Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Endonezya’nın ünlü karatavuğu Ayam Cemani

Endonezya’nın ünlü karatavuğu Ayam Cemani

Dünyada çok sayıda birbirinden ilginç hayvanlar var ve bunların arasında bir tavuk da yer alıyor; ayam cemani. Endonezya’ya özgü bir tavuk cinsi olan ayam cemani Endonezya karatavuğu olarak da tanınıyor çünkü bu tavuklar sadece siyah renkli oluyor. Bu ilginç tavuk cinsinin özellikleri bununla da bitmiyor, eminiz ki yazımızı okurken çok şaşıracaksınız. İşte karşınızda dünyanın en ilginç hayvanlarından biri olan Endonezya karatavuğu ayam cemani.

Diğer tavuklara göre daha modern bir ırk

Endonezya karatavuğu dünyanın en nadir bulunan tavuk ırklarından biri ve diğer birçok tavuk cinsinden daha yakın zamanda ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu ilginç tavukların Endonezya ve Java da dini amaçlı kullanıldığına inanılıyor ancak bununla ilgili kesin bilgiler yok.

İç organları da siyah!

“Yahu bunun neresi ilginç? Türkiye’de de kara tavuk dolu!” diye düşündüyseniz sıkı durun; bu tavukların her yeri siyah! Yani ağızları, iç organları hatta bağırsakları bile siyah. Yani Endonezya karatavuğu gerçek bir kara tavuk ve içten dışa her yeri simsiyah.

Ağırlıkları en fazla 2,5 – 3 kiloya ulaşabiliyor

Ayam cemani cinsi tavukların ağırlığı en fazla 2 kiloya horozlarınsa 2,5 – 3 kiloya ulaşabiliyor, yani kendileri pek iri kıyım tavuklar değiller.

Tamamen siyah olmalarının nedeni genetik bir sorun

Bu tavuk ve horozların iç organlarının hatta kemikleri ile bağırsaklarının bile siyah olmasına neden olan bromelanosis olarak bilinen bir genetik durumdan kaynaklanan dokuların aşırı pigmentasyonu. Yani bu cins tavuk ve horozlar aslında aşırı pigmentasyondan mustaripler.

Yılda en fazla 70 kadar yumurtluyorlar

Ayam cemani cinsi tavuklar bir yıl boyunca en fazla 70 kadar yumurtluyorlar ve bu da çok nadir bulunmalarına neden oluyor.

Yumurtaları da siyah!

Endonezya karatavuğunun yumurtaları da siyah! Evet, yanlış okumadınız bu kapkara tavuklar kapkara yumurtalar yumurtluyor ve o yumurtalardan da kapkara şeker mi şeker civcivler çıkıyor 🙂 . Yani ayan cemani aynı zamanda siyah yumurtlayan tavuk olarak da tanınıyor.

Dünyanın en pahalı tavuğu!

Ayam cemani ırkından tavuklar dünyanın en pahalı tavuğu olarak da biliniyor ve yüzlerce dolardan satılıyor. Yeri gelmişken; hayvanlar mal değildir alınıp satılsın!

 

Ayrıca bakınız

Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sincap denince aklımıza gelen minnak, boz olarak tanımlanabilecek kendine has rengi ile süper sevimli bir …

Bir yorum.

  1. Pahalı olmasının nedeni nedir ki? Rengi? Az olması? Bence çok abartılıyor bu tavuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir