Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Yüzen / Deniz Canavarı Efsanelerinin Sorumlusu: Kürek Balığı

Deniz Canavarı Efsanelerinin Sorumlusu: Kürek Balığı

Denizler ve okyanuslar dünyanın en ilginç canlılarının büyük bir kısmına ev sahipliği yapıyorlar. İlginç hayvanlar denizleri çok daha çekici hale getiriyorlar ve kürek balığı da denizleri şenlendiren bu ilginç hayvanlardan biri. Kürek balığı aynı zamanda dünyanın farklı yerlerindeki birçok deniz canavarı efsanesinin de sorumlusu. Bu ilginç balık hemen hiç yakalanamadığı için efsanelere esin kaynağı olmasına şaşırmamak gerekiyor.

Bütün okyanuslarda yaşıyor

Kürek balığı dünyanın tüm okyanuslarında yaşıyor ve ılıman, sıcak suları tercih ediyor. Özellikle de Batı Pasifik sularında yaşıyor.

Bugüne dek bilinen en büyük kürek balığı 7,6 metre!

Kürek balığı uzun bir balık, bu nedenle yılan balığına benzediği söylenebilir. Bugüne dek bilinen en büyük kürek balığı 7,6 metre uzunluğunda. Karaya vuran bu balığın ağırlığıysa 272 kiloymuş. Bu arada şu fotoğraftaki insanların karaya vurmuş yani ölmüş güzelim bir canlı ile fotoğraf çektirirken neden sırıttıklarını da anlamak mümkün değil!

Derin sularda yaşıyor

İlginç balıklar arasında ilk sıralarda yer alsa da yazımızın başında da söylediğimiz gibi kürek balığı pek sık görülebilen bir balık değil, zira kendisi 300-1000 metre derinlikte yaşıyor. Bu da bu balıkları görmeyi de görüntülemeyi de çok zor hale getiriyor.

Okyanusların derinliklerinde yaşayan kürek balığı aynı zamanda dünyanın en büyük kemikli balığı ve okyanusta dikey olarak yüzüp çevresinde bulduğu proteinleri yiyerek besleniyor.

Kafasının üzerindeki kırmızı uzantı ile çok güzel görünen kürek balığı deniz canavarı söylencelerine ilham kaynağı olmasının yanı sıra eski bir Japon efsanesine de konu olmuş. Bu efsanede kıyıya vuran bir kürek balığının deprem habercisi olduğu anlatılıyormuş.

Ayrıca bakınız

Ördek Camiasının Renkli Elemanı: Mandarin Ördeği

Ördekler sevimlilikleri ile her daim insanların en sevdiği hayvanlardan biri olmuştur. Hatta bununla da kalmamıştır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir