Pazartesi , Haziran 17 2019
Anasayfa / Uçan / Dünyanın En Büyük Güvercini: Victoria Taç Güvercini
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dünyanın En Büyük Güvercini: Victoria Taç Güvercini

Güvercinler herhalde dünyanın en sevilen kuşlarından biri. Dünyanın hemen her yerinde yaşayan farklı güvercin türleri var ve bu güvercinlerin kimisi İstanbul Eminönü Meydanını süsleyenler gibi görünürken kimisiyse çok daha iddialı bir görünüme sahip. İşte yazımızın konusu olan Victoria taç güvercini sanıyoruz ki dünyanın en iddialı görünüşüne sahip güvercin türü.

O bir Yeni Gine’li

Yeni Gine’ye özgü Victoria taç güvercini

Güvercin denilince aklımıza gelen kuş imajını yerle bir eden bu süslü kuş Yeni Gine’ye özgü bir tür ve aynı zamanda Yeni Gine’ye özgü benzersiz 3 kocaman güvercin türünden de biri.

Yaşayan en büyük güvercin türü

Victoria taç güvercini dünyanın en büyük güvercini aynı zamanda

Güvercin dediysek aklınıza öyle Eminönü’ndeki minik güvercinler gibi bir şey gelmesin çünkü Victoria taç güvercini 73-75 santime ulaşan uzunluğu ve 3,5 kiloya varan ağırlığı ile bırakın güvercini tavuklardan bile büyük ve ağır. Yani o gerçekten de dünyanın en büyük güvercini!

Kafasındaki tüyler nedeni ile “taç güvercini” deniliyor

En büyük güvercin cinsi olmasının yanı sıra muhteşem bir görünüme de sahip olan Victoria taç güvercini ismini kafasındaki bir tacı andıran parlak mavi tüylerden ve İngiltere kraliçesi Victoria’dan alıyor. Hanedanlıklar hoş şeyler çağrıştırmasa da bu kuşun bir hanedan üyesini çağrıştırdığı kesin 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

Endonezya’nın ünlü karatavuğu Ayam Cemani

Dünyada çok sayıda birbirinden ilginç hayvanlar var ve bunların arasında bir tavuk da yer alıyor; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir