Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / haber / Çavuş Köpek İhmal Kurbanı Mı?

Çavuş Köpek İhmal Kurbanı Mı?

5 yaşındaki Pug cinsi Çavuş köpek 7 Eylül’de yaşadığı sağlık sorunlarından kurtulmak için girdiği ameliyattan çıkamadı ve hayatını kaybetti. Ameliyata bir profesörün gireceğinin söylenmesi üzerine güvenerek ameliyat kararı verdiğini iddia eden Çavuş’un babası Onur Güneş “oğlumun hakkını sonuna kadar arayacağım” dedi.

Ukalahayvan’ın telefonla ulaştığı Onur Güneş olayla ilgili şunları söyledi; “Çavuş’un zaten nefes problemi vardı, birçok veterinere götürdük, hastanelere, fakültelere götürdük ama sonuç itibariyle ameliyat olması gerekiyordu. Hamid S. isimli veterinere bir aile büyüğümüzün tavsiyesi ile gittik, ameliyattan önce 2 kez gittik, röntgenler falan çekildi ve 2. gidişte ameliyatı konuştuk. Benim aklıma bile gelmezken ameliyata profesör Erdem Acar bey girecek dedi ve ben de buna ikna oldum, köpeğim kurtulacak sonunda diye düşündüm. Sonra 7 eylül günü bir arkadaşımla birlikte Çavuş’u oraya bıraktık, “birazdan prof. Erdem bey de gelecekler, yarım saat falan sürer Erdem beyin gelmesi sizin beklemenize gerek yok” dedi biz de Çavuş’u bırakıp oradan ayrıldık. Sonrasında da birlikte sahiplendiğim Özge isimli arkadaşım oraya gidiyor hayvanı bir sedye üzerinde getiriyorlar, şöyle yaptık böyle yaptık diye anlatırken Özge Çavuş’un nefes almadığını fark ediyor, bu hayan nefes almıyor diyor, Özge’yi dışarı çıkartıyorlar. İçeride Çavuş’a oksijen falan vermeye çalışıyorlar, bir kaç dakika sonra da kaybettik diyorlar. Bana Özge saat 13:03’te haber verdi ben 13:35’te veterinere vardım ben gittiğimde hala oksijen vermeye çalışıyorlardı ama tabi ki çok geçti. Ben profesör nerede dedim, adam bana “bu ameliyatı benim onunla yapmama gerek yok, sabah profesör olmayacak deseydim ameliyat ettirmeyecekmiydiniz?” dedi ben de tabi ki ettirmeyecektim dedim. Çocuğumun naaşını alıp oradan çıktım.“dedi.

“Artık yasal yoldan oğlumun hakkını arayacağım, sonuna kadar savunacağım”

Kendisine ameliyata Profesör Erdem Acar’ın gireceğinin söylendiğini iddia eden ve eğer bu taahhütte bulunulmasaydı Çavuş’u kesinlikle orada ameliyat ettirmeyeceğini belirten Onur Güneş “bu saatten sonra oğlumun hakkını yasal yollardan arayacağım, sonuna kadar gideceğim.” dedi.
Onur Güneş’in kaybettiği oğlu Çavuş’un ağzından yazdığı duygusal bildiri şöyle;

MERHABA BEN ÇAVUŞ, YAŞAMIMI ÇALANLARDAN HESAP SORUYORUM!

Merhaba benim ismim Çavuş. 5 yaşını yeni bitirmiş Pug cinsi erkek köpeğim. Yaşadıklarım başka köpeklerin de başına gelmesin diye başıma gelenleri sizinle de paylaşmak istedim.

Bu yaşıma kadar cinsimin genetik olarak getirdiği hastalık sebebiyle rahat nefes alamıyordum. Yaklaşık 1 yaşından beri ara ara tıkanmalar yaşıyor nadiren de olsa çok heyecanlandığım veya yorulduğum anlarda beynime anlık olarak oksijen gitmediği için kısa süreli bayılmalar yaşıyordum.

Sahiplerim beni defalarca veterinerlere, fakülte hastanelerine götürdü. Birçok ilaç kullandım fakat bu hastalık geçmedi. Her ne kadar son dönemde epey bir kilo versem ve rahatlasam da bir türlü tam olarak bu durumdan kurtulamıyordum. Özellikle yaz dönemleri nefes almak benim için çok zor oluyordu.

Sahiplerim geçtiğimiz ay beni, bir tanıdıklarının da referansı ile Beşiktaş ilçesi Ulus semtinde bulunan Ulus Veteriner Kliniği’ne götürdü. Burada önce röntgenim çekildi ve 1 ay ilaç kullandım. Sonra bir kez daha kontrole gittiğimde Veteriner Hekim Hamid Salmanzadeh,ameliyat olmam durumunda bu hastalığı %90 oranında atlatacağımı söyledi. Aslında ben çok sevmem hastaneleri, veterinerleri ama sahiplerim de ameliyat olmamı istiyorlardı. Veteriner Hekim Hamid Salmanzadeh sahibime, ameliyatı Prof. Dr. Erdem bey diye biri ile birlikte yapacağını, çok basit bir ameliyat olduğunu ve ameliyattaki riskin diş çektirmedeki risk kadar olduğunu söyledi. Sahiplerim de ikna oldular ve ameliyat olmama karar verildi.

06.09.2017 tarihinde sabah 10.00 civarında mamamı yedim ve 1 gün boyunca bir daha hiç yemek yemeden 07.09.2017 tarihinde 10.00 civarlarında sahibim beni Ulus Veteriner Kliniği’nin sahibi Veteriner Hekim Hamid Salmanzadeh’e bıraktı. Ameliyat için gerekli ödemeyi yaptı, ameliyattan sonra beni göreceğini söyledi, beni ağzımdan öptü ve gitti.

Sonra ameliyat olmak için uyutuldum fakat bir daha uyanamadım. Çünkü ne söylenen gibi ameliyatıma bir Profesör girdi ne de ameliyattan sonra benimle ilgilenildi. Nefes alamadım ve kalbim durdu. O kadar ilgilenmediler ki benimle, nefes almadığımı ameliyattan sadece 20 dakika sonra sahiplerimden biri gelince beni göstermek için onun yanına çıkardıklarında sahibim fark etti. Sonra kalp masajı yapıldı, oksijen verildi ama artık çok geçti benim için.

Ben şimdi ormanın sakin bir köşesinde mışıl mışıl uyumaya devam ediyorum. Ama başta Ulus Veteriner Kliniği’nin sahibi Veteriner Hekim Hamid Salmanzadeh olmak üzere biz hayvanlara ilgi göstermeyen, sahiplerimizi kandırarak para kazanmaya çalışan, bizim hayatımızı önemsemeyen, bizim sahiplerimiz için ne kadar değerli olduğumuzu, onların çocukları olduğumuzu anlayamayan tüm veterinerlerden hesap soruyorum. Başka bir arkadaşım benim yaşadıklarımı yaşamasın, ailesi ile upuzun ömürleri olsun diye…

 

Ayrıca bakınız

TBMM’de “Eğitimde Vicdanî Ret Hakkı” Talep Edildi

Ekim ayında raporunu tamamlayarak TBMM Genel Kurulu’na sevk edecek olan Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda gündeme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir