Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Evcil Hayvanlarla Birlikte Büyümenin Çocuklara Faydaları

Evcil Hayvanlarla Birlikte Büyümenin Çocuklara Faydaları

Çocuklar yetişkinlerden farklıdır, onlar henüz yetişkin insanlar gibi doğadan ve hayvanlardan uzaklaşmamıştır, hemen her çocuk hayvanlara karşı ilgi duyar ve onlarla zaman geçirmek ister. Ancak yetişkinler buna engel olurlar. Oysaki bu bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir çünkü çocuğu hayvanlardan uzak tutmak doğa ile, hayvanlarla bağının gittikçe zayıflaması anlamına gelir ki yapılan araştırmalar bugün şehirlerde yaşayan insanlarda köylerde, kırsal alanda yaşayan insanlara kıyasla çok daha fazla stres ve depresyon görülmesinin en önemşi nedenlerinden birinin doğayla ve hayvanlarla kopuk yaşamak olduğunu belirtiyorlar. Yani aslında bizlerin doğa ve hayvanlarla ilişki içinde olmaya gerçekten ihtiyacımız var. Evcil hayvanlarla birlikte büyümenin çocuklara faydaları sandığınızdan çok daha fazla ve hayvanlarla büyüyen çocukların ileride daha sağlıklı bir bedene ve ruha sahip olma olasılığı diğer çocuklardan çok daha yüksek. İşte hayvanlarla büyümenin çocuklara yararları.

Hayvanlar yargılamaz

Çocukların yargılanmaya değil sevilmeye ihtiyacı vardır ve hayvanlar yargılamadan seven canlılardır. Özellikle tek çocuklar ya da kardeş rekabeti yaşayan çocuklar için evcil hayvanlar gerçek bir dost olabilir, onları dinleyebilir (evet, çocuklar hayvanlarla konuşurlar) ve çocukları yargılamadan severek duygusal rahatlama yaşamasını sağlayabilir. Ayrıca çocuklar evcil hayvanlarla oynarken, birlikte zaman geçirirken sadece eğlenmezler aynı zamanda rahatlarlar.

Hayvanlar çocuklara empati kurmayı öğretir

Çocuklar için empati kurmayı öğrenmek çok önemlidir ve hayvanlarla yaşamanın çocuklara faydaları içinde en önemli olanlardan biri de evcil hayvanlar sayesinde çocukların empati kurmayı öğrenmesidir. Evcil hayvanlar ile birlikte yaşayan çocuk onun acıktığını, susadığını, sıkıldığını anlamaya başlar ve onun aç kalmasını kendisi de aç kalmayı sevmediği için istemez, karlı bir havada köpeğinin üşümemesi için üstünü örtebilir, işte bunların hepsi çocuğun empati yeteneğinin geliştiğini gösterir.

Hayvanlar çocukların sosyal ve sözel becerilerinin gelişmesine yardımcı olur

Henüz konuşmayı bilmeyen bebekler bile yanlarındaki bir hayvanla iletişim kurmak için çeşitli sesler çıkartmaya çalışırlar, konuşmayı öğrenmeye başladıklarındaysa en iyi dinleyicileri yine evcil hayvanlardır. Çocuk hayvanlarla yanlış yapabileceği korkusu yaşamadan içinden geldiği gibi konuşur ve karşısındaki de o ne derse desin dinleyen kusursuz bir dinleyicidir, bu nedenle evcil hayvanlarla büyümek çocukların sözsel gelişimleri açısından da çok yararlıdır. Bunun yanı sıra evcil hayvanlar çocukların sosyalleşmesini de sağlar. Bu yüzden sosyalleşme sorunu yaşayan çocukların evcil hayvanlarla yaşaması bu sorunları aşmalarını sağlamak için en iyi yöntemlerden biridir.

Evcil hayvanla yaşayan çocukların bağışıklık sistemi daha iyi gelişir

Bağışıklık sistemi mikropları, virüsleri, bakterileri tanıyarak gelişen bir sistemdir. Yani bir çocuğu tamamen steril bir ortamda tutmak bunlara hiç bir şekilde maruz kalmaması anlamına gelir ve bu da beraberinde bağışıklık sisteminin gelişmemesini getirir. Hayvanlarla birlikte yaşamak çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Hayvanlı evde büyüyen çocukların bağışıklık sistemi diğer çocuklardan çok daha kuvvetlidir.

Hayvanlar çocuklar için teröpatik olabilir

Hayvanların kan basıncını düşürdüğü, kaygıyı azalttığı, stresi azalttığı yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumda ve evcil hayvanların bu özellikleri çocuklar üzerinde son derede olumlu etkiler yapar. Ayrıca hayvanların dowm sendromlu çocukların, konuşma zorluğu ya da sosyalleşme sorunu yaşayan çocukların tedavilerinde destekleyici unsur olarak kullanılması da inanılmaz sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Hayvanlar çocuklara sorumluluk duygusunu öğretir

Sorumluluk duygusu çocuklara en zor öğretilen şeylerden biridir ve evcil hayvanlarla birlikte yaşayan çocuklar sorumluluk duygusunu diğerlerinden çok daha erken ve kolay öğrenirler.

Yazımızı bitirirken hayvanların oyuncak olmadığını ve ÇOCUKLARA EĞLENCE OLSUN DİYE HAYVAN ALMANIN ASLA KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY OLMADIĞINI ekleyelim. Ailenize katacağınız bir evcil hayvanı öncelikle sizin ailenin bir bireyi olarak kabul etmeniz gerekir ki çocuk da bu şekilde hissetsin ve tüm bu faydaları yaşayabilsin.

Ayrıca bakınız

Ankara’da köpekleri zehirleyenlere beş yıl hapis cezası istendi

Yenimahalle ilçesinde 16 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesiyle ilgili tutuksuz üç sanık, 24 Eylül’de, beş yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir