Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Köklenen / Doğanın Dansçı Çiçeği Balerin Orkide

Doğanın Dansçı Çiçeği Balerin Orkide

Orkideler dünyanın en sevilen çiçekleri arasında ve orkide deyince çoğumuzun gözünün önüne sevgiliye hediye edilen güzel ama alışıldık çiçekler geliyor.Oysaki o kadar çok ve güzel orkide türleri var ki o gördükleriniz gerçekten çok sıradan kalıyor yanlarında. Gerçi hiç bir çiçek sıradan değildir ama bazıları daha ilgi çekici görünüyorlar doğrusu. İşte balerin orkide de orkide aleminin dansçısı. Elbette dans etmiyor ama tıpa tıp dans eden bir balerine benzemesiyle bu ismi sonuna kadar hak ediyor.

Avustralya’ya özgü bir tür

Balerin orkide Avustralya Adası’nın farklı bölgelerinde gruplar halinde bulunuyorlar .

Balerin orkideler gerçekten de dans eden birer balerine benziyor.

Kangurular balerin orkideleri tehdit ediyor

Avustralya’nın simgesi sevimli kangurular balerin orkidelerin varlığını tehdit ediyor, çünkü kanguru kardeşler balerin orkidelerin balerine benzemesine falan aldırmadan afiyetle mideye indiriyorlar 🙂 .

 

Bilimsel adı Caladenia melanema olan balerin orkide kanguruların yanı sıra tavşanların da en sevdiği yiyeceklerden biri bu arada ve bu 2 zıp zıp nedeni ile Avustralya’daki doğal varlıkları çok azalmış durumda. En azından tavşanlar ve kangurular nedeni ile azalmış, buna da şükür 🙂 .

Bu arada hayvanlara benzeyen orkideler yazımıza da mutlaka göz atın bizce…

 

Ayrıca bakınız

Bir Ağaç Kesitini Plak Gibi Dinleyince Ortaya Çıkan İnanılmaz Müzik

Deneysel”, insanı vezir de eder rezil de… Fakat korkmayın, bugün deneysel işlerin en güzellerinden biriyle karşınızdayız. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir