Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Geceleri Sizi Uyutmayan Kedinize Karşı 5 Önlem

Geceleri Sizi Uyutmayan Kedinize Karşı 5 Önlem

Kediler ile birlikte yaşamak dünyanın en keyifli şeylerinden biridir, ama bazen dört patili kankalarımız hayatımızı zorlaştırabilir ve bu zorlaştırma operasyonlarının zamanı da genellikle gecelerdir. Evet, bazı kediler geceleri inatla miyavlar, koşturur ve hayatlarını paylaştıkları insanların uyumasına izin vermez. Aslında kediler geceleri neden miyavlar sorusunun en geçerli cevabı kedilerin noktürnal canlılar olmasıdır. Noktürnal geceleri aktif olan canlıları tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Kedilerin geceleri görebilmesinin sebebi de noktürnal canlılar olmaları ve gözlerinde buna uygun olarak geceleri görmelerini sağlayan tapetum lucidum isimli bir tabaka bulunmasıdır. Ama tabi ki bütün bu bilgiler kedinizin geceleri miyuv miyuv yaparak sizi uyutmama sorununu çözmekte işe yaramaz. Yine de geceleri miyavlayan, koşturan kedinize karşı yapacak hiç bir şeyiniz olmadığını sanmayın. İşte geceleri miyavlayan kedilere karşı alınabilecek önlemler.

1- Bir sağlık sorunu olup olmadığından emin olun

Kedilerin gece miyavlamasının altında sağlık sorunları yatma olasılığı vardır.
Kedilerin gece miyavlamasının altında sağlık sorunları yatma olasılığı vardır.

Öncelikle kedinizi veterinere götürüp bir sağlık sorunu olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Zira kedinizin geceleri miyavlamasının, sizi rahatsız etmesinin altında yatan sebep ağrı çekmesi olabilir. Dolayısıyla yapmanız gereken ilk şey kedinin bu davranışının altında bir sağlık sorunu yatmadığından emin olmaktır. Eğer bunun sebebi sağlık sorunu ise kedi tedavi edildiğinde bu davranışı yapmayı da bırakacaktır.

2- Kedinizin gün içinde aktif olmasını sağlayın

Kediniz ile oynayın!
Kediniz ile oynayın!

Gün boyunca yapacak hiç bir şey bulamayan, sıkılan kedilerin geceleri coşması normaldir, çünkü yazımızın başında da söylediğimiz gibi kediler noktürnal canlılardır ve gece aktiftirler. Bu nedenle gün içinde kedinizle oynayıp enerji harcamasını, yorulmasını sağlamanız geceleri uyumasına yardımcı olur.

3- Tepki vermeyin

Kediye her miyavladığında tepki verirseniz ilginizi çekmek için miyavlamaktan vazgeçmez.
Kediye her miyavladığında tepki verirseniz ilginizi çekmek için miyavlamaktan vazgeçmez.

Kediler aslında gayet uyanık canlılardır, zaten hepimizin onları bu kadar çok sevmemizde bu uyanık yapılarının da büyük rolü vardır. Kedilerin uyanıklığı beraberinde sizin tepkileriniz ölçme becerisi de getirir. Eğer kedi her miyavladığında tepki verirseniz o da miyavlamaktan asla vazgeçmez! Yani gece miyavlayan kedinize tepki vermemeniz sonunda sizin o sırada onunla iletişmek istemediğinizi anlamasını sağlayacaktır.

4- Kapıyı kapatın

Kapıyı kapatmak da iyi bir çözümdür.
Kapıyı kapatmak da iyi bir çözümdür.

Biz hayatını kediler ile paylaşanlar için onlara hayır demek imkansızdır, ama bazen bunu yapmak gerekir. Eğer söz konusu yukarıdaki minnak gibi bir yavru kedi değilse, yani yetişkinse yatak odanızın kapısını kapatın ve ne yaparsa yapsın açmayın. Bu bir kaç gece aynı şeyi tekrarladığınızda miyavlamayı bırakmasını sağlayacaktır.

Not: Aman bebek kedileri dışarıda bırakmayın, onlar daha bebek 🙂 .

5- Yatmadan önce besleyin

Yatmadan önce beslemek bu konuda çok etkili bir yöntem.
Yatmadan önce beslemek bu konuda çok etkili bir yöntem.

Ve son olarak kedinizi yatmadan önce besleyin, inanın bu geceleri miyavlayan, koşuşturan kedilere karşı kesinlikle en etkili yöntemlerden biri.

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir