Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Miyavlayan / En Güzel 5 Kedi Filmi

En Güzel 5 Kedi Filmi

Kediler muhteşem canlılar ve tabi ki sanatın da her daim odak noktalarından biri olmayı kolaylıkla başarıyorlar. Özellikle de sinema tarihi sayısız harika kedili filme ev sahipliği yapıyor. İşte en güzel 5 kedi filmi.

1-Homeward Bound: The Incredible Journey (1993)

Walt Disney’in 1993 yapımı filmi Homeward Bound: The Incredible Journey yani İnanılmaz Yolculuk. Film haftasonu tatiline çıkan sahipleri tarafından bir arkadaşlarına bırakılan Himalayan kedisi Sassy, Amerikan Bulldog  Chance ve Golden Retriever Shadow’un terk edildiklerini sanarak sevgili ailelerine geri dönmek için çıktıkları macera dolu yolculuğu anlatıyor. 2 köpek kankası ile birlikte inanılmaz yolculuğa çıkan Himalayan kedisi Sassy kesinlikle sinema tarihinin en muhteşem kedilerinden biri.

2-Cats And Dogs (2001)

Bu filmi izlemeyen kalmamıştır diye düşünüyoruz 🙂 . 2001 yapımı Kediler Ve Köpekler dünyayı ele geçirme savaşı içerisindeki kediler ile köpeklerin hikaye edildiği bir film. Filmin kötü çocuğuysa dünyayı ele geçirmek için her şeyi yapmaya hazır olan güç delisi İran kedisi Mr. Tinkles. Doğrusu Mr. Tinkles kedilere kötülüğün bile yakıştığının en aşikar kanıtı.

3-Aristocats (1970)

Yine Walt Disney imzalı bir kedi filmi. Aslında acaba bu muhteşem filmi neden ilk sıraya yazmadık diye bir düşünceye kapılmamak elde değil :). Kedili film denilince tüm dünyada akla gelen ilk film şüphesiz ki Aristo Cats yani aristokrat kediler. Filmin konusu Paris’te zengin sahipleri Madam Adelaide Bonfamille ile birlikte yaşayan Marie, piyanist Berlioz ve artist Toulouse isimli 3 tatlı kedinin Madam Adelaide’nin mirasını kedilerine bırakacağını öğrenen kötü kalpli kahya tarafından kaçırılması ve sokak kedisi Thomas O’Malley tarafından kurtarılarak Paris’e sıcak yuvalarına dönmelerinin sağlanmasıdır.Bu arada Aristo Cats sadece muhteşem bir kedi filmi olmakla kalmayıp aynı zamanda çok da güzel bir müzikaldir.

4-Garfield, The Movie (2004)

İşte kedilerin hası Garfield! Garfield The Movie muhteşem bir kedili film olmasını en çok Garfield’i seslendiren Bil Murray’in efsanevi performansına borçlu tabi ki. Şişman, tembel ve obur kedi Garfield’in her daim yapmadığını bırakmadığı köpek kankası Odie’nin ortadan kaybolmasını ve Garfield’in onu bulmasını anlatıyor kısaca. İzlemeyen varsa mutlaka izlemeli diyoruz ve eğer izleyecekseniz orijinal seslendirmesi ile izlemeyi unutmayın diye de eklemeden geçmiyoruz.

5-That Darn Cat! (1965)

The Darn Cat dilimize Ah Şu Kedi ismi ile çevrildi ve kedili filmlerin en nevi şahsına münhasır olanlarından biri. Kedisi DC birgün dışarıdan eve bir saatle dönünce bu saatin bir kaçırma ya da soygun olayının ipucu olabileceğini düşünen Patti olayı alerjik FBI ajanı Zeko Kelso’ya anlatır. Filmde DC’yi farklı kediler canlandırmış. Bu arada DC’yi canlandıran kedilerden birinin listemizin ilk sırasında yer alan İnanılmaz Yolculuk’ta da oynayan kedi olduğunu ekleyelim.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

2 Yorumlar

  1. Burçin Bicioğlu

    Halit Refiğ – Hanım.
    Gülper Refiğ’in de Kediciklerim adında nefis bir kitabı bulunur.

    • Hanım Yıldız Kenter’in oynadığı film vardı o hanım mı acaba? Hayatta en sevdiğim ve içimi yakan filmlerden biridir 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir