Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Düşünen / En Güzel Kedili Kitaplar

En Güzel Kedili Kitaplar

Dünyanın en sevilen hayvanlarından biri olan kedilerin edebiyata konu olmaması düşünülemezdi elbette.  Hatta dünyaca ünlü birçok edebiyatçının hayatını kedilerle paylaştığı da biliniyor. Yani kediler edebiyata yalnızca kitap sayfalarından değil edebiyatçıların kalbinden girmiş durumdalar aslında. Buna bir de kedilerin çok kendine has hayvanlar olması, her kedinin bir ayrı bir dünya oluşu eklenince bu güzel hayvanların birçok kitaba konu edilmiş, sayısız kitabın başkahramanı olmayı başarmış olmasına şaşırmamak gerekiyor. Doğrusu en güzel kedili kitaplar konulu bir liste hazırlamak oldukça zor zira bana göre içinden kedi geçen bir kitabın kötü olma şansı yok 🙂 . Yine de sayısız kedili kitap arasından en güzellerini seçmeye çalıştım, elbette sizin en iyi kedili kitabınız farklı olabilir :).

1- Felidae – Akif Pirinççi

Akif-Pirincci-Felidae01

Alman edebiyatının son yıllardaki en önemli isimlerinden biri olarak görülen Akif Pirinççi’nin muhteşem kitabı Felidae benim kesinlikle en sevdiğim kedili kitap. Bunda belki de polisiye türünü sevmemin de etkisi var, yani Felidae hem kedili hem de polisiye bir roman ve başkahramanı Francis’in maceraları ile baştan sona soluksuz okunuyor. Bu arada Felidae’nin filmi de yapıldı.

2- En güzel kedi hikayeleri

En-Guzel-Kedi-Hikayeleri01

Bu kitabı yanlış anımsamıyorsam uzun yıllar önce teyzem hediye etmişti ve sadece bunu değil aynı zamanda en güzel köpek hikayeleri kitabını da birlikte hediye etmişti. Bu kitap çok önemli birçok romancının kedili kısa öykülerini bir araya toplamış olması sebebiyle favorilerimden biri tabi ki.

3- Oscar ölümü hisseden kedi- David Dosa

oscar ölümü hisseden kedi

Evet, yine hediye edilmiş bir kitap; bu kitabı da kedilere olan aşkımı bilen eski patronum hediye etmişti 🙂 . Oscar ölümü hisseden kedi olarak tanınıyor. Bir huzur evinde yaşayan Oscar kedilere bakışınızı değiştirecek kitaplardan biri ve gerçek bir öykü olması da bu kitabı güzelleştiren etkenlerden biri.

4- Yeni yılla gelen kedi- Cleveland Amory

yeni-yılla-gelen-kedi

Evet, işte yine teyzem sayesinde okuduğum bir kitap daha, sanırım bu kitabı ilk okuduğumda 12 ya da 13 yaşındaydım ve sonra bir kaç kez daha okudum. Bu kitabı benim gözümde harika yapan en önemli özelliği hasta, yaralı bir kediyi geçici olarak evine alan bir insanın kedi ile kurduğu ilişki ve kedi iyileşirken birbirlerine bağlanışlarını anlatıyor oluşu. Ayrıca bana göre bu kitabın verdiği en önemli mesajlardan biri de çirkin kedi olmadığı, bakıma muhtaç kedi olduğu. Zira kitapta kediciğin bakımla ne denli muhteşem bir hale geldiği oldukça net anlatılıyor.

5- Kedilere Dair – Doris Lessing

kedilere-dair030c990648fe04b83676c8da9d7aecb8

Ve listemizin sonunda Dorris Lessing’ in Kedilere Dair kitabı yer alıyor. Bu kitap kedileri süslemeden, olduğu gibi anlatması ile özel bir ilgiyi hak ediyor. Zira zaten kedilerin süslü, tumturaklı anlatımlara ihtiyacı yok, onlar oldukları halleriyle muhteşemler. Ayrıca kitap Doris Lessing imzalı olduğu için kalbimdeki yeri de farklı doğrusu 🙂 .

Yazımın başında da söylediğim gibi en iyi kedili kitaplar listesi hazırlamak akıl karı bir iş değil, çünkü bütün kedili kitaplar harikalar! Yine de bu kitapları okumadıysanız mutlaka okuyun bence, inanın çok keyif alacak ve mutlaka kendi hayatınızdan, tüylü kankalarınızdan ve birbirinize karşı olan duygularınızdan birçok parça bulacaksınız.

Bu arada en güzel 5 kedi filmi yazımıza da göz atabilirsiniz 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir