Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Köklenen / Dans Eden Bitki

Dans Eden Bitki

Bitkiler de en az hayvanlar kadar ilgiye ve sevgiye değer canlılar ve bazı bitkilerin insanın aklını başından alan özellikleri var; hareket etmek gibi! Evet, çoğu bitki zaten hareket ediyor ancak bu hareketleri çok yavaş gerçekleştiği için gözle görmek mümkün olmuyor ama yazımızın konusu olan dans eden bitki dünyada ani ya da diğer bir deyişle hızlı hareket etme yeteneğine sahip olan sayılı bitkilerden biri. Bilimsel ismi Desmodium gyrans olan dans eden bitki telgraf bitkisi olarak da tanınıyor ve bu bitkinin yaprakları sese duyarlı, yani ses ile hareket ediyor! Yani ilginç bitkiler arasında belki de en ilginç olanlardan biri dans eden bitki.

Asya kökenli

Görüntüsü sıradan ama özellikleri kesinlikle değil!
Görüntüsü sıradan ama özellikleri kesinlikle değil!

Asya kökenli bir bitki olan Desmodium gyrans yani dans eden bitkinin görüntüsü oldukça sıradan. Aslında bu bitkinin bu denli sıradan görünüşüne karşın muhteşem özellikleri olması bize doğanın “hiç bir şey sıradan değildir!” uyarısı gibi.

Hareketleri Mors alfabesine benzetildiği için telgraf bitkisi de deniliyor

Dans eden bitkinin hareketlerindeki düzensizlik Mors alfabesinin sistemini andırdığı için telgraf bitkisi de denilen bu nevi şahsına münhasır bitki dünyada en yaygın olarak bu isimle tanınıyor.

Yapraklarında özel organlar bulunuyor

Dans eden bitkinin dans yani hareket etmesini yapraklarındaki özel organlar sağlıyor.
Dans eden bitkinin dans yani hareket etmesini yapraklarındaki özel organlar sağlıyor.

Bu ilginç bitki üzerinde yapılan araştırmalar bitkinin hareket etmesinin yapraklarının derin kısmında gömülü şekilde bulunan organlarda yer alan motor hücrelerin şişip büzülmesi nedeni ile gerçekleştiğini ortaya koymuş.

Bitkilerde Hareketin Gücü kitabında geniş şekilde anlatılmış

Dans eden bitki

Charles Darwin 1880 yılında yayınladığı ve son kitabı olan Bitkilerde Hareketin Gücü‘nde bu bitkiyi oldukça detaylı şekilde ele almış ve anlatmış.

Ev bitkisi olarak yetiştirilebiliyor

Dans eden bitki evde yetiştirilebiliyor.
Dans eden bitki evde yetiştirilebiliyor.

Dans eden bitki soğuğa karşı dayanıksız ama ev bitkisi olarak yetiştirilebiliyor. Yani evinizi hareket eden muhteşem bir bitki ile paylaşmak isterseniz telgraf bitkisi tohumu alıp bunu kolayca başarabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Bir Ağaç Kesitini Plak Gibi Dinleyince Ortaya Çıkan İnanılmaz Müzik

Deneysel”, insanı vezir de eder rezil de… Fakat korkmayın, bugün deneysel işlerin en güzellerinden biriyle karşınızdayız. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir