

Gelmiş Geçmiş En Uzun Kulaklı Köpek Tigger

Köpekler dünyanın en sevimli hayvanlarından biri, ancak köpekleri çok özel kılan bir şey daha var; tür olarak fiziksel özellikler ve boyut açısından inanılmaz farklılıklar sergiliyorlar. Yani dünyada başka hiç bir türde belki de bu kadar çeşitli fiziksel özellikler ile karşılaşılmıyor. Örneğin bazı köpekler 1 metreden uzun boya ve 100 kiloya varan ağırlığa sahipken bazı köpekler ise sadece bir kaç santimcik boyları ve gramlar ile ölçülen ağırlıkları ile bizleri şaşırtabiliyorlar. Bu farklılıklardan biri de köpeklerin kulaklarında karşımıza çıkıyor; kimi köpeklerin minicik kulakları ya da diğer bir deyişle kulacıkları varken bazılarınınsa koskocaman, upuzun kulakları var. İşte yazımızın konusu olan bloodhound Tigger bu koca kulaklı köpeklerin efendisi! Çünkü kendisi gelmiş geçmiş en uzun kulaklı köpek olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmayı başarmış. Gerçi hayvanın kulakları doğuştan uzunmuş, bu açıdan bakınca buna pek de başarı denemez. Kaldı ki Tigger’ in dünyanın en uzun kulaklı köpeği olmayı pek de umursadığını sanmıyoruz ? . Malum, o bir köpek ve köpekler dünyasında rekorlar yok, mama var, oyun var, sevgi ve kuyruk sallamak var ? .

En uzun kulaklı köpek Tigger
En uzun kulaklı köpek Tigger

Tigger hüzünlü surat ifadesi ve bızdık bacakları ile tanınan Bloodhound ırkına mensup bir köpek ve bu ırkın en tipik fiziksel özelliklerinden biri de upuzun, sarkık kulakları. Yani Tigger’ in dünyanın en uzun kulaklı köpeği unvanını kazanmasında bu ırksal özelliğinin rolü büyük, hatta tek rol bu özellikte desek de yeridir ? .

34,9 cm ona rekoru kazandırdı!

En uzun kulaklı köpek Tigger

Bloodhound Tigger 2004 yılında yapılan ölçümde 34,9 cm uzunluğundaki sağ kulağı ile en uzun kulaklı köpek unvanını kazanmış oldu. Tatlı Tigger’ in sol kulağı ise 34,2 cm olarak ölçüldü ve kayıtlara geçti. Tigger ne yazık ki 2009 yılında dünyamızı terk etti ancak Guinness Rekorlar Kitabı‘nda hala en uzun kulaklı köpek maddesinin altında onun sevimli fotoğrafı var ve altında da ismi yazıyor. Belki de bir köpeğin rekorlar kitabına girmesinin tek iyi yanı bu; unutulmaz olması…

 

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir