Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Evde Yaban Hayvanı Beslememeniz İçin Geçerli Nedenler

Evde Yaban Hayvanı Beslememeniz İçin Geçerli Nedenler

Hayvanlarla insanlar arasında, en azından insanların bir kısmı arasında gerçekten içten bir ilişki var, ancak kendilerini “hayvan sever” olarak tanımlayan birçok insan evlerinde yaban hayvanı besliyor, diğer bir kısmı ise internette paylaşılan eve hapsedilmiş aslan, kaplan, papağan videolarını paylaşıyor, bu videolara büyük bir sempati ile yaklaşıyor. Oysaki bu kişiler kendilerinin hayvan sever olduğunu sadece “sanıyorlar”, zira hayvan sevmek hayvanları hapsetmek, hapsedilen yaban hayvanlarının görüntülerini ayıla bayıla paylaşmak değil.

Evcil hayvan ile yaban hayvanı arasındaki farklar

Kendini hayvan sever olarak tanımlayan birinin öncelikle evcil hayvan ile yaban hayvanı arasındaki farklar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Öyle ya, insan sevdiği hakkında bilgi edinmelidir, yanılıyor muyuz? Bu farkı bilmek beraberinde yaban hayvanlarının evde beslenemeyeceği bilincini de getirecektir. İşte yabani hayvanlar ile evcil hayvanlar arasındaki farklar.

  • Yaban hayvanları doğada insanlar ile “doğrudan” ilişkiye geçmeden, etkilenmeden yaşarlar. Burada “doğrudan” kelimesinin altını çizmek istiyoruz zira ne yazık ki yaban hayvanları da doğrudan olmasa da insanların faaliyetlerinden etkileniyorlar. Oysaki evcil hayvanlar insanlar ile doğrudan ilişki halindedir ve insanların bakımına ihtiyaçları vardır.
  • Yabani hayvanlar evcil hayvanlardan çok daha fazla saldırganlık sergileme eğilimindedir.
  • Evcil hayvanlar insanlar ile iletişime geçip komut alacak şekilde eğitilebilir, yaban hayvanlarıysa buna uygun değildir. (Burada da bir not ekleyelim; evcil hayvanları da ille de eğitmek gerekmiyor, yani köpeğe pati vermeyi öğretmenin çok da gereği yok mesela)
  • Dünyadaki hayvan türlerinin büyük kısmı yabanidir, evcil hayvan türü son derece azdır.
  • Bazı antropojenik yani insanlar tarafından yapılan faaliyetler evcil hayvanlar için faydalı olabilme olasılığı taşırken bu tip faaliyetlerin hiç biri yaban hayvanları için faydalı olamaz.
  • Evcil hayvanlar çoğunlukla antropojenik faaliyetlerden rahatsızlık duymazlar, zira zaten insanlar yaşamaya uyumlulardır oysa ki bu faaliyetlerin tümü yaban hayvanları için rahatsız edicidir.
Köpek ve kurt

Hiç bir yaban hayvanı evde mutlu olamaz!

Videolarda görünen bütün gün ağlayıp 3 dakika gülen bir çocuğun yanıltıcı görüntüleri gibidir, hiç bir yaban hayvanı evde mutlu olamaz! Doğadan kopartılmış, sosyal ilişkileri insanlar ile kısıtlanmış bir yaban hayvanı için bu durum gerçek bir acıdır.

Sorumsuzca serbest bırakma

Günümüzde bireysellik çok ön planda ve bu da beraberinde birçok insanın benzersiz bir şeye sahip olmayı arzulamasını getiriyor, bu da bir kedi bakmak yerine çita bakmak olarak tezahür edebiliyor. Peki, bu “aman değişik bir hayvan bakayım da ilgi çekeyim” diyen insanlarca doğadan kopartılan yaban hayvanlarının sonu ne oluyor hiç düşündünüz mü? Birçok yaban hayvanı büyük hevesle alınıyor ancak bir noktadan sonra alan kişi bakamayacağını anlıyor ve anladığında ne yapıyor? Tabi ki “doğaya” salıyor. Bu bilinçsiz şahısların “doğa” olarak tanımladıkları yerler tabi ki şehrin dibi, 2-3 ağaç görünce doğa sanıp hayvanları buralara salıyorlar. Salınan hayvanların birçoğu serbest bırakıldığı yer kendi doğal yaşam alanı olmadığı için ölüp gidiyor. Bir kısmı ise hayatta kalmayı başarıyor ve bunlardan “istilacı tür” olarak bahsediliyor. Çünkü söz konusu yaşam alanında aslında bu türlerin olmaması gerekiyor ve insanların bırakması neticesinde burada çoğalan türler ortamın esas sahiplerinin yaşamını tehdit ediyorlar. Yani, bırakılıp çoğaldıkları yerlerdeki doğal hayatın tüm dengesini bozuyorlar.

Bu bir Burma pitonu ve fotoğrafın çekildiği yer Florida! Burma pitonları 1980’lerde Florida’da istilacı tür olarak ortaya çıkmışlar. Evlere alınıp sonra bakılamayacak kadar büyük hale gelince serbest bırakılan Burma pitonları zamanla doğal hayatı ciddi anlamda tehdit etmeye başlamışlar.

Çözümsüz kaçışlar

Yaban hayvanları doğal olarak hapsedildikleri evlerden kaçma eğilimindedir, ancak kedimiz ya da köpeğimiz kaçtığında yaptığımız sosyal medya paylaşımları, ilan bastırmak gibi hayvanın bulunmasına yardımcı olacak şeyler söz konusu yaban hayvanları olduğunda yapılamaz. Neden mi? Çünkü dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yaban hayvanlarını evde beslemek yasak! Kim suç işleyip bir de işlediği suçu haykırmak ister ki? Bir sincap, bukalemun, atmaca, baykuş ya da herhangi bir yaban hayvanı evden kaçtığında onu acımasızca hapseden insan peşine düşemez, çünkü suçludur! Bu da şu anlama gelir, bambaşka bir habitattan kopartılıp belki başka bir ülkeye ya da şehre getirilen yaban hayvanı kaçtığında onu arayamazsınız, buna hakkınız yoktur ve kaçan hayvan için yapılabilecek hemen hiç bir şey yoktur! Ya ölür ya da yaşayıp Florida’daki gibi istilacı bir türe dönüşür. Tabi, 3. bir olasılık da var; aklı selim sahibi gerçek bir hayvan sever tarafından bulunup yetkililere teslim edilir ve şansı varsa rehabilite edilip yaşam alanına bırakılır. Peki, bir pars olduğunu düşünelim bu hayvanın, sizce evden kaçan bir pars yakalansa dahi sonu ne olur? Yetkililer sizce onu Afrika’ya götürürler mi? Hayır, başına gelecek şey bir hayvanat bahçesine yani hayvan hapishanesine yollanmaktır!

Zoonoz hastalıklar

Zoonoz hastalıklar hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıklardır, bu hastalıkların en bilineni yarasaların doğal konakçısı olduğu kuduzdur. Yaban hayvanlarında herpes B virüsü, kuduz, salmonella, ebola gibi birçok zoonoz hastalık bulunabilir ve bu hastalıklar hem insanları hem de çevredeki evcil hayvanları etkileyebilir.

Yaban hayvanlarının doğadan kopartılmasının ardında büyük acılar yatıyor!

Her yıl on binlerce yaban hayvanı doğadan kopartılıyor, hapsediliyor, bu hayvanlar yasadışı hayvan ticareti sırasında işkenceye uğruyor, ölüyor. Buna karşı yapabileceğimiz tek bir şey var; bu hayvanların satın alınmasını engellemek! Eğer herhangi bir yaban hayvanını tutsak eden, satın alan ya da almayı düşünen bir tanıdığınız varsa lütfen onu bu hareketi ile korkunç suçlara ortak olacağı konusunda uyarın! YABAN HAYVANLARININ YERİ DOĞADIR! BU GÜZEL CANLILARI SATIN ALMAK, HAPSETMEK, HAPSEDİLDİKLERİ VİDEOLARI PAYLAŞMAK HAYVAN SEVERLİK DEĞİL EN BASİT TABİRİ İLE BENCİLLİKTİR! 

Yazımızı son bir not ile bitirelim; ülkemizde yaban hayvanı beslemek cezai işleme tabidir. Evinde herhangi bir yaban hayvanını besleyen, hapseden kişiler farklı miktarlarda para cezasına çarptırılmakta ve hayvanlar ellerinden alınmaktadır. Evinde sincap, karga, baykuş kısacası herhangi bir yaban hayvanını tutsak edenleri hiç zaman kaybetmeden Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘nın  hayvanhaklari@ormansu.gov.tr adresine mail atarak şikayet edebilir ve hayvanın kurtulmasını, onu hapsedeninse gerekli cezaya çarptırılmasını sağlayabilirsiniz. 

 

Ayrıca bakınız

Cinayetlerine Hayvanları Öldürerek Başlamış 10 Seri Katil

Uzmanlar yıllardır “hayvan öldürenler bir gün insan da öldürür!” diyorlar ancak ülkemizde hala bu gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir