Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / En Çok Fare Yakalayan Kedi Towser

En Çok Fare Yakalayan Kedi Towser

Kediler ile farelerin ezeli düşmanlığı çizgi filmlere bile konu olmuştur. Zaten kedilerin evcilleşmesinin nedeni de insanların tarım yapmaya başlaması ve tahıllarını kemirgenlerin yağmasından koruyacak bir dosta ihtiyaç duymayalarıdır. Bu arada dikkat ettiyseniz kedilerin “evcilleştirilmesi” demedik, evcilleşmesi dedik, çünkü kedi insan tarafından evcilleştirilmemiş uyanık bir hayvan olarak insanla iş birliğine girerek kendisi ve “yeteri kadar” evcilleşmiştir. Yani insanın yanınsa yaşayıp, kemirgenleri avlamış bunun karşılığında sıcak yatacak yere ve taze yiyeceğe sahip olmuştur ama kendini tamamen insana bağlı bir hale getirmemiştir. Oysaki evrimde insana yapışık hale gelen köpekler ne yazık ki bugün insan olmadan yaşayamaz haldedir. Ama kedi insana paçayı en azından tam olarak kaptırmamıştır ve bu nedenle kesinlikle takdiri hak eder. Evet, konumuza yani Towser‘e dönersek, kendisi “en çok fare yakalayan kedi” olarak hem tarihe hem de Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmiş bir kedi.

O bir calico kedisi

En iyi fare avcısı kedi Towser

Towser bir calico kedisi yani 3 renkli bir kedi ve tabi ki tüm calico kedileri gibi bir dişi.  Bu arada kedileri pek yakından tanımayanlar için şunu da ekleyelim dişi kediler erkek kedilerden çok daha iyi birer avcıdır. Elbette istisnai olarak iyi avcı olan erkek kediler de karşınıza çıkabilir ama asıl iyi avcılar küçük Amazon dişi kedilerdir.

1963-1987 yılları arasında yaşamış

Towser’in heykeli bile dikilmiş

Towser 1963-1987 yılları arasında İngiltere’de yaşamış. Gördüğünüz gibi yaşadığı yerde verdiği hizmetlerden ötürü heykeli bile dikilmiş bir kedi Towser.

Tam 29,899 fare yakalamış!

Towser the mouser olarak tanınan Towser hayatı boyunca 29,899 fare yakalamış!

Towser’i dünyanın en çok fare yakalayan kedisi yapan rakam akıl çıkarıyor! Evet, bu renkli dişi kedi 15 yıllık hayatı boyunca tam 29,899 fare yakalamış, neredeyse 30 bin farenin celladı olmuş!

Bugün dünyanın dört bir yanından kediler efsane fare avcısı Towser heykelinin önüne gelerek ona olan hayranlıklarını belirtiyorlar. Şaka tabi :).

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir