Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Evinizi kediniz için tehlikeli hale getiren 5 şey

Evinizi kediniz için tehlikeli hale getiren 5 şey

Artık hemen hepimiz şehirlerde ve apartmanlarda yaşıyoruz ve sevgili kedilerimiz de bizlerle birlikte ev hayatına adapte olmuş durumdalar. Ancak kedilerimizin uzun ve sağlıklı bir hayat yaşaması için evlerimizi onların da rahatını ve daha da önemlisi güvenliğini düşünerek düzenlememiz gerekiyor. Hayatını bu muhteşem canlılarla paylaşan birçok insan “benim kedim hiç evden çıkmıyor yani başına bir şey gelme ihtimali yok” diye düşünüyor. Oysaki bu büyük bir yanılgı, zira her yıl binlerce kedi ev kazalarında hayatını kaybediyor, bir kısmı sakat kalıyor ya da çok zorlu tedavi süreçleri yaşayarak iyileşebiliyor. Gerçekten de evlerimiz kediler için türlü tehlikeler ile dolu ve çoğumuz bunun farkında bile değiliz. İşte evinizi kediniz için tehlikeli hale getiren 5 şey.

1- İpler ve asılı kalabileceği yerler

kedi

Kediler iplerle oynamaya bayılır! Ancak ipler bazen kedilerin hayatına mal olabiliyor; boyunlarına dolanabiliyor ya da yutabiliyorlar ve bağırsak tıkanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle kedinizin kontrolsüz şekilde yani siz yanında değilken herhangi bir ip ile oynamasına asla izin vermemelisiniz. Bunun yanı sıra stor perde gibi eşyaların sallanan ipleri de kedilerin boğulmasına yol açma riski taşıyor.

2- Ev bitkileri

kediler için zararlı bitkiler

Birçok ev bitkisi kedilerde toksik yani zehirleyici etkiye sahip. Bu nedenle eviniz için bitki seçerken kediler için zehirli olup olmadığına mutlaka bakmalı ve eğer toksik etkisi varsa evinize kesinlikle sokmamalısınız. Yapılan istatistikler her yıl çok sayıda kedinin bitki zehirlenmesi nedeni ile hayatını kaybettiğini gözler önüne seriyor!

3- Temizlik malzemeleri

041812-cleaning-supplies

Evet, listemizde tabi ki temizlik ürünleri de yer alıyor. Bazı temizlik malzemeleri kedilerde ciddi zehirlenmelere yol açabiliyor. “Kedim salak mı gidip temizlik malzemesini yalasın ya da içsin” demeyin çünkü kediler bu zehirli temizlik malzemelerinin kullanıldığı yerde yatıp ya da yürüyüp sonra patilerini, kendilerini yalayınca bu toksik malzemeye maruz kalmış oluyorlar. Bu nedenle özellikle çamaşır suyu, yağ çözücü gibi ağır kimyasalları kullandıktan sonra iyice durulamayı unutmamalısınız!

4- Toksik yiyecekler

kediler için zehirli yiyecekler

Bizler için sağlıklı olan birçok yiyecek kedilerde zehirlenmelere yol açabiliyor! Evet, kediler genellikle köpekler gibi her bulduklarını yeme eğilimi sergileyen obur canlılar değil ama bu bir gün buldukları ve kendileri için zehirli olabilecek şeyleri yemeyecekleri anlamına gelmiyor. Bu nedenle kediler için zararlı yiyecekleri onların ulaşamayacağı yerlerde saklamalısınız!

Kedinizle asla paylaşmamanız gereken 3 yiyecek ile kediler ve üzüm yazılarımıza göz atabilirsiniz.

5- Çöp

çöp karıştıran ediler

Çöplerimizdeki birçok atık da kediler için tehlikeli. Cam kırıkları, bozuk yiyecekler gibi türlü zararlı şeyle dolu olabilen çöpleri kesinlikle kedilerin ulaşamayacağı yerde tutmak gerekiyor. Aksi takdirde zehirlenme, kusma, ishal ve yaralanma gibi durumlarla karşılaşılma riski sandığımızdan da yüksek!

Bunun yanı sıra çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce kedinizin içinde olup olmadığını kontrol etmeniz, ortalıkta kedinin boğulmasına ya da yutmasına neden olabilecek torbaları bırakmamanız, camları kapalı tutmanız gerektiğini de anımsatmadan geçmeyelim!

Ayrıca kedileri ev kazalarından korumanın yolları yazımıza da göz atmadan geçmeyin.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

2 Yorumlar

  1. Nazlı Taşpınar

    Tellenmemiş pencereler, balkonlar en büyük tehlike, bunu yazmanız gerekirdi esas…

    • Yazının sonunda yazdım, ayrıca yazının içinde KEDİLERİ EV KAZALARINDAN KORUMANIN YOLLARI yazımıza da mutlaka göz atın yazdım ki o yazıda bu konudan bahsediyorum! Rica ediyorum iyi okuyalım sonra tepki koyalım. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir