Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Dünyanın En Küçük Sürüngeni Brookesia Micra

Dünyanın En Küçük Sürüngeni Brookesia Micra

Sürüngenler içinde birçok farklı hayvan türünü barındıran bir hayvan sınıfı ve bu sınıfın içinde yılanlar, kertenkeleler, kaplumbağalar gibi farklı hayvan türleri yer alıyor. Sürüngenler dünyanın dört bir yanına dağılmış durumdalar ve yaklaşık 300 milyon yıldır dünyadalar. Bugün dünya üzerinde toplam 6000 kadar sürüngen türü yaşıyor ve bu türler arasında şaşırtıcı farklılıklar var, boyut da bunlardan biri. Sizlerle geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük sürüngeni tuzlu su timsahı hakkında bir yazı paylaşmıştık ve bugün de dünyanın en küçük sürüngeni ile karşınızdayız; Brookesia micra. Kendisi bir bukalemun türü ve henüz çok yeni keşfedildi. Bundan 4 yıl önce 2012 yılının Şubat ayında Madagaskar’daki yağmur ormanlarında keşfedilen bu inanılmaz canlı doğanın ne denli büyüleyici işlere imza attığını insanların yüzüne bir kez daha haykırmış oldu.

YALNIZCA NOSY HARA İSİMLİ ADADA YAŞIYOR

Bu süper minik canlılar yalnızca Madagaskar’da bulunan Nosy Hara isimli adada yaşıyorlar. Bu da aslında türün neden bu kadar küçük olduğunu açıklıyor. Zira adalarda yaşayan türlerde minyatürleşme sık görülen bir durum. Bunun altında yatan neden ise adalardaki yaşam alanının kısıtlı olması ve türlerin bu kısıtlı alandaki yaşamlarını sürdürebilmek için evrim geçirerek küçülmesi. Yani dünyanın en küçük sürüngeni olan bu tatlı bukalemunun bir adada karşımıza çıkmış olması pek de şaşırtıcı değil. Bu arada bu duruma ada cüceleşmesi ismi veriliyor, bu bilgiyi de es geçmeyelim 🙂 .

BOYU EN FAZLA 29 MM’YE ULAŞABİLİYOR!

Brookesia micra

Şu fotoğrafa bakınca Brookesia micra ne kadar küçük gayet net anlaşılıyor! Bu türün boyu en fazla 29 milimetreye ulaşabiliyor ve bu da gördüğünüz gibi bir insanın tırnağından bile küçük!

TÜR HAKKINDAKİ ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR

en küçük bukalemun

Brookesia micra çok küçük olduğu için türü göz ile görerek bir takım sonuçlara varmak mümkün değil. Bu nedenle türün farklı bir tür olduğu yapılan genetik analizler ile saptanabilmiş. Ayrıca tür ile ilgili araştırmalar da hala sürdürülüyor. Ancak bu araştırmaların ve Brookesia micra’nın önünde çok büyük bir engel var; Madagaskar’daki yağmur ormanlarının hızla yok edilmesi! Yağmur ormanlarının tahribatı beraberinde Brookesia micra ve birçok farklı türün de neslinin tükenme tehlikesini getiriyor…

En az bu minik bukalemun kadar ilginç bir sürüngen olan ve nesli tükenme tehdidi altındaki Mary river kaplumbağası ile ilgili yazımızı da şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir