Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Evde Kedi Çimi Yapımı

Evde Kedi Çimi Yapımı

Evcil hayvanlar olan kediler insanların değişen yaşam koşullarına kusursuz denilebilecek denli başarılı şekilde uyum sağladılar ve sevgili insanları ile birlikte evlerde, apartman dairelerinde yaşamaya başladılar. Bu nedenle günümüzde pek çok kedi evden hiç dışarı çıkamıyor ve bu da beraberinde kedilerin ev içindeki yaşamını güzelleştirmek ve sağlıklı olmalarını sağlamak için bazı şeyler yapmamız gerekliliğini getiriyor. Kedi çimi evlerde yaşayan kediler için en önemli unsurlardan biri ve sanılanın aksine yalnızca kedilerin kendilerini temizlerken yuttuğu tüyleri kusarak çıkartmalarına yardımcı olmuyor aynı zamanda kediler için hem besleyici hem de keyifli bir atıştırmalık olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla kedi çimi evden çıkamayan kedilerin vazgeçilmezlerinden biri ancak hele de birden fazla kedinin bir arada yaşadığı evlerde kedi çimi masrafı oldukça zorlayıcı olabiliyor. Biz de tüylü kankalarına kedi çimi vermek ama hazır kedi çimine para yetiştirmekte zorlananlar için evde kedi çimi yapımı yazısı yazalım ve hem tüylü kankalarımızı hem de iki ayaklı dostlarını mutlu edelim dedik :). İşte ev yapımı kedi çimi tarifi.

Kedi çimi hangi tohumlardan yapılır?

Öncelikle şunu söylemeliyiz; kedi çimi yapımı için rastgele tohumlar kullanılmıyor. Kedi çimi yapmak için doğru ya da daha isabetli bir ifade ile kedilerin hem sağlığı için faydalı hem de tadını sevdikleri tohumları seçmek gerekiyor. Evde kedi çimi yapmak için şu tohumları kullanabilirsiniz:

Yulaf tohumu: Bu kedi çimi yapımı için en uygun tohumlardan biridir ve tadının hafif tatlı olması da kedilerin yulaf tohumundan çıkan çimleri büyük bir keyifle kıtırdatmasını sağlar.

Arpa tohumu: Arpa tohumu kedi çimi yapımında kullanılan en faydalı tohumlardan biridir ve bu tohumlardan çıkan çimlerde kediler için faydalı birçok vitamin bulunur. Ayrıca aminoasitler ve mineraller de içerir.

Çavdar tohumu: Çavdar tohumu özellikle kedilerin içine yatabileceği geniş kedi çimi alanları oluşturmak için idealdir, zira diğer otlardan daha kısa boylu çimlenir.

Evet, kedi çimi yapmak için bu tohumlardan birini seçmeniz gerekir ya da yulaf tohumu ile arpa tohumunu karıştırabilirsiniz, önemli olan bu tohumları kullanmanızdır, zira bunlar dışındaki tohumlar kedilere fayda sağlamayacağı gibi sağlıkları açısından olumsuzluklara da yol açabilir.

Malzemeler

Kedi çimi yapımı için tohumların yanı sıra ihtiyacınız olan toprak dolu bir saksı ya da kap, tohumları çimlendireceğiniz bir kase ve biraz pamuk.

Yapılışı

Hangimiz ilkokulda fasulye çimlendirmedik ki? 🙂 İşte evde kedi çimi yapımı için de en pratik yol seçtiğiniz tohumları aynı fasulye çimlendirir gibi pamukta çimlendirmek, üstelik kedi çimi için kullanılan tohumlar çok daha çabuk çimleniyorlar. Tohumların çimlenmesi yaklaşık olarak 10-16 saat kadar sürüyor. Filizlenen tohumları toprak dolu saksınıza eşit şekilde dağıtıp üzerlerini 3-4 santim toprakla kapatıp suladıktan sonra güneşli bir alana yerleştirin.

2-3 gün sonra çimler çıkmaya başlar

Hazırladığınız saksıdaki çimlerin hızla büyümeye başladığını fark edeceksiniz, yaklaşık 2-3 gün sonra çimler çıkmış olur ve 1 hafta sonunda da kedinizin keyifle yiyeceği uzunluğa erişir. Ev yapımı kedi çimi gördüğünüz gibi hem çok ucuza mal oluyor ve yapımı gayet pratik hem de içinde bulunan tohumlar kedilerin sağlığını korumaya yardım ediyor. Tüylü kankanıza şimdiden afiyet olsun 🙂

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

2 Yorumlar

  1. Tohumu nereden buldunuz/aldınız acaba? İnternet üzerinden satın alabileceğim bir yer bulamadım. Tabii yulaf ve çavdar tohumu için söylüyorum.. Arpa tohumuna bakmadım. Yulaf daha iyi diyorlar 🙂 Cevaplarsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir