Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Dünyanın en büyük çiçeği Rafflesia

Dünyanın en büyük çiçeği Rafflesia

Çiçekler şüphesiz ki dünyanın en güzel parçalarından biri ve dünyayı daha renkli ve sevilesi bir yer yaptıkları da bir gerçek. Tam sayısı bilinmemekle birlikte dünyada 800 milyona yakın çiçek türü olduğu düşünülüyor ve bu çiçekler arasında şaşırtıcı farklar bulunuyor. Bazı çiçekler milimetrelerle ölçülen büyüklüklere sahipken bazı çiçekler ise dev asa boyutları ile şaşırtırlar. Yazımızın konusu olan dünyanın en büyük çiçeği Rafflesia sadece boyutları ile değil diğer birçok özelliği ile de doğanın en şaşırtıcı eserlerinden biri. İşte karşınızda dünyanın en büyük çiçeği ve özellikleri.

1818 yılında keşfedildi

dunyanin-en-buyuk-cicegi

Rafflesia 1818 yılında Endonezya’daki yağmur ormanlarında Joseph Arnold tarafından keşfedilmiş. Bu muhteşem çiçek dünya üzerinde sadece Endonezya’nın Borneo ve Sumatra adaları ile Tayland’da bulunan Khao Sok Milli Parkı’nda yaşıyor.

Genişliği 1 metreyi bulabiliyor!

dunyanin-en-buyuk-cicegi

Rafflesiaceae familyasından bir bitki olan Rafflesia’nın çiçeğinin genişliği 1 metreyi bulabiliyor. Dünyanın en büyük çiçeği ağırlığıyla da şaşırtıyor zira bu çiçeklerin ağırlı da 11 kiloya kadar çıkabiliyor.

Kökü, yaprakları ve dalı yok!

dunyanin-en-buyuk-cicegi

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu çiçek yalnızca boyutu ile değil diğer bazı özellikleri ile de şaşırtıcı bir bitki zira Rafflesia çiçeğinin kökü, yaprakları ve dalları yok.

46 milyon yıldır dünyada!

dunyanin-en-buyuk-cicegi

Rafflesia keşfedileli 200 sene olduysa da yapılan araştırmalar bu dev bitkinin ilk kez 46 milyon yıl önce ortaya çıktığını ortaya koymuş. İlk ortaya çıktığında yalnızca 2 milimetre büyüklüğünde çiçek açan Rafflesia dünya üzerinde bulunduğu milyonlarca yıl içinde gittikçe büyüyerek bu hali almış ve büyümeye de devam edeceği düşünülüyor.

Çok kötü kokuyor!

dunyanin-en-buyuk-cicegi

Bu çiçeğin bir özelliği de kötü kokması. Çiçek açtığında çok kötü bir koku yayan Rafflesia çiçeğine bu kokusu nedeniyle ceset çiçeği de deniliyor. Aslında bu koku bizler için kötü olsa da dev çiçeğin neslini sürdürmesini sağlıyor çünkü bu koku sayesinde polenlerini yayacak olan böcekleri kendine çekiyor.

Ömrü yalnızca 2 hafta

dunyanin-en-buyuk-cicegi

Dünyanın en büyük çiçeğinin çiçek açması tam 1 hafta sürüyor ve çiçek tam olarak açıldıktan sonraysa 1 hafta içinde ölüyor. Yani bu muhteşem çiçeğin ömrü yalnızca 2 hafta. Rafflesia her ne kadar kötü koksa da bu insanların ilgisini çekmesine engel olamıyor. Dünyanın en büyük çiçeği unvanını taşıması sebebiyle açması tüm dünyada heyecanla bekleniyor ve bu nadide çiçeğin açışına şahit olanlar ve daha da önemlisi ömrü kısacık olmasına karşın yakından görme şansını yakalayanlar tabi ki kendilerini ayrıcalıklı hissediyorlar.

Evet, bir ilginç çiçekler yazımızın daha sonuna geldik. Ancak “bu bana yetmedi dahasını isterim!” diyen varsa hemen dans eden bitki yazımıza ışınlanabilir 🙂 .

 

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir