Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Dünyanın En İyi Gören Canlısı Mantis Karidesi

Dünyanın En İyi Gören Canlısı Mantis Karidesi

Denizler, göller, nehirler, okyanuslar… Yani dünyanın suları dünya canlılarının büyük bir kısmına ev sahipliği yapıyor. Üstelik su altındaki hayat tahmin edemeyeceğimiz kadar zengin ve renkli. İşte su altındaki renkli dünyanın en renkli ve bir o kadar da ilginç elemanlarından biri ile karşınızdayız; mantis karidesi ya da diğer ismi ile peygamberdevesi karidesi. Bu çarpıcı renklerdeki karides aynı zamanda “marstan gelen karides” olarak da biliniyor.

Ilıman denizlerde yaşıyor

Renkleri ile büyüleyen mantis karidesi ılıman sularda yaşıyor

Bu muhteşem renklere sahip karidesler ılıman sularda yaşıyor. Ancak esas yaşam alanları Doğu Afrika ve Hawaii arasında Hint ve Pasifik Okyanuslarının tropik ve subtropik suları.

Boyları 38 santime kadar ulaşabiliyor

Mantis karidesinin 450 kadar türü var

Mantis karidesi genel olarak 10 santim kadar boya ulaşıyor, ancak bazı türlerinin 38 cm boyuna ulaşabildiği de biliniyor. Bu arada peygamberdevesi karidesi 450 kadar türe ayrılıyor. Yani 450 türü olan bir canlının türleri arasında bu kadar boy farkı olması gayet normal.

Dünyanın en iyi gören canlısı!

Mantis karidesi dünyanın en iyi gören canlısı olarak da biliniyor. Yani başka bir deyişle mantis karidesi dünyanın görüş yeteneği en gelişmiş canlısı. Bu karidesler sadece en iyi gören hayvan olmakla da kalmıyorlar ve CLP yani dairesel polarize filtre olarak isimlendirilen ışığı algılayabilen tek canlı da onlar!

Dairesel polarize ışığı yansıtarak haberleşiyorlar!

 

Yapılan araştırmalar peygamberdevesi karideslerinin vücutlarında CLP’yi yansıtan kısımlar olduğunu da ortaya çıkartmış ve bu muhteşem canlıların bu yansıtmalar ile birbirleri ile haberleştikleri görülmüş. Mantis karidesleri bu yansıtmaları özellikle cinsel mesajlar göndermek için kullanıyorlar bu arada.

Yani boşuna “Marstan gelen karides” denmiyor!

Kısacası mantis karidesi boşuna “Marstan gelen karides” olarak tanımlanmamış, insanlar da dahil olmak üzere dünya üzerinde başka hiç bir canlıda olmayan bu özellikleri ile gerçekten de bu büyüleyici görünümlü hayvanın Mars’tan geldiğini düşünmek pek de yersiz değil.

 

 

Ayrıca bakınız

Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sincap denince aklımıza gelen minnak, boz olarak tanımlanabilecek kendine has rengi ile süper sevimli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir