Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Dev Afrika Salyangozu

Dev Afrika Salyangozu

Salyangozlar nedense genellikle sevilmeyen canlılardır, oysaki salyangoz sanıldığı gibi pis bir hayvan olmadığı gibi yalnızca bitki filizlerini yiyerek beslendiği için son derece temiz bir hayvandır, tabi bu arada çok nadir olmakla birlikte etobur ya da hepçil salyangoz türleri de vardır. Bu arada salyangoz ve sümüklü böcek aynı şey mi sorusunu da cevaplayalım yeri gelmişken; salyangoz kabukludur oysa ki sümüklü böceklerin ya kabuğu bulunmaz ya da kabukları körelmiştir. Yani salyangoz ve sümüklü böcek aynı canlı değildir. Yazımızın konusu olan dev Afrika salyangozu adından da anlaşılacağı üzere dev gibi bir canlı. Daha doğrusu salyangoz denildiğinde aklımıza gelenlere kıyasla kocamanlar.

BOYLARI 30 SANTİME ULAŞABİLİYOR!

dev afrika salyangozu

Bilimsel ismi Achatina achatina olan bu salyangozlar Afrika kıtasında bulunan Gana, Nijerya, Benin, Sierre Leone, Liberya ve Togo ülkelerinde yaşıyorlar. Bu büyüleyici salyangozlar tabi avlanmayıp da yaşamayı başarırlarsa boyları 30 santime ulaşabiliyor.

10 SENEYE KADAR YAŞAYABİLİYORLAR

DSC_4965

Birçok yumuşakçaya kıyasla oldukça uzun bir yaşam süresi olan dev salyangozlar 10 sene kadar yaşayabiliyorlar.

BİLİNEN EN BÜYÜK SALYANGOZ TÜRÜ

Albino dev Afrika salyangozu
Albino dev Afrika salyangozu

Dev Afrika salyangozu bugüne dek keşfedilen ya da diğer bir deyişle bilinen en büyük salyangoz türü. Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz ise bu türün albino bir üyesi ve tüm albino canlılar gibi oldukça nadir bulunuyor.

BİRÇOK KİŞİ EVİNDE BESLİYOR!

dev afrika salyangozu2

Bu harika canlılar çok popüler bir ev hayvanı aynı zamanda. İnsanlarla gayet başarılı şekilde iletişim kurabilen dev salyangoz başta Avrupa olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde binlerce insan tarafında evcil hayvan olarak besleniyor. Bu her ne kadar hoş bir şeymiş gibi gelse de aslında hiç hoş değil, zira evcil hayvan olarak ihraç edilmek üzere her yıl binlerce dev salyangoz doğadan kopartılıyor 🙁 . Evet, çok güzel olabilirler ama bu onları doğadan kendi zevkimiz için kopartmanın doğru olduğu anlamına gelmiyor! Çünkü dev salyangoz evcil bir tür değil!!! İnsanlar bir türlü hayvanların yerinin doğa olduğunu ve onları gerçekten sevmenin doğada yaşamalarına izin vermek olduğunu anlayamıyorlar! Tabi bu söylediğimiz evcil hayvan türleri için geçerli değil…

ÜSTELİK YEMEK İÇİN DE AVLANIYORLAR!

dev afrika salyangozları

Tahmin edebileceğiniz üzere dev Afrika salyangozlarının çilesi bununla da bitmiyor ve yenmek için de avlanıyorlar. Hem yerliler tarafında yeniyorlar hem de Fransa gibi salyangoz yemenin popüler olduğu ülkelere yiyecek olarak ithal ediliyorlar!

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir