Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Dünyanın En Büyük Sürüngeni: Tuzlu Su Timsahı

Dünyanın En Büyük Sürüngeni: Tuzlu Su Timsahı

Sürüngenler 300 milyon yıldan beri dünyadalar ve dünyanın her köşesine yayılmış durumdalar. Sürüngenler arasında şaşırtıcı farklılıklar var ve bu farklılıkların en önemlilerinden biri de boyutları. Dünyanın en küçük sürüngeni Madagaskar’da keşfedilen ve boyu sadece 16 milimetre olan Brookesia micra isimli bukalemun türü. Bu bukalemun bir parmağın ucunun yarısından küçük! Bu bilgiyi yazımızın konusu olan dünyanın en büyük sürüngeninin ne kadar büyük olduğunu ve aynı zamanda sürüngenlerin nasıl da baş döndürücü bir çeşitliliğe sahip olduğunu daha iyi anlatabilmek için paylaştıktan sonra konumuza dönelim. Sürüngen denilince akla gelen ilk hayvanlardan biri de dünyanın kadim sakinleri timsahlar ve evet doğru tahmin ettiniz; dünyanın en büyük sürüngeni de bir timsah. Tuzlu su timsahı ya da diğer ismi ile deniz timsahı dünyamızda yaşayan en büyük sürüngen ve birçok insan açısından korkutucu bir canlı olsa da aslında biz onu korkutucudan çok büyüleyici olarak tanımlamayı tercih ediyoruz.

200 milyon yıldan daha uzun süredir dünyada!

Tuzlu su timsahı için antik bir şaheser demek pek de yanlış olmaz zira bu muhteşem canlılar 200 milyon yıldan daha uzun süreden beri dünyadalar ve ilk var oldukları günden bugüne çok da fazla değiştikleri söylenemez. Deniz timsahının en büyük değişimi geçmişte yalnızca tuzlu suda yaşayabilirken bugün hem tuzlu hem de tatlı sularda yaşayabilir hale gelmiş olması. Bu da bu türün neden 200 milyon yıldır dünyadaki varlığını sürdürebildiğini açıklıyor; uyum sağlamak türlerin varlığını sürdürebilmesinin ilk koşulu çünkü.

Dişileri daha küçük

Tuzlu su timsahlarının dişileri birçok hayvan türünde olduğu gibi erkeklerinden daha küçük, dişi deniz timsahlarının boyu 2,1-3,5 metre arasında değişir. Ancak bugüne dek kayıt altına alınan en büyük dişi deniz timsahının boyu 4,2 metredir. Bu bile oldukça büyük değil mi?

Erkek tuzlu su timsahları gerçek birer dev!

Söz konusu erkek deniz timsahları olduğundaysa büyüklük yarı yarıya artar ve bu canlıların ortalama boyu 6 metreye ulaşır. Bu arada kayıt altına alınan en büyük erkek tuzlu su timsahının boyu ise 7,2 metredir! Yani erkek tuzlu su timsahları gerçekten de birer dev olarak tanımlanabilir.

Görüp görmedikleri bilinmiyor

Bilim dünyasının bu canlılarla ilgili fikir ayrılığına düştüğü konuların başında görüp görmedikleri geliyor. Kimi araştırmacılar bu timsahların görme yetilerinin olduğunu ve renkleri ayrıştırabildiklerini iddia etseler de bunu kanıtlayacak bilimsel verilere sahip değiller.  Bu hayvanların görme duyularının olmadığını iddia eden bilim insanları da var. Ancak bu da kesin değil…

Besin skalası geniş!

Tuzlu su timsahları devasa cüsselerinden beklenebileceği gibi büyük canlıların da dahil olduğu birçok canlı ile besleniyorlar, evet onlar etoburlar ve yedikleri canlılar arasında insan da var. Ama bu hayvanların insan yemesi kötü oldukları anlamına gelmiyor tabi ki, unutmayın doğada avlanmak hayatı sürdürmek için yapılan bir şeydir! Nadiren insan da avlayan deniz timsahlarının asıl besin kaynakları kuşlar, dingolar, su buffalosu, köpekbalıkları, kangurular, maymunlar… Yani besin skalaları da gerçekten çok geniş.

Nerede yaşıyor?

Peki; tuzlu su timsahı nerede yaşar? En büyük sürüngen hayvan birçok farklı yerde yaşayabiliyor ve bunda bu hayvanların hem tatlı hem de tuzlu suda hayatlarını sürdürebiliyor oluşlarının rolü çok büyük. Yine de esas yaşam alanları Güneydoğu Asya, Kuzey Avustralya ve Hindistan’ın doğu kesimi. Bu timsahlarla en çok karşılaşılan sular ise Avustralya ve Hint okyanusu. Yani bu muhteşem canlılarla Türkiye sınırları içinde karşılaşma şansımız yok!

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir