Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Ekmeğini Sudan Çıkaran Balıkçı Kedi

Ekmeğini Sudan Çıkaran Balıkçı Kedi

Kediler genel olarak sudan pek hoşlanmazlar, ancak bu bir genellemedir ve dolayısıyla bütün kediler için geçerli değildir. İşte bu genellemenin dışında kalan kedilerden biri de balıkçı kedi. Adından da anlaşılacağı üzere ekmeğini sudan çıkaran yani balık avlayarak beslenen balıkçı kedi evcil bir kedi türü değil yani o bir yaban kedisi.

O bir Asyalı

Balıkçı kedi Güneydoğu Asya’daki tropik ormanlarda yaşar

Balıkçı kedi Güneydoğu Asya’nın tropik ve subtorpik bölgelerinde yaşıyor ve yaşam alanı çoğunlukla ormanlar. Tabi ki balıkçı olduğu için sulak alanlarda da kendisiyle karşılaşmak mümkündür.

Çok büyük olmasa da…

Balıkçı kedilerin gövdeleri 80 cm, kuyrukları ise 30 cm uzunluğundadır. İlk bakışta tekiri andırsa da aslında bu yaban kedisi tekir falan değildir ve kedileri yakından tanıyanlar tekirden çok yakın akrabası Bengal kedisi ile büyük benzerlik taşıdığını kolayca fark edebilirler. Tabi balıkçı kedi Bengal kedisinden biraz daha iridir.

Çok iyi bir yüzücü!

Balıkçı kedi en iyi yüzen kedilerden biridir.

Balıkçı bir kediden beklenebileceği gibi balıkçı kediler çok iyi birer yüzücüdür, hatta bu kediler için kediler aleminin en iyi yüzücüsü bile diyebiliriz.

Başarılı bir avcı!

 

Balıkçı kedilerin esas avları balıklar olsa da balık bulamadıklarında kuş, böcek ve fare de avlarlar, yani ellerindeki ile yetinip hayatta kalmasını bilir bu kanaatkar güzel kediler. Hatta çok nadiren koyun ya da kuzu gibi kendilerine göre oldukça büyük avları da yakaladıkları olur. Dedik ya balıkçı kedi çok başarılı bir avcıdır.

Ne yazık ki hızla yok oluyor!

Balıkçı kedilerin sayısı hızla azalıyor çünkü yerel avcılar tarafından acımasızca avlanıyorlar. Henüz bu kediler hakkında bir koruma programı yok, ya da varsa da biz bilmiyoruz. Umuyoruz bu muhteşem yaban kedisi dünyanın sonuna kadar varlığını sürdürebilir.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir