Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Dünyanın En Küçük Kedi Irkları

Dünyanın En Küçük Kedi Irkları

Efendim, kediler hepimizin bildiği gibi içinde yaşadığımız atmosferin en nevi şahsına münhasır canlılarından biri. Kendileri asiliğin sevimlilik ile kusursuz bir karışımı. Sanıyoruz dünya üzerinde asiliğin, başına buyrukluğun hatta umursamazlığın bu denli çok yakıştığı bir canlı daha yoktur. Tabi kedi denilince dünyada tek bir kedi ırkı yok, yaklaşık 70 kadar evcil kedi ırkı var ve bu ırkların arasında çok büyük olmamakla birlikte bazı farklılıklar bulunuyor ve bu farklılıklardan biri de boyut farkı. Bazı kedi ırkları dev kediler olarak adlandırılıyor bazılarıysa cüce kediler olarak. Yazımızın konusuysa kimilerinin cüce, minnak, bızdık ve daha nice şirin kelime ile tanımladığı en küçük kediler. Dünyanın farklı bölgelerine ait en küçük kedi ırkları aynı zamanda çok da popülerler. Gerçi biz kedi delileri için her kedi popüler orası ayrı. Evet, işte dünyanın en küçük kedi ırkları.

1-Singapura

Singapura kedisi hem küçük hem çok zeki

Adının Singapura olmasına bakmayın kendisi A.B.D kökenli bir kedi ve en küçük kedi ırkları arasında ilk sırada yer alıyor. Bu minnak kedilerin ağırlığı ancak 6 pounda yani 2,4 kiloya kadar ulaşabiliyor. Bu arada Singapura son derece meraklı yapısı ile de tanınıyor, zaten şu gözlere bakınca meraklının hası olduğunu anlamamak mümkün değil 🙂 .

2-Munchkin

Aslında listemizin 2. sırasında yer alan Munchkin eğer listenin adı “dünyanın en kısa kedi ırkları” olsaydı 1. sırada yer alacaktı çünkü bu tatlı kediler kısacık bacakları ile neredeyse yere yapışıklar. Hatta “dünyanın en kısa kedisi” başlığı altında Guinness Rekorlar Kitabı’nda da bir Munchkin kedisinin ismi yazılı. O kediden başka bir yazıda bahsedeceğiz, söz 🙂 . Listemizi ağırlığa göre hazırladığımız için bızdık cüce Munchkin 2. sırada yer alıyor ve bu kedilerin ağırlıkları da en fazla 4,2 kiloya ulaşabiliyor. Bu arada “en fazla” kısmına dikkat edin, çünkü bu önemli bir kriter.

3-Cornish Rex

Cornish Rex

İngiltere kökenli bir ırk olan Cornish Rex de maksimum 4,5 kilogram ağırlığa ulaşabilen bir kedi ırkı. Bu arada kıvırcık bıyıkları ve hafif kıvırcıkımsı tüyleri ile de çok şeker bir kedi olduğunu söylemeden geçmeyelim.

4-Devon Rex

Küçük ve sevimli Devon Rex

Cornish Rex ile akraba olan Devon Rex de Büyük Britanya kökenli bir ırk ve ağırlıkları da 2,5 kilo ile 4,3 kilo arasında değişiyor.

5-American Curl

American Curl maksimum 4,3 kg ağırlığa ulaşıyor.

Adından da anlaşılacağı üzere A.B.D kökenli bir ırk olan American Curl dışa dönük kulakları ile tüm dünyada pek ünlü. Ancak bu tatlı kediler sadece kulakları ile değil dünyanın en küçük kedileri arasında yer alışları ile de tanınıyorlar. American Curl ırkına mensup pisilerin ağırlıkları da maksimum 4,5 kiloya ulaşabiliyor.

Bonus: Bu da benim şişman tekirim 🙂

040
İri bir tekir 🙂

Yazımızı bitirirken karşımda yatan tekir kedim Pofut’a baktıkça bu kedilerin ne kadar minnak olduklarını daha iyi anlayabiliyorum. Pofut 7 kilodan fazla ağırlığı ve bir köpeğe yakın büyüklüğü ile sizin de minnak kedilerin ne kadar minnak olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır sanıyorum 🙂 .

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir