Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / En uzun yaşayan kedi ırkları

En uzun yaşayan kedi ırkları

Estetik görünüşleri, sevimli halleri, başına buyruk yapıları ve bağımsız karakterleri ile kedilerin çekimine karşı koymak imkansız. Kediler aynı zamanda bakımı en kolay evcil hayvanlardan biri; tuvaletlerini kuma yapmayı kolayca öğreniyorlar, dışarı çıkartmak gerekmiyor ve ev hayatına çok kısa sürede kusursuz şekilde uyum sağlıyorlar. Peki, kedilerin hiç mi kötü yönü yok? Tabi ki var, kediler ne yazık ki bizlerden oldukça kısa bir yaşam süresine sahipler ve bu da bence kedilerin tek kötü yönü. Ancak bazı kedi ırkları diğerlerinden daha uzun süre yaşayabiliyorlar. Uzun yaşayan kedi ırkları yine de bize kıyasla kısa yaşasalar da sevgili kedisi ile bir kaç sene daha fazla geçirmek isteyenler için bu ırkları tercih etmek yerinde olabilir. Yalnız henüz yazımızın başındayken şunu söyleyelim; bir kedinin uzun yaşamasında ırksal özellikleri rol oynayabilir ancak kedileri uzun yaşatacak esas şey doğru bakımdır. Yani en uzun yaşayan kedi ırkları dahil olmak üzere her kedinin uzun yaşamasını sağlamanın esas yolu kedilere yavruluk dönemlerinden itibaren doğru şekilde bakmak, yaşlarına, varsa özel sağlık koşullarına uygun şekilde beslenmelerine özen göstermek ve aşılarını düzenli olarak yaptırmaktır. Ayrıca kedileri özellikle de ileri yaşlardaki kedileri düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmek de uzun yaşamaları için vazgeçilmezdir. Evet, konumuza dönelim; işte karşınızda en uzun yaşayan kedi cinsleri.

Siyam kedisi

siyam-kedisi

Kediler kaç yıl yaşar sorusunu cevaplamadan konuya girmenin anlamı olmaz, hemen söyleyelim; kedilerin ortalama yaşam süresi 13-15 yıldır ancak bu süre yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi kedinin nasıl bakıldığı ile doğrudan ilişkilidir. Siyam kedisi en uzun yaşayan kedilerden biridir ve 15 yaş Siyam kedileri için alt sınırdır, yani en az 15 sene yaşar bu güzel kediler. İyi bakımla bir Siyam kedisi için 20 yaşını görmek hiç de zor değildir. Bunda Siyam kedilerinin fit vücut yapılarının rolü büyüktür. Genetik olarak kilo almaya yatkın olmayan Siyam kedileri uzun yaşama konusunda başarılıdır zira kilolar kedilerin hayatını kısaltan en önemli etkenlerden biridir. Yeri gelmişken şişmanlığın kedilere zararları yazımıza da mutlaka göz atın bizce.

İran kedisi

iran-kedisi

Dünyanın en popüler kedi ırklarından biri olan İran kedisi de çok rahat şekilde 15 yaşına dek yaşayabilir. Ancak bu kediler basık burunlu tüm ırklar gibi genetik olarak nefes alma sorunlarına yatkındır. İran kedilerinin uzun yaşamasını sağlamak için kilo almalarını kesinlikle engellemek ve düzenli olarak veteriner kontrollerini yaptırmak gerekir.

Manx kedisi

manx-kedisi

İrlanda kökenli bir ırk olan Manx kuyruksuz kedi olarak da tanınır. Bu kediler zekilikleri ve sağlam yapıları ile tanınırlar. Manx kedisi de çok rahat 15 yaşını görebilen bir ırktır ve bunun sebebi bu kedinin geniş gen havuzudur. Bu arada manx kedisinin karakterinin köpeğe benzetildiğini ve en sadık kedi ırklarından biri olarak tanındığını da ekleyelim.

Rus mavisi

rus-mavisi

Russian Blue ya da Rus mavisi de uzun yaşayan kedi cinsleri arasında yer alıyor. Bu güzel kediler de 15 seneyi çok rahat görebilir. Hastalığa yakalanma eğilimi olmayan Rus mavisi kedilerin uzun yaşamasını sağlamak için doğru bakım çok önemlidir. Ayrıca kedilerin yaşlılığa girdikleri yaş olan 8 yaşından itibaren her yıl checkup yaptırmak da bu kedilerin daha uzun yaşamasını sağlamak için oldukça önemlidir.

Mısır Mau

misir-mausu

İşte yine ince yapılı bir kedi; Mısır Mau. Gördüğünüz gibi uzun yaşayan kediler genellikle kilo alma eğilimi bulunmayan ırklar. Bu da bize kedilere kilo aldırmanın ömürlerini kısalttığını bir kez daha gösteriyor. Mısır Mau kedisi adından da anlaşılacağı üzere Mısır kökenli bir ırk ve genetik olarak hastalık yatkınlığı yok. Bu güzel kediler de 15 yıl ve daha uzun yaşıyorlar.

Birmanya kedisi

Burmese yani Birmanya kedisi listemizde yer alan en uzun yaşayan ırklardan biri ve bu kedilerin ortalama yaşam süresi 18-20 yıl arasında değişiyor. Sağlam yapılı bir kedi ırkı olarak tanınan Birmanya kedisi aynı zamanda sadakati ile de haklı bir üne sahip.

Sfenks

sfenks-kedisi

Sfenks kedisi en az 15 yıl yaşıyor. Tüysüz kedi olarak da tanınan Sfenks bu özelliği sebebiyle kışın soğuklardan yazınsa aşırı sıcaklardan korunmak ve düzenli olarak veterinere götürülmek kaydıyla 15 yıldan çok daha uzun yaşayabiliyor.

Oryantal

oryantal-kedi

Dünyanın en ilginç görünümlü kedilerinden biri olan Oryantal kedisi de uzun yaşam süresine sahip. Bu kedilerin ortalama yaşam süresi 15 yıldan uzun ancak Oryantal kedileri bazı hastalıklara genetik olarak yatkınlar. Bu nedenle bu kedilerin uzun yaşamasını sağlamak için yavruluktan itibaren düzenli veteriner hekim kontrolünde olmaları gerekiyor.

Yazımızı bitirirken ister bu ırklardan biri olsun, ister tekir ister sarman ya da siyah her kedinin uzun yaşamasını sağlamanın yolunun doğru bakımdan geçtiğini ve doğru bakılan her kedinin uzun bir yaşam sürdürme şansı yakalayacağını bir kez daha anımsatalım.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir