Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Sürünen / Cüce Ama Etkili: Dünyanın En Zehirli Hayvanı Zehirli Ok Kurbağası

Cüce Ama Etkili: Dünyanın En Zehirli Hayvanı Zehirli Ok Kurbağası

Kurbağa denilince aklınıza sevgilisi domuz Miss Piggy ile komik maceralar yaşayan Kurbağa Kermit geliyor olabilir, e haksız da sayılmazsınız çünkü Kermit bir kukla da olsa yıllardan beri dünyanın en popüler kurbağası durumunda. Ama yazımızın konusu dünyanın en popüler kurbağası değil dünyanın en zehirli kurbağası. Evet, sözünü ettiğimiz zehirli ok kurbağası ve kendisi sadece en zehirli kurbağa olmakla kalmayıp dünyanın en zehirli hayvanı unvanını da elinde tutuyor.

Büyüleyici renklerine aldanmayın!

Mavi zehirli ok kurbağası

Bilimsel adı Dendrobatidae olan ok kurbağası aslında tek bir kurbağa değil keşfedilmiş 175 türü olan bir kurbağa familyası ve hepsi de parlak, göz alıcı renklere sahip bu ölümcül cücelerin.

Evet, cüce!

Kırmızı zehirli ok kurbağası

Dünyanın en zehirli hayvanı zehirli ok kurbağası kelimenin tam manası ile bir cüce! Bir insanı öldürmesi sadece 1 dakika sürecek kadar zehirli olan bu kurbağa sadece 2,5 cm boya sahip. Yani boyutu ile öldürücülüğü tamamen ters orantılı. Boşuna cüce ama etkili demedik zehirli ok kurbağası için 🙂 .

400 farklı zehir salgılıyor!

Sarı-siyah zehirli ok kurbağası

Bu minik canlı bir insan kendisine dokunduğu anda tam 400 farklı zehir salgılıyor ve eğer bir insan dünyanın en zehirli hayvanı olan zehirli ok kurbağasına dokunursa ölümden kurtulma şansı bulunmuyor. Neyse ki kendisi bizden çok uzakta yaşıyor 🙂 .

Uzun lafın kısası dünyanın en zehirli hayvanı zehirli ok kurbağası en yakın rakibi olan mavi halkalı ahtapot arkadaşa bile ciddi bir fark atıyor zehirlilik konusunda.

Bonus: İşte bu da mavi halkalı ahtapot

Mavi halkalı ahtapot

“Bu mavi halkalı ahtapot da neymiş?” diyenler için işte bu! Bu arada dünyanın en zehirli ikinci hayvanının da yine muhteşem renklere sahip olması renkli hayvanlardan uzak durmamız gerektiğine dair bir işaret mi diye de düşünmeden edemiyor insan…

Bonus 2 : Buyurun videosunu da izleyin!

Ayrıca bakınız

Gerçek Kurbağa Kermit İle Tanışın

Efsanevi kukla şovu Muppet Show’un unutulmaz karakteri kurbağa Kermit için dünyanın en ünlü kurbağası demek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir