Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Calico kedileri hakkında 6 ilginç gerçek

Calico kedileri hakkında 6 ilginç gerçek

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında 3 renkli olanların tekir kedilerden sonra belirgin bir ağırlığı vardır. Baskın beyazın üstünde sarı-siyah renklerdeki benekler ile tipik olan kürk şablonuna calico ismi verilir ve bu renklerdeki kedilere de calico kedisi denir. Ülkemizde tüm üç renkli kedilere calico dense de aslında bir kedinin calico kedisi olması için beyaz üstüne sarı-turuncu ve siyah renklerde yamaları olması gerekir. Renklerin birbirine karıştığı kedilere calico değil Tortoise shell kedisi denilir. Bu kediler üzerlerine çamaşır suyu dökülmüş gibi görünürler 🙂 . Yani calico ve Tortoise shell kedileri farklıdır.

Solda görülen Tortoise shell, sağdaki ise calico kedisi
Solda görülen Tortoise shell, sağdaki ise calico kedisi

Evet, yazımızın konusuna dönelim; calico kedileri kendilerine has görünümlerinin yanı sıra bazı ilginç özelliklere de sahiptir ve aynı zamanda kendileri dünyanın en popüler kedileri arasında yer alır. İşte karşınızda calico kedileri hakkında ilginç gerçekler 🙂 .

1- Neredeyse tüm calico kedileri dişidir!

calico-kromozom

 

Yolda yürürken, parkta otururken karşılaştığınız bir calico kedisini “aman benim güzel kızım” diye sevebilirsiniz zira neredeyse tüm calico kedileri dişidir. Bunun sebebi şudur; anne ve baba kedi birer X kromozomu verdiklerinde dişi yavrular dünyaya gelir. Eğer yavru anneden X babadansa Y kromozomu alırsa erkek olur. Calico kedileri 2 X kromozomu taşıyan dişi kedilerdir ve bu kromozomlar aynı zamanda tüylerinin rengini de belirler; X kromozomlarından biri siyah renk için bir gen taşırken diğeriyse turuncu ya da sarı renk için bir gen taşır ve böylelikle calico olarak adlandırılan renk şablonu ile dünyaya gelirler. Kısacası dünya üzerindeki 3 renkli kedilerin hemen hepsi dişidir, eğer erkek calico kedisi görebilmiş bir insansanız çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz 🙂 .

2- Erkek calico kedileri kısır olarak dünyaya gelir

erkek-calico-kedisi

Yukarıda anlattığımız durumun istisnası olarak 2 X ve 1 Y yani XXY kromozomları ile dünyaya gelen erkek kediler de calico olabilirler. Ancak bu genetik bir anomalidir ve erkek kedilerin calico kedisi olmalarına neden olan bu anomali aynı zamanda kısır şekilde doğmalarına yol açar. Yani yok denilecek kadar az sayıdaki erkek calico kedisi dünyaya kısır olarak gelirler.

3- Calico kedileri birçok farklı kültürde uğurlu sayılır

Calico kedisi

Calico kedileri birçok farklı kültürde uğrulu sayılır ve şans getirdiklerine inanılır. Japon denizciler kendilerini kazalardan koruyacağına, güvenli şekilde yolculuk etmelerini sağlayacaklarına inandıkları için yolculuğa çıkarken gemiye calico kedisi alırken, Amerika’da ise özellikle erkek calico kedilerine parayı çektiklerine inanıldığı için “para kedisi” ismi verilir.

4- Calico kedisi Maryland’in “resmi kedisi” dir

Calicos are the official state cat of Maryland ile ilgili görsel sonucu

Evet, yanlış okumadınız; calico kedisi Amerika’da bulunan bir eyalet olan Maryland’in resmi kedisidir. Eyaletin bayrağındaki renk ve desenlerin de calico kedisini andırdığını belirtmeliyiz 🙂 .

5- Calico kedileri farklı ırklardan olabilir!

calico-kedi-irklari

Calico yazımızın başında da söylediğimiz gibi bir ırkı değil bir renk şablonunu tanımlar ve bu nedenle calico kedileri dünyanın farklı bölgelerine ait çok sayıda farklı kedi ırkına mensup olabilirler. Ayrıca melez calico kedileri de vardır. Yukarıdaki görselde calico renk şablonunun görülebildiği kedi ırkları derlenmiş.

6- Calico kedileri yumuşak karakterlidir

calico-kedisi-2

Ben de dahil olmak üzere hayatını bir calico kedisi ile paylaşan çoğu insan tüylü kankasını “yumuşak huylu, sevecen ve akıllı” olarak tanımlayacaktır. Zira calico kedileri genellikle son derece zeki olmalarının yanı sıra yumuşak karakterleri ve sevgi dolu yapıları ile de tanınırlar. Elbette travmalar yaşamış bazı calico kedileri bu travmaların etkisiyle sert karakterli de olabilir ancak calico kedilerinin karakteri aslında yumuşaktır.

Tabi ki ister calico olsun ister sarman ya da tekir tüm kediler sevilmeye değerdir! 

Bu arada sarman kediler hakkında 5 ilginç gerçek  ve tekir kediler hakkında ilginç bilgiler yazılarımız da ilginizi çekebilir.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

8 Yorumlar

 1. Mustafa Koray Turğul

  İlgi duyduğum bir alanda tatmin edici bilgi sahibi oldum. Teşekkür ediyorum.

 2. Gülseren Özdemir

  Benim de Caligo kedim var, yukarıda belirttiğiniz tüm özelliklere sahip. Zeki, oyuncu ve yumuşak başlı, çok iyi arkadaş bir kedi. Neredeyse bütün dediklerimi anlıyor ve miyavlasının tonları verdiği cevaplara göre değişiyor. Bu kediler gerçekten harika

  • İsimsiz bir komşu

   Evet Gülseren Hanım o yüzden sokağa attınız sanırım. Sokaklarda şuan ve uyum sağlayamıyor.

   • Adı Bihter evet ailem kabul etse ben alacağım kabul ettiremedim. Ve mahvoluyorum görünce. Sanırım Gülseren Hanıma ikamet ettiği yerde başka bir komşu vermiş. Bu yorumunu ben tesadüfen gördüm. Belki Bihter’i sahiplendiren o kişi de görür ve Bihter’i almak ister. İletişim bilgilerimi paylaşırım. Sokağa adapte olamadı. Anlatmak istemiyorum daha fazla:(

 3. Benim calico kedim var cidden çok akıllılar maşallah.

 4. benimde bir dişi kedim var gerçekten bu kedi evime gelidği günden itibaren huzur mutluluk geldi eşim istemesede kıllarından dolayı bize çok büyük şanslar getirdi evim yoktu ev aldık okglum resmi işe girdi belki kazalardanda korumuştur burada yazılanların hepsi ni yaşadım bir kedi bir eve bukadarmı mutluluk getirebilir saymakla bitmez faydaları cama balkona kuş pisleyemez evde sinek bırakmaz daha ne yapsın

 5. Çağrı karaagaç

  Yavru caliyo 2aylık isteyen olursa mesaj ztsın

 6. Benim kızım adı feride onu sokakta buldum aslında ben mi o nu yoksa o mu beni seçti bilmiyorum dha önceki kedim kuzu kanser olup öleli 1 hafta olmuştu feride ye rastladım ve seveyim derken birden omzuma çıktı ve çıkış o çıkış
  Eve beraber geldik ve halen beraberiz bana 3 tane de ton verdi
  Yaşamımın rengi oldu iyi ki beraberiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir