Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / En İlginç Cenaze Gelenekleri
Endonezya'daki Tana Toraja töreni en ilginç cenaze törenlerinden biri.

En İlginç Cenaze Gelenekleri

Ölüm insanların varoluşundan beri en çok merak edilen konulardan biri. Her ne kadar bir süre ölü kalıp yeniden hayata döndürülmeyi başarmış olan insanlar ölümün nasıl bir şey olduğu ile ilgili bir takım şeyler anlatsalar da bu elbette insanlığın ölümü anlaması daha doğrusu nasıl bir şey olduğunu öğrenmesi için pek de yeterli olmuyor, olamıyor. Ancak ölüme dünyanın farklı yerlerindeki farklı kültürlerde bambaşka açılardan bakılıyor ve kimi kültürlerde büyük bir acı ile karşılanırken kimi kültürlerde ise sevinçle karşılanıyor. Bu farklılıklar cenaze törenlerinin ve geleneklerinin  çeşitli olmasını sağlıyor. İşte dünyanın en ilginç cenaze gelenekleri.

Famadihana

Madagaskar'da yapılan famadihana töreninden bir görüntü.
Madagaskar’da yapılan famadihana töreninden bir görüntü.

Madagaskar’da yapılan famadihana töreni ölülerle dans olarak da biliniyor. Yedi yılda bir tekrarlanan bu törende yerliler yakınlarının ölü bedenlerini, kemiklerini mezarlarından çıkartıyorlar, temizliyor, yeni giysiler giydiriyor ve ardından onlarla dans edip şarkı söyledikten sonra tekrar gömüyorlar. Bu törenin amacı ölüleri onurlandırmak ve famadihana kelimesi Madagaskar dilinde “kemiklerin dönüşü” anlamına geliyor.

Çukura bırakma

Çukura atma

Kuzey Amerika yerlilerinin bu ilginç cenaze geleneği bize ilginç gelse de aslında gayet makul. Zira bu geleneğe göre köy ve etrafındaki ölüler toplanarak köyün ortasındaki bir çukura bırakılıyor ve vahşi hayvanların cesetleri yemesine izin veriliyor. Bu sayede cenazeleri gömme, yakma gibi şeylere gerek kalmadığı gibi cenazeler hayvanların beslenmesini de sağlıyor, yani doğanın doğal döngüsüne katkı sağlanıyor. Gayet makul değil mi?

Tana Toraja

Endonezya'daki Tana Toraja töreni en ilginç cenaze törenlerinden biri.
Endonezya’daki Tana Toraja bölgesinde yapılan Ma’nane töreni en ilginç cenaze törenlerinden biri.

Endonezya’nın Tana Toroja bölgesinde yaşayanlar her üç yılda bir ölülerini mezardan çıkartarak onlar ile birlikte vakit geçiriyorlar. Köylüler ölüleri mumyalayarak gömüyorlar ve bozulmadan kalmış bir bedenin şans getireceğine inanıyorlar. Köylüler ölüleri mezardan çıkardıktan sonra iyice temizliyorlar, eskiyen giysileri değiştiriyorlar ve ardından ölüler ile birlikte köyün etrafında tur atıyorlar. Tören süresince ölüler bambulara bağlanarak köy meydanında onurlandırılıyorlar.

İç yamyamlık (endocannibalism)

İç yamyamlık

Yamyamlık modern insana çok korkunç gelse de ilkel kabilelerde sadece beslenmek için değil dini bir ritüel olarak da hala uygulanıyor. İç yamyamlık Avustralya’nın Güneydoğusunda yaşayan Dieri yerlilerince uygulanıyor ve yerliler ölen akrabalarının vücudunun kol, karın, bacak gibi kısımlarını ölüyü onurlandırmak için yiyorlar. Bu inanca göre ölünün yağlı kısımlarını yiyerek onun özelliklerini kendilerine geçirmiş oluyorlar ve böylece ölen kabile üyesinin yetenekleri yine kabile içinde kalmış oluyor.

 

Ayrıca bakınız

Partilerin Seçim Bildirgesinde Yer Alan “Hayvan Hakları” Vaatleri Neler?

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Seçime …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir