Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Evde Kedi Kumu Yapımı

Evde Kedi Kumu Yapımı

Bazı hayvan sevdiklerini iddia eden kişiler hala “kedilerin doğal yaşam alanı doğadır, evde bakılmaz” diye gerçekle ilgisi olmayan iddialarda bulunadursun evcil kavramının ne demek olduğunu, evcil hayvanların yaşam alanının insanların yanı olduğunu bilen bizler tabi ki hayatlarımızı, evlerimizi kedilerle paylaşıyoruz. Tüm dünya gibi ülkemizde de on binlerce insan kedilerle birlikte yaşıyor ve hem bu harika canlılara güzel bir yaşam sunuyor hem de kendileri kedilerin varlığı ile tarifsiz bir mutluluk yaşıyor. Evde kedi bakımı konusunda en önemli şeylerden biri kedi kumu. İçgüdüsel olarak idrarlarını ve dışkılarını gömmeye programlı olan kediler için kedi kumu deyim yerindeyse hayati önem taşıyor. Ancak kedi kumu oldukça tartışmalı bir konu, her şeyden önce pratik olduğu için en fazla tercih edilen kristal kedi kumu hem kedilerin hem de insanların sağlığını tehdit ediyor. Kristal kedi kumunun zararları yazımızda detaylı şekilde anlattığımız gibi bu kumu kullanmaktan uzak durmak gerekiyor. Geriye kalan diatomit, bentonit gibi farklı malzemelerden üretilen kedi kumlarının da bazı zararları bulunuyor, ayrıca birçok kedi insanı bu kumların tüylü kankalarının patilerine yapışarak eve dağıldığından şikayet ediyor. Buna bir de özellikle de birden fazla kedi ile birlikte yaşayanların kedi kumu masrafının altından kalkamaması ve kumların doğaya verebileceği zararlar eklendiğinde her mantıklı kedi insanı daha sağlıklı, zararsız ve ucuz bir çözüm bulmaya odaklanıyor ve işte evde kedi kumu yapımı da tam burada devreye giriyor. Evde eski gazeteleri kullanarak kendi kedi kumunuzu yapabilir, hem bütçenizi korurken hem de geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz. İşte evde kedi kumu nasıl yapılır diye merak edenlere ilaç gibi gelecek bir yazı.

Malzemeler

 • Bulabildiğiniz kadar eski gazete
 • Büyük bir leğen
 • Karbonat
 • Bulaşık eldiveni
 • Tercihen organik bulaşık deterjanı

Evde kedi kumu yapmak için ihtiyacınız olanlar sadece bunlar ve tabi bir de gazeteleri kesmek için makas.

Yapılışı

1- Öncelikle gazeteleri makas yardımı ile fotoğraftaki gibi ince şeritler halinde kesin ve leğene koyun. Leğeni kağıtların üstünü kapatacak kadar su ile doldurun ve bulaşık deterjanı ekleyin.

2- Gazetelerin boyasının suya çıktığını gördüğünüzde suyu döküp yeni su ve deterjan koyup bu işlemi suya boya çıkmaya dek bir kaç kez tekrarlayın.

3- Islak gazete kağıtlarının üzerine bol miktarda karbonat serpiştirin ve elinize bulaşık eldivenlerini takarak karbonatın kağıtların tümüne yayılmasını sağlayacak şekilde yoğurun.

4- Karbonatla ovduğunuz kağıtların suyunu elinizde olabildiğince iyi sıkın.

5- Sıktığınız kağıtları tercihen kolay kuruyabilecekleri balkon gibi bir alana iyice yayıp kurumaya bırakın.

6- Kuruyan ev yapımı kedi kumundan yeterli miktarı sevgili tüylü kankanızın kum kabına koyun, işte hepsi bu.

Evde kedi kumu yapımı okurken biraz zahmetli gibi gelse de aslında yapılışı maksimum yarım saat kadar sürüyor ve bu yolla yapacağınız kedi kumu ile hem eski gazetelerin dönüşümünü sağlamış hem de kedi kumuna onlarca lira vermekten kurtulmuş oluyorsunuz.

Bu arada kediniz için doğal pire tasması yapımı ve evde kedi çimi yapımı yazılarımız da ilginizi çekebilir.

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

7 Yorumlar

 1. Kumlar konusunda haklısınız fakat geri dönüşümü biraz yanlış anlamışsınız sanırım.
  Geri dönüşüm doğal kaynakları daha az tüketmek, kağttan tekrar kağıt üretmektir.
  Bu, kağıt için yeni ağaçların kesimini azaltır.
  Ya da diğer ürünler plastik-cam vs üretiminde harcanan doğal kaynakları aza indirmek demektir.
  Amaç da zaten budur.
  Burada kağıt tekrar kullanılıyor evet (bu da kötü değil)
  ama geri dönüşüme girmiyor maalesef.

 2. ben klozet alışkanlığı kazandırdım. ama balkonumda tuvaleti ve kedi kapısı duruyor hala. ve kum yerine ay içinde çitlediğim çekirdek kabuklarını döküyorum. bn evde yokken klozeti kirlettiyse balkona çıkıp arada çekirdek kabuklarını kum gibi eşeleyip gömerek yapıyor. çok sık kullanmadığı için de bir ayda çitlediğim çekirdekler ona o ay yetiyor. kakasını yaparsa ki çok nadir, genelde klozete yapıyor; yine alıyorum kakasını çekirdek kabuklarının içinden. dışarı çıkarken yanımıza ayakkabı kutusuna doldurmak için kum satın alıyorum sadece ki piknikte pizzacı da orda burda ortaya yapmasın çişii kakasını diye. o da ayda bir paket kum yetiyor. yani tavsiyem çitlediğiniçekirdeklerin kabuklarını ve fıstık kabuğu gibi elinizle ufaltabileceğiniz kbukları atmayın. kum ve taşlarına karıştırarak maliyeti düşürebilirsiniz

 3. Bana biraz mantıksız geldi bu gazete işi

 4. Ben talas kullaniyorum hem dogal hem ucretsiz çim içinde aktardan buğday alip ediyorum. Ic parazit için eczanden bebek parazit ilaci kontil aliyorum 3 gun 1 cc veriyorum. Ayda diskisini kontrol ediyorum parazit varsa tekrarliyorum. Dış parazit içi ilac kullaniyorum disari çikmiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir