Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / En Ölümcül 5 Kedi Hastalığı

En Ölümcül 5 Kedi Hastalığı

Yapılan istatistikler kedilerin dünyanın en fazla bakılan evcil hayvanı olduğunu gösteriyor. Son verilere göre dünya genelinde tam 500 milyon ev kedisi bulunduğu biliniyor. Bu da demek oluyor ki kedi dünyadaki popülasyonu da en yoğun olan hayvanlardan biri ve bu durum kedilerin özellikle bulaşıcı hastalıklardan çok daha kolay etkilenmesine yol açıyor. Başta viral enfeksiyonlar olmak üzere bazı kedi hastalıkları kedilerin çok yoğun olması sebebi ile kolayca bulaşıyor ve eğer zamanında fark edilip doğru şekilde tedavi edilmezse ne yazık ki kedilerin hayatına mal olabiliyor. Yeri gelmişken ve henüz yazımızın başındayken şunu eklemeden geçmeyelim; KEDİ BAKIMININ EN ÖNEMLİ UNSURLARINDAN BİRİ DÜZENLİ AŞILAMA! ZİRA ANCAK DÜZENLİ AŞILAMA İLE KEDİLERİ BU ÖLÜMCÜL HASTALIKLARDAN KORUMA ŞANSINA SAHİBİZ! İşte en ölümcül kedi hastalıkları.

1- Gençlik hastalığı (Feline panleukopenia)

Kedi gençlik hastalığı en ölümcül kedi hastalıkları içinde ilk sırada yer alıyor ve ülkemizde de her yıl çok sayıda aşısız ev kedisi ve sokak kedisi bu hastalık nedeni ile hayatını kaybediyor. Etkeni Panleukopenia virüsü olan hastalık kediye bir kez bulaştıktan sonra tedavisi çok zordur ve çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanır. Özellikle yavru kedilerde görülen gençlik hastalığının belirtileri arasında halsizlik, kusma, ishal vardır.

2-Kedi lösemisi (Feline leukemia)

Kedi lösemisi de aşısız kedilerde görülen ölümcül bir viral hastalık.

Çok bulaşıcı bir hastalık olan kedi lösemisi Feline leukemia virus nedeni ile ortaya çıkar. Kedi lösemisi son derece ölümcül bir hastalıktır ve sadece yavru değil yetişkin kedilerde de görülebilir. Belirtileri arasında lenf yumrularında şişlikler, iştahsızlık, zayıflama sayılabilir. Kedileri bu hastalıktan da korumanın tek yolu düzenli aşılamadır.

3-Kedi AIDS’i

Kedi aidsi de ölümcül bir kedi hastalığı.

Kedilerde görülen bu hastalığın en yaygın bulaşma yolu başka bir kedi tarafından ısırılmaktır. Kedi aidsi de ölümcül seyreden bir viral hastalıktır ve belirtileri arasında diş eti iltihapları, sürekli ishal ve aşırı kilo kaybı sayılabilir. Kedi aidsi için de tek koruma yöntemi düzenli aşılamadır.

4-FIP (Feline infectious peritonitis)

Fip belirtilerinden biri kedilerin karnındaki şişlik.

İşte yine çok ölümcül bir viral hastalık; FIP. Kedilerde görülen bu viral hastalığın etkeni corona virüsün mutasyona uğramış halidir. Hem yavru hem de yetişkin kedilerde görülebilen fip hastalığının belirtileri arasında en tipik olanı kedinin karnındaki aşırı şişmedir. Bu belirti çoğu kez kedi sahipleri tarafından kedinin kilo alması olarak yorumlanır oysaki ölümcül hastalığa işaret eder. Bunun yanı sıra nezle, soluma zorluğu ve iştahsızlık da bu hastalığın belirtileri arasında sayılabilir. Bu hastalığı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri ne yazık ki henüz kesin koruma sağlayan bir aşının var olmayışıdır. Ancak bir ilaç firması tarafından üretilen ve 16 haftalıktan büyük kedilerde uygulanılabilen bir aşı olsa da bu aşının kesin koruma sağladığına ilişkin bir bilgi yoktur.

5-Viral solunum yolu iltihabı (Feline calici virus)

Viral solunum yolu iltihabı ani ölümlere yol açabiliyor.

Adından da anlaşılacağı üzere kedilerin solunum yollarını etkileyen bir viral enfeksiyon olan bu hastalık özellikle ani ölümlere sebep olabilmesi ile en tehlikeli kedi hastalıklarından biridir.Yavru kedilerde bu hastalıktan ölüm oranı %30’lar civarındadır. Hastalığın belirtileri arasında iştahsızlık, ağızda ülserler,gözyaşı ve burun akıntısı sayılabilir. Bu hastalığın aşısı vardır ve kedileri düzenli olarak aşılatmak bu hastalıktan korumanın en etkin yoludur.

Yazımızı bitirirken tekrar KEDİ BAKIMININ EN ÖNEMLİ UNSURLARINDAN BİRİNİN DÜZENLİ AŞILATMA olduğunu hatırlatalım.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

17 Yorumlar

 1. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı. ..emeğinize sağlık

 2. kedi AIDS’inin aşısı yoktur!!!

  • Kedi Aids’inin koruyucu aşısı evet yoktur, ama virüsü vücut içerisinde pasif hale getirmenin yolu var. Kendi kedim bu hastalıktan kurtuldu. Türkiye’de olmayan ve Rusya’dan gelen adını bilmediğim ve yaklaşık 6 hafta kadar kullanılan bir ilaç yanında klasik tedavi ile önceden pozitif olan FIP testini negatife sonuçlandırdık. İlaç bildiğim kadarıyla deneme aşamasında ve birkaç sene içerisinde piyasaya sürülecekti. Bahsettiğim sene 2014. Türkiye’de hala olmama ihtimali yüksek. Rusça bilen birinden yardım alarak konuyu araştırırsanız bir şeyler bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

 3. Yanlış biliyorsunuz evren bey çünkü kedi aidsine karşı aşı geliştirildi. %100 koruyucu olmamakla birlikte özellikle dışarıya çıkan ve kalabalık ortamda yaşayan kedilere kedi aidsi aşısı yapılıyor. Araştırmadan bir de 3 ünlem ile yorum yapmanızı en hafif ifade ile absürd olarak niteleyebilirim!!!

 4. Google elinizin altında yorum yapmadan evvel bir zahmet “kedi aidsi aşısı” yazıverseydiniz de bilgi edinseydiniz! aman diyeyim, kediniz varsa “nasılsa aşısı yok aga, napak” deyip aids aşısı yaptırmamazlık etmeyin, sonra üzülürsünüz!

 5. Benim kedimde solunum hastasi

 6. Kedim iki hafta önce yavruladı yavrulardan birinde hırıltı ve hapşurma başladı nefes alma alma da zorluk çekiyor ne yapmalıyız?

 7. Kedim 6 yasinda ve yanaginin sol tarafında büyük bir yara var simdilerde ise sağ tarafta büyük bir şişlik çıkmış ve başını kaldıramıyor yemek yiyemiyorum et dışında oldukcada zayıflamış bulunduğum yerde veterinerler kedilerle uğraşmıyor ben ne yapacağımı bilmiyorum o benim için çok değerli lütfen bilgi verin

  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun ancak bu söylediğiniz belirtiler kesinlikle veteriner hekime başvurmayı gerektiriyor.

 8. Yavru kedimin basi ve gozleri vücuduna göre çok küçük diğer yavrularını öğle değil ve çok haksız yuruyemuyo nile

 9. Türkiye’denim 2018’de Emphysema COPD teşhisi kondu. Bitkisel ilaç hazırlayan Afrika kökenli bir bitki doktoru hakkında bir sağlık forumunda bir yazı görene kadar bende pulmonoloji uzmanını ziyaret ettim ama tedavi edilmemenin tüm yollarını denedim. İlk başta Emphysema da dahil olmak üzere her türlü hastalığın tedavisi için şüphe duydum, ancak bu bitkisel doktora e-postasıyla bağlantı kurduğumda bunu denemeye karar verdim ve bana verdiği bu bitkisel ilacı aldığımda, kurban servisiyle Emphysema bitkisel ilacını gönderdi. Bu hastalıktan muzdarip olursanız, bu hastalıktan muzdarip olursanız, bu ölümcül hastalığın tamamen tedavi edilmesinden sonra 14 14 gün içinde nasıl tedavi edileceğine dair talimatlar ile adım adım ilerleyin. Bu büyük bitkisel doktora, onun email solutionsherbalclinic@gmail com

 10. mrb. kedim baska bir sokak kedisi tarafindan isirildi ön kolda şişkinlik olustu ve bir kac gun sonra da bir kac yerinden delinerek akinti gelmeye basladi..idrarinda ve vücudunda cok agir bi kokuda olustu cok fazla su icmeye basladi bu enfeksiyon nedir tedavisi nedir yardimci olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir