Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Uçan / Dünyanın En Küçük Kuşu Arı Sinek Kuşu

Dünyanın En Küçük Kuşu Arı Sinek Kuşu

Kuşlar doğanın baş döndürücü çeşitliliğinin harika bir parçasını oluşturuyorlar ve dünya üzerinde yaşayan kuş türleri arasında hem görüntü hem de boyut açısından inanılmaz farklılıklar var. Yazımızın konusu olan dünyanın en küçük kuşu unvanını minnak gagasında tutan arı sinek kuşu öyle küçük ki var olduğuna inanmak bile zor gelebilir…

2 gramdan daha hafif!

arı sinek kuşu

Arı sinek kuşlarının erkeklerinin boyu 6,3 santim kadar ve sıkı durun; ağırlıklarıysa en fazla 1,95 gram! Yani 2 gram bile değil! Dişiler ise 7 santim kadar boya ve birazcık daha fazla ağırlığa sahip.

Küba’ya özgü endemik bir tür

arı sinek kuşu

Gördüğünüz gibi bir parmağın yanında minicik kalan dünyanın en küçük kuşu arı sinek kuşu yalnızca Küba’da ve Pine Adası’nda yaşayan endemik yani buralara özgü bir tür. Bu küçük kuşların yaşam alanları koruma altına alınmış durumda… Ya da daha doğru bir ifade ile koruma altına alınmış alanlarda yaşamlarını sürdürüyorlar.

1844 yılında keşfedilmiş

dünyanın en küçük kuşu

Minicik vücudu ve göz alıcı renkleri ile doğanın bir mucizesi görünümünde olan arı sinek kuşu ilk kez 1844 senesinde Johann Christoph Gundlach isimli Alman doğa bilimci tarafından keşfedilmiş. Ancak bilim dünyasında tanınması 1850 yılında gerçekleşmiş.

Sadece bitki özleri ile besleniyor

arı sinek kuşu

Ağırlığı bir kaç gramcık olan minnak arı sinek kuşları yalnızca bitki özleri yani nektar ile besleniyorlar.

Neredeyse tehdit altında olan hayvanlar arasında

dünyanın en küçük kuşu

Bilimsel ismi Mellisuga helenae olan arı sinek kuşu türü neredeyse tehlike altında olan hayvanlar arasında yer alıyor ne yazık ki 🙁 . Ukalahayvan.com olarak yazdığımız çoğu hayvanın türünün tehlikede olduğu bilgisini eklemek zorunda kalıyor oluşumuza çok üzüldüğümüzü de eklemeden geçmeyelim…

Türkiye’nin en büyük kuşu olan toy kuşu hakkında bilgi almak isterseniz şuraya tıklamanız yeterli…

Ayrıca bakınız

Dünyanın Bilinen En Yaşlı Albatrosu Anne Oldu

Dünyanın en yaşlı albatroslarından biri olan ve 1956 yılında işaretlenen dişi albatros tam 66 yaşında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir