Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Uçan / Dünyanın Bilinen En Yaşlı Albatrosu Anne Oldu

Dünyanın Bilinen En Yaşlı Albatrosu Anne Oldu

Dünyanın en yaşlı albatroslarından biri olan ve 1956 yılında işaretlenen dişi albatros tam 66 yaşında anne oldu. ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi Pasifik bölgesinden (USFWS) göre dünyanın en eski atollerinden biri olan Hawai’in Midway Atoll’undaki yaban hayatı sığınma evinde 66 yaşındaki yaşlı albatros yumurtladı ve bir civcivi oldu 🙂

Wisdom 66 yaşından da büyük olabilir

Bir laysan albatros olan 66 yaşındaki kuşun hala doğurgan olması hem şaşırtıcı hem de sevindirici bir gelişme olarak dünyanın gündemine oturdu. 66 değil en az 66 yaşında olduğunun altı çizilen albatrosun aynı atole 6 yıldan fazla bir süre geri döndüğü ve 30-35 arasında yavru büyüttüğü belirtildi. İsmi Tükçe’de “bilgelik” anlamına gelen Wisdom olan albatrosun en az 66 yaşında olduğunu belirten yetkililer “Wisdom işaretlendiğinde yetişkindi ve albatroslar 5 yaşında cinsel olgunluğa ulaşıyor, yumurta yapmaları ise bazen 8-10 yaşını bulabiliyor” açıklamasını yaptılar. Yani en yaşlı albatros anne belki de 76 yaşında bile olabilir!

Wisdom and her newest chick, February 2017. Photo credit: Naom…

Wisdom, the world’s oldest known wild bird, is a mom again! The Laysan albatross successfully hatched her newest chick at Midway Atoll National Wildlife Refuge and Battle of Midway National Memorial. Learn more about this hard working mom, and see more photos and video! http://bit.ly/WisdomsChick2017Photo credit: Naomi Blinick/USFWS VolunteerFriends of Midway Atoll NWR Papahānaumokuākea Marine National Monument U.S. Fish and Wildlife Service USFWS National Wildlife Refuge System National Wildlife Refuge Association Pacific Rim Conservation American Bird Conservancy National Audubon Society Hawai‘i Audubon Society KHON2 News Honolulu Civil Beat

USFWS Pacific Region paylaştı: 16 Şubat 2017 Perşembe

Yaşlı anne albatros Wisdom yavrusunu yetiştirmek için yaklaşık 7 ay boyunca bu atolde kalacak ve bu süre içinde civcivini besleyecek yeterli yiyeceği bulmak için binlerce mil uçmak zorunda kalacak.

Laysan albatroslar her yıl yumurta yapamıyor

USFWS görevlileri laysan albatroslarının çoğunun her yıl yumurtlamadıklarını da belirterek bunun da Wisdom’un bu denli ileri yaşta yumurtlamasını çok daha özel kılan bir durum olduğunu belirtiyorlar.

 

Ayrıca bakınız

Endonezya’nın ünlü karatavuğu Ayam Cemani

Dünyada çok sayıda birbirinden ilginç hayvanlar var ve bunların arasında bir tavuk da yer alıyor; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir