Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Düşünen / Enişte’nin uyutulmasını önlemek için kampanya

Enişte’nin uyutulmasını önlemek için kampanya

İzmirli Avukat Yasemin Soylu, kendisini tekmeleyen şahsı ısırdığı için uyutulmak istenen Enişte’ için kampanya başlattı.

Avukat Yasemin Soylu, change.org’da “Parkın masum canına yaşatılan haksızlık” başlığıyla başlattığı kampanyı şöyle anlattı:

“Tek başına hayvansever olmak yeterli olmuyor maalesef. Aynı zamanda hayvan hakkı savunucusu da olmak gerekiyor ki, hayvanlarımıza karşı yapılan bu haksızlıkların önüne geçilebilinsin. Sadece bu da yeterli olamıyor ve bu nedenle kampanya ile sesimizi gücümüzü duyurmaya çalışmalıyız.

Hayvanlarımıza yapılan haksızlıklara seyirci kalmamak için “hak’ın” koruyucuları olarak biz hayvanseverler gücümüzü göstermeliyiz. Bu sefer ki acıklı hikayemiz yine bir sokak köpeği. İzmir Şirinyer’de bir parkın 7 yıllık köpeği Enişte. Son derece uysal, çocukların oyun arkadaşı, insanların sevgi pıtırcığı, huzuru olan bir can. Haksız yere bir şahıs tarafından tekmelendi. Ve haksız yere şu an belediyeye, gözetim için RM’ye alındı. Yemiyor ve içmiyor.

Korku içinde sadece hareketsiz orada yatıyor 3 gündür. Neden mi? Tekme yedi ve kendini savunmak isterken ısırmadı, korkutayım derken tekme sonucu dişi insanoğlunun bacağını hafifçe yaraladı. Bunun karşılığında ne yaşatılacaktı ona? Karşı tarafın “uyutulacak bu köpek” ısrarı. Elbetteki uyutulamaz, uyutulamayacak.

Sonuna kadar arkasındayız. Bir can’ı almak bu kadar kolay mı? Karşı tarafın attığı tekmenin hiç suçu yok mu? Enişte belki de bir çok canın bu şekilde yaşayanlarından sadece bir tanesi. Arkasında duracak kimsesi olmayan canlar’ın sonu ne oluyor. Bu kadar basit mi “uyutulacak” ısrarı?

Şimdi elbirliği içinde olma  zamanı. Şimdi bu can için birlik olup imza toplama zamanı. Atılacak olan her imza Enişte’nin yine eski yaşadığı ortama, parka ve gönüllü annesine, arkadaşlarına kavuşmasını ve hak yolunda açılan davanın kazanma zamanı. Lütfen duyarlı olup sizler de imzanızı atın ve Enişte kazansın”

https://www.change.org/p/park%C4%B1n-masum-can%C4%B1na-ya%C5%9Fat%C4%B1lan-haks%C4%B1zl%C4%B1k

Ayrıca bakınız

Sahibinin Öldüğünden Habersiz Köpek Yatağının Başında Geri Dönmesini Bekledi

ABD’de, sahibinin yaşamını yitirdiğinden habersiz bir şekilde, onu hasta yatağının yanında bekleyen köpek sosyal medyanın …

77 Yorumlar

 1. Enişte uyutulmasın!!!

 2. ????

 3. Insandan kotusu yok..asil ona tekme atan sonrada barinaga gonderen onursuzu barinaga koymak lazim…nasil kotu bir toplum olduk..oysa Islam dininde tum hayvanlarin yasama hakki vardir…..

 4. Can o can…uyutmak isteyeni uyutsunlar

 5. Kendini savunmus hayvan. Beni birisi tekmelese bende isiririm veya karsilik veririm. Adaletsizlik uyutulmasi. Tekmeleyeni uyutun. Aşikarki psikopat.

 6. Bizden başka hiç kimseleri yok ki. Sahip çıkalım.

 7. İnsanlar kendine saldırana saldırdığında uyutuyor muyuz? Tekmeleyen cezalandırılmalı.

 8. İnsan denen yaratık tekme attığı için ne ceza aldı acaba? Çocuğa tekme atsa ne olurdu o yaratık? Ne farkı var ikisi de guccuz.

 9. Bence hayvanı tekmeleyenin cezalandırılması gerekir. Canı yakılan her canlı kendini savunur bu kaçınılmazdır. Enişte kesinlikle uyutulmamalı .

 10. Artik yeter

 11. Kendini koruyan bu masum hayvan suçlu değildir o na tekme atan suçludur yazık değil mi vicdan merhamet ve adalet gerek artık

 12. Lütfiye Yüksel

  Onu uyutmasini isteyen uyutun o zaman tecavuzculer de idam edilsin

 13. Safiye Akçasayar

  Enişteyi tekmeleyen insan cezalandırılmalı Enişte değil o kendini savundu enişte yaşamalı.

 14. idil haroutiounian

  utanmaz vicdansizlar kala kala bu garibana mi kaldiniz cevrenizde uyutulmasi gereken bir suru gercek vicdansiz irz dusmani dururken serefsizler

 15. Hanım urludag

  Tahrik edip tekmeleyen cezalandırılsın.Enişte savunmuş kendisini,serbes bırakılsın.HAYTAP olayla ilgilenmesi.Arkasını bırakmayız bu olayın.ne demek uyutmak masumu.

 16. Hülya paçacı

  Eniştesini uyutma adamı uyur mümkünse

 17. enişteye bu haksızlığı yapamazsınız. aklın yolu bir, burda suçlu olan o vahşi adamın kendisi. o adamın ıslah edilmesi lazım. bu zavallı köpeği cezalandıracak zihniyetin çürümesi gerekir. yok olması gerekir. kahrolması gerekir!!!!

 18. esas saldıganları cezalandırın

 19. Deniz Özkanlı

  Tekmeleyeni de uyutsanız!! Olmaz mı? E o zaman enişteyi de uyutamazsınız.

 20. Gülumser uysal

  Hayvanlarin düsmani insaoglu denen yaratik…rahat birakin artik şu zavallilari….koca dunyaya sigdiramadiniz rabbimin yarattigi sessiz melekleri…..enisteye tekme atan uyutulsun….asla uyutulmasini istemiyorum…

 21. uyutulmasın

 22. Hercanlının yaşam hakkı vardır

 23. Enişte asla uyutulamaz ..Hayvanların bu dünya da yaşama hakları var..

 24. Belgin Apınar

  Asıl ceza alması gereken kişi bu masum can değil..Onu acımasızca tekmeleyen kişidir..! O garibin kendini savunma hakkı yok diye ölüme gönderilemez ! Bu cezayı verecek olan kişileri vicdanlarının sesini dinlemelerini rica ediyorum…Öteki dünya da hesabını veremezsiniz..!!

 25. Fatma Öztürk

  Insanlık dışı bir karar.

 26. gülseren sancar

  uyutulmasın yaşamaya hakkı var

 27. Meliha Güral Arık

  Bu ülkede ENİŞTE’den önce uyutulacak o kadar insan varken sıra yavruyamı geldi. Çocuk kendini korumuş,ne yapsın tekme atan insafız çok mu masum. Çok sinirliyim ve üzgün ENİŞTE ölümü hak etmiyor ona tekme vurana ceza vermeli bence. Lütfen lütfen sakın uyutmayın ne olur biraz şu çocukları sevseniz …..

 28. Kuduz olmayan bir köpek uyutulamaz, bunun için imza kampanyasına gerek yok!..

 29. oyunu veren turk milleti nerdesiniz hayvan haklari icinde oy verin yazik bu canlara el ele verelim bu canlarin haklarini koruyalim yaziktir gunahtir

 30. @vahit çevik bey, bu kadar iddialı konuşuyorsunuz ama daha geçtiğimiz günlerde 4 aylık, aşıları tamam yavru köpek DOÇKA hiç bir neden yokken Yalova barınağında uyutuldu! Siz hakla yasaların uygulandığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz!

 31. Nilufer arda kaynar

  Kampanyayi dedtekliyorum

 32. Güzin Yıldırım

  Esas tekme atanı uyutmalı

 33. ayşenur uşar

  Enişte uyutulmasın…Yazıktır..!!

 34. Nesrin Yalçınsu

  Eniştesini barınak tan çıkıp eski mahallesinde geri dönemli asıl tekme vuran şahsın cezalandırılmasını istiyorum.

 35. Sibel Mercanoğlu

  Hayvan sevgisi olmayan, bu canlara zarar verenler uyutulmalı , uyutululup yok edilsinler ki pislikler temizlensin.Masum canlar da nefes alsın artık

 36. herkes ilk enişteyi uyutmadan once vicdanına elini koymalı

 37. Meltem emrullah

  Biraz da vicdan lazım …

 38. nezaket gülener

  allahın verdiği canı allah alır

 39. Rahat bırakın şu canları artık bu can durduk yere saldırmaz o şahıs önce kendine baksın illa birileri uyutulacak ise caniler uyutulsun sokaklar da yaşam mücadelesi veren bu canlara dokunmayın bir kap su bir kap yemek vermekten aciz kişiler bari şu canların üç günlük ömürlerine göz dikmeyin inşallah bu güzellik uyutulmayacak her canlı gibi yaşamaya onun da hakkı var zalimler inşallah sizler uyurda bir daha uyanamazsnız

 40. Ona tekme vurana ceza vermeli bence. Lütfen lütfen sakın uyutmayın ne olur 🙁

 41. mahir deligönül

  Enişte uyutulmasın ona tekme atanın ırzına geçilsin :/

 42. Kübra Başsüllü

  ısırılmayı hak etmiş

 43. Gülseren Yükseker

  5199 sayılı hayvanları koruma kanununda hangi köpeklerin uyutulacağı açıkça belirtilmiştir,kendine tekme atan ,canıını yakan kişi suçludur para cezası vardır ,kuduz olmayan ve yıllarca mahallenin baktığı bir köpeği ısırdı diye uyutulmasını isteyen kişi kendine saldıran biri olunca gül mü veriyormuş o can kendini korumak karşı tarafı korkutmak için yapılan doğal bir davranış eğer bu kişi bundan vaz geçmezse tüm sevmeyenler için kötü bir örnek olur bu köpek 10 gün karantinada tutulur ve serbest bırakılır yasa budur kimsenin keyfine göre de değiştirilemez sonuna kadar arkasındayız bu can için.

 44. Nilüfer canan

  Merhabalar bu şekilde hayvanlara eziyet edilmesine karşıyım nedemek uyutmak öyle birşey olamaz o cana ona siz vermediniz yaradan verdi o yüzden kendinize gelin

 45. Ona vurana ceza verilmeli 5199 nolu kanuna gőre

 46. Sevilay aydın

  O çocuğa vuranı uyutsunlar Nasıl canı yandiki ısırdı evlat

 47. belkıs alikılıç

  yasemin hanım yanınızdayız uyutmaya hakları yok

 48. Enişte uyutulmasın lütfen nasıl bir cana kıyarsınız

 49. MUKADDER SEZER

  BENİ DE TEKMELE BENDE ISIRIRIM…

 50. Isiran degil tekme atan cezalandirilmali

 51. ENİŞTE UYUTULMASIN ONU TEKMELEYEN ŞEREFSİZ GEBERTİLSİN

 52. !!!!

 53. canan görmüsoglu

  canini yakani niye uyutmuyorsunuz savunmasiz bir cana vuran cokmu serefli biri

 54. tekmeleyeni uyutun. .

 55. kader turkoglu

  Hayiiiir uyutulmasin günahh,kötu olan o insandir

 56. tekmeliyeni uyutsunlar…

 57. Uyutmayin lan.

 58. Uyutulmasın

 59. UYUTMAYIN LAN PİSLİKLER GÜCÜNÜZ BU GÜNAHSIZLARA YETİYOR DEMİ

 60. MÜJDE! MÜJDE! MÜJDE! ENİŞTE REHABİLİTASYON MERKEZİNDEN ALINMIŞ, ŞU AN ÖNLEM OLARAK EVDE BAKILIYORMUŞ ANCAK HİÇ MUTLU OLMADIĞI İÇİN BİR SÜRE SONRA MUTLU OLDUĞU YERE YANİ YUVASINA, PARKA BIRAKILACAKMIŞ!!!

 61. filiz kahraman

  enistenin uyutulmasını istemiyorum

 62. HANDAN KOCAGÖZOĞLU

  O can köpek olmasaydı,çocuk ya da yetişkin olsaydı gene tekme atabilecek miydi?..Diyelim attı,cezası olmayacak mıydı?.. Asla uyutulmamalı…

 63. Gülgün Bilgili

  bunların gücü anca mazluma yeter..

 64. Hülya Göztepe

  onun canını Allah verdi Allah alır. insanların hakkı yok. uyutulmasin

 65. Selin Öğünç

  Uyutulmasın. Hayvanların yaşam hakkı böyle basit şekilde yok edilmemeli.

 66. Enişte uyutulmasin

 67. ENİŞTE UYUTULMASIN!!!!

 68. filiz mertkaya

  hayirrrrr onlarda bir can bu dünyada onlarinda yasamaya haklari var asla uyutulmasini istemiyorum

 69. düriye Altınel

  insanlarin hakları nasıl vardır. hayvanlarin da olmalı. bu olay belki baslangic olur. o konusamaz diye böyle cezalandırılamaz. kesinlikle Karşıyim ve bu olayı protesto ediyorum.

 70. ENİŞTE UYUTULMASIN !

 71. Enişte kesinlikle uyutulmamalı !
  DURUP DURURKEN SEN BANA BİR TOKAT ATARSAN VE BEN DE SANA BİR TOKAT ATARSAM , VE EĞER UYUTULMASI GEREKEN BİRİSİ VARSA BU KİM OLMALI ? İLK TOKATI ATAN MI ??? YOKSA İKİNCİ TOKATI ATAN MI ?

 72. Enişte uyutulmamalı !!!!!!!…………

 73. behiye eraksoy

  asla uyutulmamalı bu hayvanlar aşırı adreanalin salan kişilere dalabilir o bunun doğasında var korku kokusu ona zarar vereceğini zannettirir yazık değilmi o masum bir hayvan asıl uyutulması gereken bir sürü sapıklar var onları yakalayıp uyutsunlar nedir bu hayvanların çektiği hep üzülüp ağlıyorum onların bizim sevgimize ihtiyaçları var allah katında ona zulmedenlerin cezası büyük olacaktır allah bütün hayvanları insan denen canavar ruhlu mahlukattaın şerrinden korusun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir